Mocny cios w Rosję. Kazachstan wycofał się z ważnego porozumienia

Kazachstan wycofał się z porozumienia Wspólnoty Niepodległych Państw z 1995 r. w sprawie Międzypaństwowego Komitetu Walutowego.
 Mocny cios w Rosję. Kazachstan wycofał się z ważnego porozumienia

Prezydent Kazachstan Kasym-Żomart Tokajew podpisał dekret o wypowiedzeniu umowy o utworzeniu Międzypaństwowego Komitetu Walutowego z dnia 26 maja 1995 r., sporządzony w Mińsku 25 października 2013 r. – poinformowały w piątek kazachskie media.

Międzynarodowy Komitet Walutowy został utworzony „w celu promowania organizacji wielostronnej współpracy w dziedzinie płatności walutowych i stosunków kredytowych, konwergencji i poprawy ustawodawstwa walutowego wpływającego na wielostronne stosunki rozliczeniowe i kredytowe, rozwoju form i metod koordynacji polityki walutowej państw członkowskich umowy o utworzeniu unii płatniczej państw członkowskich WNP oraz współpracy i realizacji skoordynowanych działań w zakresie kontroli dewizowej”.

Napięte relacje z Rosją

W drugiej połowie czerwca, po tym, jak Tokajew zadeklarował, że jego kraj nie uzna samozwańczych republik ludowych, Moskwa zmniejszyła, a następnie całkowicie zatrzymała transport kazachskiej ropy przez terminal naftowy portu w Noworosyjsku. To spowodowało pogorszenie stosunków Kazachstanu i Rosji.

Tokajew wezwał niedawno Unię Europejską do opracowania alternatywnych korytarzy transportowych. Takich, przez które surowce energetyczne mogłyby być dostarczane do krajów członkowskich UE z pominięciem Rosji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kazachstan chce zastąpić Rosję w roli dostawcy ropy i gazu. Jest gotowa koncepcja nowych korytarzy transportowych


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe