Rosjanie mają dosyć HIMARS-ów. Szojgu wydał specjalny rozkaz

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w poniedziałek, że decyzją szefa resortu Siergieja Szojgu, rosyjskie wojska mają skupić się na zniszczeniu ukraińskiej broni rakietowej i artylerii dalekiego zasięgu.
 Rosjanie mają dosyć HIMARS-ów. Szojgu wydał specjalny rozkaz
/ fot. kremlin.ru - Wikipedia CC BY-SA 3.0

Wszystko wskazuje na to, że rakiety HIMARS które Amerykanie przekazali Ukrainie czynią wśród sił rosyjskich prawdziwe spustoszenie, zmieniając sytuację na polu bitwy. Ponadto okazuje się, że rosyjskie systemu przeciwlotnicze S-400 mają nie być w stanie efektywnie likwidować ostrzałów dokonywanych za pomocą amerykańskiego systemu w Donbasie, Zaporożu czy Chersoniu. Informacje z frontu z ostatnich tygodni miały wywołać wściekłość u prezydenta Rosji Władimira Putina.

Czytaj więcej: Putin wściekły. Polecą głowy? Najnowocześniejsze rosyjskie systemy przeciwrakietowe mają być bezradne wobec HIMARSów

- Wyrzutnie HIMARS, które dostarczyli nam nasi zachodni partnerzy już przysporzyły rosyjskim okupantom wiele problemów. Ich składy amunicji płoną jeden po drugim, wywołując panikę - mówił doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz w programie telewizyjnym "Feygin Live". Według Arestowycza, zapewnione przez sojuszników wyrzutnie HIMARS radykalnie zmieniły zasady gry na polu bitwy.

Czytaj więcej: "W ciągu tygodnia HIMARS trafił 50 razy. Ani jednego chybienia. Rosjanie w panice"

Reakcja Siegieja Szojgu

Tymczasem w poniedziałek Ministerstwo Obrony Rosji wydało komunikat, który zdaje się niejako potwierdzać powyższe doniesienia. Resort poinformował, że minister obrony Rosji Siergiej Szojgu polecił wojsku, by w pierwszej kolejności zniszczyło ukraińską broń rakietową i artyleryjską dalekiego zasięgu. Podano, że 16 lipca dobiegła końca rosyjska przerwa operacyjna; dowódca Grupy Południowej Siergiej Surowikinow i dowódca Grupy Centralnej generał pułkownik Aleksander Łapinow otrzymali rozkaz nasilenia ataków we wszystkich kierunkach. Eksperci z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) twierdzą jednak, że ze względu na brak sił, tempo rosyjskiej ofensywy może się "zacinać i zmieniać".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe