Portal wPolityce.pl nieoficjalnie: „Nie będzie obowiązkowego mechanizmu dzielenia się gazem”

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal wPolityce.pl, „nie będzie obowiązkowego mechanizmu dzielenia się gazem w Unii Europejskiej. To jeden z wynegocjowanych przez Polskę punktów przed wtorkowym nadzwyczajnym spotkaniem ministrów energii państw UE” – czytamy.
 Portal wPolityce.pl nieoficjalnie: „Nie będzie obowiązkowego mechanizmu dzielenia się gazem”
/ Pixabay.com

We wtorek w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów energii państw Unii Europejskiej. Jego tematem ma być m.in. propozycja Komisji Europejskiej zakładająca obowiązkową redukcję zużycia gazu w przypadku sytuacji kryzysowej w UE związanej z dostawami błękitnego paliwa.

Rosja wykorzystuje dostawy gazu jako broń w trwającym konflikcie, przez co Unii Europejskiej grozi dalsze ograniczenie możliwości zaopatrzenia się w rosyjski gaz, a prawie połowa państw członkowskich już doświadcza problemów w tym zakresie.

W związku z tym Komisja Europejska zaproponowała w środę nowe narzędzie legislacyjne i europejski plan zmniejszania zapotrzebowania na gaz, aby ograniczyć zużycie gazu w Europie o 15 proc. Plan działania ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania na gaz w okresie od 1 sierpnia do 31 marca 2023 roku i choć na razie nie jest wiążący, władze wykonawcze UE podkreśliły, że środek ten stanie się obowiązkowy, jeśli okaże się, że poziom gazu jest niewystarczający na zimę.

CZYTAJ: Ekspert: Polska mogłaby zażądać natychmiastowego demontażu NS2. W przeciwnym razie Niemcy będą cierpieć 

Z kolei w nocy z poniedziałku na wtorek niemiecka agencja dpa, powołując się na źródła dyplomatyczne w Brukseli, poinformowała, że przedstawiciele państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie planu dotyczącego ograniczenia zużycia gazu ziemnego.

CZYTAJ WIĘCEJNieoficjalnie: Kraje UE porozumiały się w sprawie planu dotyczącego oszczędzania gazu

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe