78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tak Warszawiacy oddali hołd Powstańcom [FOTO, WIDEO]

O godz. 17:00, jak co roku, w godzinę „W” zawyły syreny alarmowe. Na stołecznych ulicach zatrzymały się samochody, a mieszkańcy Warszawy stanęli na baczność, niektórzy odpalili race i w milczeniu oddali hołd Powstańcom Warszawskim.
 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tak Warszawiacy oddali hołd Powstańcom  [FOTO, WIDEO]
/ fot. Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność

18:35 ● – Symbol Polski Walczącej zawsze był obecny w polskiej pamięci. Nie przypadkiem sięgała do niego choćby Solidarność Walcząca, nie przypadkiem niektórzy strajkujący w roku 1980 nosili opaski biało-czerwone na ramieniu. Powstańcza kotwica jest zatem również niezwykle trwałą i silną kotwicą kulturową naszej tożsamości – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ TYLKO U NAS: Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego P. Ukielski: Powstanie połączyło w sobie tradycje romantyczną i pozytywistyczną

18:30 ● „Marsz Powstania Warszawskiego odbył się bez zakłóceń. Zgromadził 30.000 osób. Dziękuję. Tu była Polska” – napisał Robert Bąkiewicz.

18:20Na Krakowskim Przedmieściu doszło do spięcia – informuje serwis Warszawa w Pigułce.

18:00 ● Swoją obecnością na marszu pochwalił się polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski.

17:42 ● Dziennikarz portalu tvp.info Patryk Osowski opublikował nagranie z Marszu Powstania Warszawskiego.

17:35 ● Po godz. 17:00 z ronda Dmowskiego na plac Krasińskich ruszył Marsz Powstania Warszawskiego. Centrum miasta było spowite dymem z rac. Uczestnicy marszu niosą flagi biało-czerwone i śpiewają powstańcze piosenki. Mają transparenty z hasłami „Bóg, honor, ojczyzna”, „Chwała bohaterom”, „Pamiętamy o bohaterach” oraz baner z napisem „Stop totalitaryzmom”, nad którym umieszczone są przekreślone symbole sierpa i młota, swastyki, barwy tęczy, a także zdjęcie twarzy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

17:00 W Warszawie zawyły syreny alarmowe. 

● Na marsz zapraszał także mjr Jakub Tomasz Nowakowski „Tomek”. – Jako Powstaniec Warszawski popieram marsz młodzieży narodowej podczas rocznicy Powstania Warszawskiego – powiedział.

ZOBACZ WIDEO: Mjr Jakub Tomasz Nowakowski „Tomek”, batalion „Zośka”, zaprasza na Marsz Powstania Warszawskiego

16:55 ● – Zapraszamy wszystkich polskich patriotów. Spotykamy się 1 sierpnia, rondo im. Romana Dmowskiego, centrum Warszawy, godzina 17.00. Można przyjść trochę wcześniej. Idziemy na Plac Krasińskich, tam występy dzieci, Contra Mundum. Będziemy śpiewali patriotyczne i powstańcze piosenki – mówił organizator marszu, prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz.

16:45 ● W poniedziałek o godz. 17:00 w Warszawie po raz kolejny odbędzie się marsz upamiętniający wybuch Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 1944 roku. Wydarzenie rozpocznie się „Godziną W” na rondzie Romana Dmowskiego, a następnie przejdzie ulicami stolicy aż do Placu Krasińskich, gdzie przygotowane są występy muzyczne.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe