„Nic nie wskazuje na to, żeby UE planowała wypłacić Polsce pieniądze z KPO”. Politico nie pozostawia złudzeń

„Prawo i Sprawiedliwość nie ustępuje w sporze o praworządność z Komisją Europejską. Nic nie wskazuje też na to, by UE zamierzała uruchomić 35 mld euro” – pisze w środę Politico.
Szefowa KE Ursula von der Leyen „Nic nie wskazuje na to, żeby UE planowała wypłacić Polsce pieniądze z KPO”. Politico nie pozostawia złudzeń
Szefowa KE Ursula von der Leyen / fot. Flickr / European Parliament / CC BY 2.0

Serwis Politico przeanalizował relacje na linii Warszawa–Bruksela i wskazał, że polskie władze nie zamierzają ustąpić Komisji Europejskiej, a co za tym idzie, „nic nie wskazuje na to, żeby Unia Europejska planowała wypłacić Warszawie 35 miliardów euro pożyczek i grantów z Funduszu Odbudowy”.

Jak zaznaczono, dzieje się tak, mimo że „rządząca w Polsce Prawo i Sprawiedliwość traci na popularności w sondażach”.

Środki z KPO są niepotrzebne?

„Warszawa nie złożyła jeszcze formalnego wniosku do Brukseli o uwolnienie funduszy, do czego zobowiązała się w lipcu. Ministerstwo Funduszy Rozwoju i Polityki Regionalnej przekazało, że planuje złożyć pierwszy wniosek Polski o płatność (obejmujący okres od 1 lutego 2020 r. do 30 czerwca 2022 r.) w czwartym kwartale tego roku” – czytamy w Politico.

CZYTAJ TAKŻE: Saryusz-Wolski: „Czas na metodę hiszpańską. Wet za wet. Weto za weto. Trzeba zablokować wszystko, co możemy”

Portal zapytał także o sprawę Jakuba Jaraczewskiego, koordynatora badań w pozarządowej organizacji Democracy Reporting International, który stwierdził, że Warszawa „przygotowuje się niejako do utraty” środków z KPO.

Polski rząd okopuje się i przygotowuje narrację o tym, że fundusz naprawczy tak naprawdę wcale nie jest potrzebny – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe