Tysiące śniętych ryb w Odrze. Jest zawiadomienie do prokuratury

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie śniętych ryb w Odrze – poinformowała w środę zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk.
Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magdalena Gosk Tysiące śniętych ryb w Odrze. Jest zawiadomienie do prokuratury
Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magdalena Gosk / fot. PAP/Piotr Nowak

– Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył takie zawiadomienie. Piony zwalczania przestępczości środowiskowej Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzą analizy, żeby ocenić, co może być źródłem takiego stanu rzeczy

– powiedziała Gosk na konferencji poświęconej masowemu śnięciu ryb w Odrze.

– Podwyższone parametry fizykochemiczne mogą mieć różne przyczyny, niemniej jednak badamy każdą możliwość, analizy prowadzimy na bieżąco, również monitoring wód. Stan rzeki Odry jest pod stałym nadzorem Inspekcji Ochrony Środowiska – dodała.

Tysiące śniętych ryb

Zwiększona liczba śniętych ryb wystąpiła w kanale Odry w miejscowości Oława. Informację tę podał Polski Związek Wędkarski. Jest to kanał żeglugowy i przepływ wody w tym miejscu w znacznym stopniu jest ograniczony. Jest to praktycznie woda stojąca.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Tysiące śniętych ryb w Odrze. „Rzeka jest poważnie zatruta, to katastrofa ekologiczna”

Jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ), w rzece stwierdzono natomiast wysoki poziom tlenu, odbiegający od typowych stężeń tlenu w okresie letnim.

– Wysokie temperatury, niski stan wody oraz brak rozkwitu w wodzie może wskazywać na jego nienaturalne pochodzenie. Zachodzi podejrzenie, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, w wyniku której mogło dojść do zachodzących w wodzie reakcji, które uwalniają tlen – podaje GIOŚ.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe