Marszałek woj. lubuskiego z PO: „Rozmawiałam z ministrem Voglem. Jesteśmy zgodni, trzeba mówić prawdę”

Rozmawiałam dzisiaj znowu z Alexem Voglem, ministrem środowiska Brandenburgii – przekazała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.
 Marszałek woj. lubuskiego z PO: „Rozmawiałam z ministrem Voglem. Jesteśmy zgodni, trzeba mówić prawdę”
/ screen YT - Polsat News

„Rozmawiałam dzisiaj znowu z Alexem Voglem ministrem środowiska Brandenburgii. Jesteśmy zgodni, że zawsze trzeba mówić prawdę i nie wolno ukrywać informacji. Na tym polega odpowiedzialność” – napisała w czwartek na Twitterze marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

 

Nie ma rtęci 

Trwa burza po słowach marszałek województwa lubuskiego z Platformy, która twierdziła, że brandenburski minister rolnictwa, klimatu i środowiska Axel Vogel mówił jej, „że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali”. Obecności rtęci w Odrze nie stwierdziły ani badania strony niemieckiej, ani polskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest odpowiedź Axela Vogla ws. „rtęci w Odrze”. W jakim świetle stawia to lubuską marszałek z PO?

12 sierpnia marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak napisała na Twitterze, że „Axel Vogel, minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia, w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali”.

W niedzielę w Szczecinie odbyło się spotkanie ministrów ds. środowiska i gospodarki wodnej Polski i Niemiec ws. zanieczyszczenia Odry.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 sierpnia w Szczecinie, padło między innymi pytanie o słowa marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak.

– Nie, taka wypowiedź nie jest mi znana. Poinformowaliśmy tylko, że odczyn pH (skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych – przyp. red.) jest bardzo wysoki i nie możemy sobie wyjaśnić dlaczego. To wszystko

– odpowiedział [wg tłumaczenia podczas konferencji] Axel Vogel.

Później pojawiły się wątpliwości odnośnie do tego, o co właściwie tłumacz zapytał ministra. Wątpliwości potwierdził minister Vogel.

To jest oburzające! Zostałem zapytany przez tłumacza o mój rzekomy cytat, że woda z Odry parzy ręce. Zareagowałem na to i wyjaśniłem wartości pH; nie pytano mnie o wartości rtęci

– pisze na Twitterze minister Vogel.

 

Poniedziałkowa konferencja Axela Vogla

Podczas konferencji w poniedziałek minister Axel Vogel pytany był również o wpis marszałek Polak.

– Mieliśmy sytuację w odniesieniu do rtęci, gdzie pierwsza próbka, która została przeanalizowana w laboratorium, wskazała wynik ponad skalę. I oczywiście nie mogliśmy z tego odczytać, jak wysoka jest zawartość rtęci. Oznaczało to, że trzeba było przeprowadzić dalsze dochodzenie

– powiedział. 

– Rozmawiałem też o tym z marszałek województwa lubuskiego, panią Elżbietą Polak, i poinformowałem ją o tym. Ale powiedziałem też bardzo wyraźnie, że może to być wartość odstająca, może to być anomalia, może to być wydarzenie lokalne, z którego nie możemy jeszcze wnioskować ogólnie

mówił minister Vogel. Powiedział, że poinformował panią marszałek, że potrzebne są kolejne badania, a „pierwszy wynik nie może być podstawą do wyciągania wniosków dla całej Odry”, a stwierdzona zawartość rtęci „mieści się w ekologicznym zakresie tolerancji”.

Według Vogla „obecnie możemy wykluczyć, że ryby zdechły od rtęci, ponieważ rtęć kumuluje się powoli”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe