Jest odpowiedź Axela Vogla ws. "rtęci w Odrze". W jakim świetle stawia to lubuską marszałek z PO?

Trwa burza po słowach marszałek województwa lubuskiego z Platformy, która twierdziła, że brandenburski minister rolnictwa, klimatu i środowiska Axel Vogel mówił jej "że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali". Obecności rtęci w Odrze nie stwierdziły ani badania strony niemieckiej ani polskiej.
 Jest odpowiedź Axela Vogla ws.
/ PAP/Marcin Bielecki

12 sierpnia marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak napisała na Twitterze, że "Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali".

W niedzielę w Szczecinie odbyło się spotkanie ministrów ds. środowiska i gospodarki wodnej Polski i Niemiec ws. zanieczyszczenia Odry.

Podczas konferencji prasowej 14 sierpnia w Szczecinie miało między innymi pytanie o słowa marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak.

- Nie, taka wypowiedź nie jest mi znana. Poinformowaliśmy tylko, ze odczyn ph (skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych - przyp. red.) jest bardzo wysoki i nie możemy sobie wyjaśnić dlaczego. To wszystko.

- odpowiedział [wg. tłumaczenia podczas konferencji] Axel Vogel.

Później pojawiły się wątpliwości odnośnie tego o co właściwie tłumacz zapytał ministra. Wątpliwości potwierdził minister Vogel.

"To jest oburzające! Zostałem zapytany przez tłumacza o mój rzekomy cytat, że woda z Odry parzy ręce. Zareagowałem na to i wyjaśniłem wartości pH; nie pytano mnie o wartości rtęci"

- pisze na Twitterze minister Vogel.

 

Dzisiejsza konferencja Axela Vogla

Podczas konferencji w poniedziałek minister Axel Vogel pytany również był o wpis marszałek Polak.

- Mieliśmy sytuację w odniesieniu do rtęci, gdzie pierwsza próbka, która została przeanalizowana w laboratorium, wskazała wynik ponad skalę. I oczywiście nie mogliśmy z tego odczytać, jak wysoka jest zawartość rtęci. Oznaczało to, że trzeba było przeprowadzić dalsze dochodzenie

- powiedział. 

- Rozmawiałem też o tym z marszałek województwa lubuskiego, panią Elżbietą Polak i poinformowałem ją o tym. Ale powiedziałem też bardzo wyraźnie, że może to być wartość odstająca, może to być anomalia, może to być wydarzenie lokalne, z którego nie możemy jeszcze wnioskować ogólnie

mówił minister Vogel. Powiedział, że poinformował panią marszałek, że potrzebne są kolejne badania, a "pierwszy wynik nie może być podstawą do wyciągania wniosków dla całej Odry", a stwierdzona zawartość rtęci "mieści się w ekologicznym zakresie tolerancji".

Według Vogla "obecnie możemy wykluczyć, że ryby zdechły od rtęci, ponieważ rtęć kumuluje się powoli".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe