Trudno w to uwierzyć. Jest nowy komentarz lubuskiej marszałek z PO nt. Odry

Trwa burza po słowach marszałek województwa lubuskiego z Platformy Elżbiety Anny Polak, która twierdziła, że brandenburski minister rolnictwa, klimatu i środowiska Axel Vogel mówił jej, „że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali”. Obecności rtęci w Odrze nie stwierdziły ani badania strony niemieckiej, ani polskiej.
Anna Elżbieta Polak Trudno w to uwierzyć. Jest nowy komentarz lubuskiej marszałek z PO nt. Odry
Anna Elżbieta Polak / Wikipedia CC BY-SA 3,0 NadiaSuchodolska

Słowa lubuskiej marszałek stały się jednym ze źródeł kompletnej histerii na punkcie „rtęci w Odrze”. Axel Vogel potwierdził, że rozmawiał z Elżbietą Anną Polak, ale jego wypowiedź znacząco różniła się od wersji przedstawionej przez polityk Platformy.

 

Słowa Vogla

Podczas poniedziałkowej konferencji minister Axel Vogel był pytany m.in. o wpis marszałek Polak.

– Mieliśmy sytuację w odniesieniu do rtęci, gdzie pierwsza próbka, która została przeanalizowana w laboratorium, wskazała wynik ponad skalę. I oczywiście nie mogliśmy z tego odczytać, jak wysoka jest zawartość rtęci. Oznaczało to, że trzeba było przeprowadzić dalsze dochodzenie

– powiedział. 

– Rozmawiałem też o tym z marszałek województwa lubuskiego, panią Elżbietą Polak i poinformowałem ją o tym. Ale powiedziałem też bardzo wyraźnie, że może to być wartość odstająca, może to być anomalia, może to być wydarzenie lokalne, z którego nie możemy jeszcze wnioskować ogólnie

mówił minister Vogel. Powiedział, że poinformował panią marszałek, że potrzebne są kolejne badania, a „pierwszy wynik nie może być podstawą do wyciągania wniosków dla całej Odry”, a stwierdzona zawartość rtęci „mieści się w ekologicznym zakresie tolerancji”.

Według Vogla „obecnie możemy wykluczyć, że ryby zdechły od rtęci, ponieważ rtęć kumuluje się powoli”.

 

Komentarz Elżbiety Anny Polak

Wczoraj lubuska marszałek przekazała, że rozmawiała ponownie z Axelem Voglem i zgodzili się co do tego, że trzeba mówić prawdę. Dziś pisze, że „trzeba rzetelnie diagnozować stan zatrucia Odry”.

Nie możemy pozwolić na pozostawienie #Odry i Polski Zachodniej z problemem katastrofy ekologicznej❗️
Po pierwsze – rzetelna diagnoza stanu zatrucia Odry,
Po drugie – program ratunkowy Odry.

Zapraszam do Krosna Odrzańskiego wędkarzy, ekspertów, „ludzi Odry”, mieszkańców❗️


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe