Nerwowa reakcja Putina na sukcesy ukraińskiej kontrofensywy

Jak podaje „The Moscow Times”, do Władimira Putina musiały dotrzeć informacje dot. porażek rosyjskiej armii na północnym wschodzie kraju, gdzie Ukraińcy z sukcesami przeprowadzają kontrofensywę, wyzwalając kolejne terytoria z rąk okupantów. Rosyjski przywódca postanowił zwołać Radę Bezpieczeństwa.
 Nerwowa reakcja Putina na sukcesy ukraińskiej kontrofensywy
/ PAP/EPA/Sergei Bobylev/TASS Host Photo Agency HANDOUT

Putin reaguje na porażki rosyjskiej armii

Jak podaje „The Moscow Times”, w piątek na pilne spotkanie z Władimirem Putinem zostali wezwani stali członkowie Rady Bezpieczeństwa. Rada składa się z 12 najwyższych urzędników Rosji, w tym szefów wszystkich agencji bezpieczeństwa – Ministerstwa Obrony, MSW, Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Służby Wywiadu Zagranicznego –  pojawili się szefowie obu izb parlamentu, a także minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, były prezydent Dmitrij Miedwiediew i sekretarz Nikołaj Patruszew.

Informacja jest oficjalna. Podczas spotkania z mediami o sprawie poinformował rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow.

W połowie dnia odbędzie się spotkanie operacyjne z Radą Bezpieczeństwa 

– poinformował Pieskow. Dodał, że nie będzie komentował sytuacji na froncie. Przypomnijmy, że wg władz w Kijowie Rosjanie utracili Bałakliję, około 30-tysięczne miasto położone 90 km od centrum regionu.

Sukcesy Ukraińców na linii Charków–Izium

W najnowszym, opublikowanym w piątek raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW), analizując dotychczasowe postępy ukraińskiego natarcia w rejonie Bałakliji, stwierdza, że siły ukraińskie prawdopodobnie w ciągu 72 godzin odbiją Kupiańsk, poważnie osłabiając, ale nie przerywając całkowicie rosyjskich naziemnych linii komunikacji do Iziumu.

ISW zaznacza, że rosyjskie ministerstwo obrony, polegające na strategii przedstawiania inwazji jako „łatwej i bezbłędnej operacji”, nie jest przygotowane do reagowania na niespodziewane operacje sił ukraińskich. Sytuacja wywołuje narastający krytycyzm na rosyjskich blogach wojskowych, ważnych dla promowania rosyjskiej narracji w tamtejszej przestrzeni informacyjnej.

Czytaj więcej: Ukraińcy prą naprzód. Zbliżają się do kluczowego miasta, Rosjanie znów mieli ponieść potężne straty


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe