The Times of Israel: „Polska domaga się reparacji za Żydów zabitych przez Polaków”

„Czołowy polski badacz potępia rządowy raport [ws. strat, jakie Polska poniosła podczas II wojny światowej – przyp. red.] jako «polityczny, a nie historyczny» i twierdzi, że jego autorzy świadomie zignorowali polski udział w okrucieństwach” – pisze Judah Ari Gross na łamach The Times of Israel, mając na myśli „badacza” Holocaustu Jana Grabowskiego.
"Polska domaga się reparacji za Żydów zabitych przez Polaków" / Screen TimesOfIsrael.com

„Polska domaga się reparacji za Żydów zabitych przez Polaków” – głosi tytułowa teza izraelskiego publicysty.

 

„200 tysięcy Żydów zabitych przez Polaków”

W swoim artykule używa dwóch głównych argumentów. Po pierwsze, powtarza fake news o „200 tysiącach Żydów zabitych przez Polaków”, który został upowszechniony za sprawą Jana Grabowskiego. W swoich badaniach Grabowski oszacował, że z 6 milionów Żydów, którzy zginęli w Holocauście (w tym około 3 milionów polskich Żydów), około 200 tysięcy zostało zabitych przez Polaków lub z powodu polskich działań podczas Holocaustu. Ta teza miała być oparta na rzekomych badaniach znanego badacza Holocaustu Szymona Datnera, jednak według IPN: „Nigdy, w żadnej z prac, Szymon Datner nie wymienił liczby 200 tys. Żydów pomordowanych poza gettami. Nigdy nie opisywał ani takiej liczby ofiar, ani też nie przypisywał wbrew faktom sprawstwa wszystkich tego rodzaju zbrodni ludności polskiej”. Niestety fake news jest już powtarzany przez izraelskie media, izraelskich, a nawet polskich polityków, nawet bez „niuansów”.

Czytaj również: Jair Lapid oskarża: Podczas II wojny światowej Polacy zabili ponad 200 tysięcy Żydów

Poseł Lewicy powtórzył kłamstwo o „200 tysiącach Żydów zamordowanych przez Polaków”. Będzie postępowanie

Polacy „oczyszczają się z zabicia trzech milionów Żydów”? Skandaliczny tekst „New Yorkera

 

Jedwabne

Drugim argumentem, którego używa izraelski publicysta, jest sprawa pogromu w Jedwabnem. Jak pisze: „Jednakże na liście okrucieństw znajdują się miejscowości, które były miejscami polskich pogromów Żydów – być może najbardziej niesławna wieś Jedwabne, gdzie ponad 300 Żydów zostało spalonych żywcem przez etnicznych Polaków – jak również inne śmierci Żydów, które można powiązać z polskimi obywatelami. Bezpośrednie ataki Polaków na Żydów miały miejsce głównie we wschodniej Polsce w 1941 r., kiedy Niemcy przejęły ten obszar od Sowietów, którzy kontrolowali go brutalnie od 1939 r. na mocy paktu Ribbentrop–Mołotow – podczas gdy bez ekshumacji, które zostały wstrzymane, trudno ostatecznie orzec, co się stało w Jedwabnem”.

Judah Ari Gross pisze również o „kontrowersyjnych działaniach Polski mających na celu przedstawienie Holocaustu jako zbrodni popełnionej wyłącznie przez Niemcy, w tym uchwalonej w 2019 roku ustawy, która czyni nielegalnym obwinianie narodu polskiego za zbrodnie nazistowskie”. Nie wyjaśnia, dlaczego uznaje za uprawnione obwinianie narodu polskiego za zbrodnie nazistowskie. Nie przywołuje faktu, że ustawa oparta na konstrukcji podobnej do penalizacji kłamstwa oświęcimskiego zezwalała kłamać na temat narodu polskiego w ramach działalności artystycznej i naukowej oraz że w wyniku presji środowisk żydowskich w ogóle nie obowiązuje.

 

Komentarz Marka Magierowskiego

„Przepraszam, @TimesofIsrael, mówisz poważnie? A może cynicznie? A może po prostu żałośnie nieprofesjonalnie (delikatnie mówiąc)? Ten nagłówek nie jest skandaliczny

– komentuje były polski ambasador w Izraelu Marek Magierowski.

Podczas II wojny światowej śmierć poniosło 6 milionów polskich obywateli.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe