Prawnik Nawalnego: Mobilizacja jest de facto powszechna, a nie częściowa. Powołać mogą wszystkich

Mobilizacja jest de facto powszechna, a wcale nie częściowa; powołać mogą wszystkich, oprócz tych, którzy nie nadają się z powodu wieku i stanu zdrowia – ocenił w środę prawnik ekipy opozycjonisty Aleksieja Nawalnego Wiaczesław Gimadi. Media zauważyły, że 7. punkt dekretu został utajniony.
Donieck. Milicjanci Samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Prawnik Nawalnego: Mobilizacja jest de facto powszechna, a nie częściowa. Powołać mogą wszystkich
Donieck. Milicjanci Samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej / PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

„Jeśli przeczyta się dekret Putina, to w rzeczywistości oczywiście nie jest to żadna częściowa, lecz powszechna mobilizacja” – napisał Gimadi na Twitterze.

 

 

„Mają prawo powołać wszystkich, oprócz zupełnie niezdolnych do służby z powodu stanu zdrowia i z powodu wieku (żołnierze do 50, a młodsi oficerowie do 60 lat). Jak zachce ministerstwo obrony”

– napisał Gimadi.

Dekret zawiera utajniony fragment

„W opublikowanej na stronie internetowej Kremla treści dekretu punkt 7. został pominięty, a w wersji przedstawionej na państwowym portalu prawnym (odpowiednik Dziennika Ustaw) jest ukryty i oznaczony jako +do użytku służbowego+”

– pisze w środę portal Meduza.

Zapytany o treść tego punktu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że „nie może jej ujawnić”, jednak uściślił, że dotyczy on liczby osób, które mają być zmobilizowane. Przytoczył także słowa ministra obrony, który powiedział, że ma to być 300 tys. osób”.

„Jest tam mowa o tym, że to liczba do 300 tys.”

– powiedział Pieskow.

„W dokumencie nie ma mowy o tym, iż poborowi podlegają rezerwiści”

Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w Rosji w środę. Prezydent Rosji przekonywał, że dotyczyć ona będzie rezerwistów i tych, którzy odbyli służbę w wojsku. A minister obrony dodawał m.in., że nie będzie poboru studentów. 

Czytaj więcej: Przemówienie Władimira Putina. Rosja ogłosiła częściową mobilizację

Tymczasem Meduza zwraca uwagę, że „w dokumencie nie ma mowy o tym, iż poborowi podlegają rezerwiści”. W dekrecie podano też warunki zwolnienia z mobilizacji i są to m.in. wiek, stan zdrowia, wyrok sądu o pozbawieniu wolności. Zwolnienie mogą otrzymać także pracownicy rosyjskiego kompleksu obronnego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe