Niemiecka policja zrobiła nalot na rezydencje oligarchy. Usmanow na celowniku służb

Niemiecka policja przeszukała w środę rano 24 nieruchomości, powiązane z obłożonym zachodnimi sankcjami, bliskim Putinowi rosyjskim oligarchą Aliszerem Usmanowem - poinformował "Der Spiegel". Akcja została przeprowadzona w ramach śledztwa dotyczącego łamania sankcji, prania pieniędzy i unikania podatków.
Aliszer Usmanow, Niemiecka policja zrobiła nalot na rezydencje oligarchy. Usmanow na celowniku służb
Aliszer Usmanow, / fot. Wikimedia Common / Marie-Lan Nguyen

– W operacji przeprowadzonej w czterech landach: Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Hamburgu i Szlezwiku-Holsztynie wzięło udział ok. 250 funkcjonariuszy Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) i władz fiskalnych – poinformowała prokuratura w Monachium.

Akcja była wymierzona w "rosyjskiego biznesmena" – przekazała w osobnym komunikacie prokuratura we Frankfurcie.

Chodzi o Aliszera Usmanowa

Według "Spiegla" niewymienionym z nazwiska przedsiębiorcą jest Usmanow, a przeszukane nieruchomości należały do oligarchy i czterech innych osób. Źródła agencji AP również potwierdziły, że chodzi o Usmanowa.

CZYTAJ TAKŻE: Polska powinna zapłacić Rosji reparacje? Zaskakujące słowa rzecznika Kremla

Śledztwo prowadzone przez frankfurcką prokuraturę koncentruje się wokół prowadzonych w latach 2017-22 transakcji finansowych, w których wykorzystano złożoną sieć zarejestrowanych za granicą spółek, by ukryć pochodzenie pieniędzy. Śledczy podejrzewają, że pieniądze mogły pochodzić z działalności przestępczej, w szczególności z unikania podatków.

Dochodzenie prokuratury w Monachium dotyczy zarzutów dokonywania płatności na rzecz strzegących nieruchomości firm ochroniarskich, co stanowiło naruszenie sankcji. Podejrzanym w obu śledztwach jest Usmanow, cztery pozostałe osoby, których nieruchomości zostały przeszukane, są podejrzewane o świadczenie łamiących sankcje usług – wyjaśnia "Spiegel".

ZOBACZ WIDEO: "Obiecywał pan: pojadę do Brukseli i załatwię! Załatwił pan?!". Incydent na spotkaniu z Tuskiem

Wśród przeszukanych nieruchomości była również willa Usmanowa w Tegernsee na południu Bawarii – informuje niemiecki tygodnik. Dodaje, że w ostatnich latach oligarcha spędzał większość czasu w Bawarii, ale obecnie nie przebywa ani w Niemczech, ani w Rosji, najprawdopodobniej jest w rodzinnym Uzbekistanie.

Kim jest Aliszer Usmanow?

69-letni Usmanow jest określany przez Unię Europejską jako "przyjazny Kremlowi oligarcha, który pielęgnuje szczególnie bliskie związki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem".

CZYTAJ TAKŻE: Czołowy rosyjski naukowiec zajmujący się lotnictwem zginął w tajemniczych okolicznościach

Jego szacunkowy majątek przed rozpoczęciem wojny Rosji z Ukrainą wynosił ok. 15 mld dolarów. Usmanow jest właścicielem rosyjskiego dziennika "Kommiersant", który wcześniej krytykował gospodarza Kremla, a po zakupie przez Usmanowa - krytykować przestał. Po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego br. zarówno UE, jak i USA wpisały Usmanowa na listę osób objętych sankcjami.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe