To on był tak ważny dla Putina, że ten oddał za niego obrońców Azowstalu. Znamy szczegóły wymiany jeńców

Jak donosi administracja prezydenta Ukrainy, z niewoli rosyjskiej wypuszczono 215 żołnierzy ukraińskich; większość z nich broniła zakładów Azowstal w Mariupolu. Ukraiński serwis Radio Swoboda informuje, że w zamian za jeńców strona ukraińska przekazała Rosji m.in. Wiktora Medwedczuka – ukraińskiego oligarchę i przyjaciela Władimira Putina.
Ukraina odzyskała 215 więźniów z rosyjskiej niewoli, w tym bojowników Mariupola w hucie Azowstal To on był tak ważny dla Putina, że ten oddał za niego obrońców Azowstalu. Znamy szczegóły wymiany jeńców
Ukraina odzyskała 215 więźniów z rosyjskiej niewoli, w tym bojowników Mariupola w hucie Azowstal / PAP/EPA/MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS OF UKRAINE HANDOUT

Wśród uwolnionych jeńców jest dowódca Denis Prokopenko, jego zastępca Światosław Palamar, Dmitrij Kozacki, który zasłynął zdjęciami z oblężonego zakładu, szef patrolu policji Mariupola Michaił Wierszynin, sanitariusz, a także starszy sierżant 36. brygady Michaił Dianow.

W zamian Ukraina przekazała Wiktora Medwedczuka

Uwolnienie obrońców Azowstalu nastąpiło w ramach wymiany jeńców wojennych ze stroną rosyjską. W zamian Ukraina przekazała m.in. Wiktora Medwedczuka. Na Ukrainie Medwedczuk był aresztowany pod zarzutem zdrady.

Według doniesień medialnych Rosja otrzymała również 55 żołnierzy, w tym dwóch starszych i sześciu młodszych oficerów. Nie podano jednak żadnych innych szczegółów.

Wiktor Medwedczuk – kim jest?

Medwedczuk, jeden z liderów prorosyjskiej partii Platforma Opozycyjna – Za Życie, przed inwazją Rosji na Ukrainę był uważany za lobbystę interesów Rosji. Putin jest jego przyjacielem i ojcem chrzestnym jego córki.

Od maja 2021 roku przebywał w areszcie domowym, do którego trafił w związku z podejrzeniem o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Później prokuratura poinformowała o wysunięciu wobec niego nowego podejrzenia o zdradę stanu i o sprzyjanie działalności organizacji terrorystycznej. 

27 lutego, już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na szeroką skalę, pojawiły się informacje o tym, że polityk uciekł z aresztu domowego. Na Ukrainie powstała specjalna grupa śledczych poszukująca Medwedczuka. W marcu sąd pozwolił na areszt polityka. W kwietniu Medwedczuk został zatrzymany przez ukraińskie służby. 

Czytaj więcej: Ukraina: Zatrzymano jednego z najbogatszych Ukraińców, prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka. „To kum Putina
 

Zełenski zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski komentując wymianę, powiedział, że obrońcy Azowstalu zostali zwolnieni przy udziale prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Teraz są w Turcji i pozostaną tam do końca wojny – taki był jeden z warunków umowy.

Czytaj więcej: „Dziękuję prezydentowi Erdoganowi za jego wiodącą rolę”. Zełenski zabrał głos ws. uwolnienia obrońców Azowstalu

Recep Tayyip Erdogan powiedział, że osiągnięte porozumienia pomogą przybliżyć koniec wojny.

Rosyjskie władze nie skomentowały jeszcze uwolnienia więźniów i nie potwierdziły informacji o wymianie Wiktora Medwedczuka. W maju Kreml ogłosił, że nie zmieni Medwedczuka na obrońców Azowstalu. Stanowisko to tłumaczyły faktem, że polityk ma obywatelstwo ukraińskie. Ponadto władze rosyjskie ogłosiły trybunał w sprawie schwytanych żołnierzy. Pokazowy proces miał się odbyć w okupowanym Mariupolu.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe