Media o zawrotnym majątku Urbana. "Oszacowano go na 120 mln zł". Jego żona może otrzymać wysokie świadczenie

Jerzy Urban zmarł na początku bieżącego miesiąca. Rzecznik prasowy komunistycznego rządu PRL i redaktor naczelny tygodnika "Nie" w trakcie swojego życia zapisał się na najbardziej negatywnych stronach historii Polski po drugiej wojnie światowej. Jak wskazują media, mimo to dorobił się pokaźnego majątku.
 Media o zawrotnym majątku Urbana.
/ Jerzy Urban / screen YT

Jerzy Urban zmarł 3 października bieżącego roku w Konstancinie-Jeziorna. Były rzecznik rządu w czasach PRL miał 89 lat. W trakcie swojego życia nabył spory majątek. W roku 2004 "Wprost" umieściło go na 98. miejscu wśród najbogatszych Polaków. Wówczas jego majątek był oszacowany na 120 milionów złotych.

Majątek i emerytura Urbana

Urban pobierał także świadczenie emerytalne. Mimo wszystko – według jego słów – nie przyjął go od razu. W tej sytuacji miał opierać się na słowach swojego doradcy, który miał stwierdzić, że emerytura Urbanowi się nie należy. Z drugiej zaś strony miał go poinformować ktoś inny, że ma prawo do tego świadczenia, lecz suma ma być niska.

– Mój doradca mylnie mi powiedział, że po pierwsze, emerytura mi się nie należy, bo za dużo zarabiam, a po drugie, poinformowano mnie, że jest ona tak mała, iż nie warto się po nią fatygować – mówił Urban.

Ostatecznie okazało się, że były rzecznik rządu w czasach PRL mógł liczyć na świadczenie od państwa w wysokości 4700 zł w 2011 roku. Ponad dziesięć lat temu była to z pewnością niemała suma. Dla porównania, emerytury wyższe niż 3,5 tys. zł pobierało w tamtym czasie zaledwie 5 proc. polskich emerytów.

W ostatnich latach emerytury szły do góry za sprawą między innymi waloryzacji. Z wyliczeń "Super Express" wynika, że redaktor naczelny tygodnika "Nie" przed śmiercią mógł liczyć na świadczenie emerytalne w wysokości około 6100 złotych. W tej sytuacji żona Jerzego Urbana po jego śmierci może otrzymać większą część świadczenia po mężu. Z wyliczeń "SE" wynika, że kobieta może otrzymać 85 proc. emerytury po mężu, czyli prawdopodobnie około 5200 zł.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA Wiadomości
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA

Michał D. szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza został zatrzymany w środę przez CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom Wiadomości
Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że "Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom"

Jacek Saryusz-Wolski poinformował o nietypowej sytuacji, do jakiej doszło w Parlamencie Europejskim. W czasie dzisiejszych obrad Komisji Zagranicznej miało miejsce coś zdumiewającego. Chodzi o pomoc naszego kraju dla Ukrainy.

Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości Wiadomości
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu. Za jego sprawą redaktor naczelny TVN24 musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji w kwestii sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych Wiadomości
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych

Były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie szczędził słów krytyki pod adresem Sojuszu. Ocenił, że „cywilizowany świat go nie potrzebuje”.

Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. Trudno się odpowiednio przygotować Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. "Trudno się odpowiednio przygotować"

Już niedługo obejrzymy mecz Polska - Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). "Trudno się odpowiednio przygotować" - stwierdza trener biało-czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO] Wiadomości
Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO]

Od wielu miesięcy w mediach nie brakuje doniesień o pogarszającym się stanie zdrowia Władimira Putina. Według informacji, do których mieli dotrzeć dziennikarze "The Sun" rosyjski przywódca jest poważnie chory. W grę wchodzi nawet rak trzustki i prostaty, a także choroba Parkinsona.

10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość Wiadomości
10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada br. gazociąg podmorski uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin Wiadomości
Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin

W wieku 96 lat z powodu białaczki i niewydolności organów zmarł w środę były przywódca Chin Jiang Zemin – poinformowały państwowe chińskie media. Był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w latach 1989-2002.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe