loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich ironicznie o "wielkiej trosce dyrektora Cywińskiego"
Opublikowano dnia 20.05.2018 19:36
- Dyrektor Piotr Cywiński przez lata dyrektorowania postać Witolda Pileckiego skutecznie marginalizował. Przewodnicy po obozie zgodnie z wytycznymi nic nie mówili o Jego zasługach zwiedzającym. Dopiero pod koniec marca 2018r. dostali polecenie, aby o Nim mówić. Jednakże ostatnio na skutek nacisków oddolnych i odgórnych ale co ważne także zmianie narracji dotyczącej Witolda Pileckiego jako jednostki, która przyczyniała się do ratowania Żydów w odróżnieniu od narodu, który pomagał w holocauście. Dyrektor Cywiński doznał olśnienia. I co robi? Kosztem zacierania tragicznej historii głównie polskich więźniów Bloku 11 14 czerwca, w rocznicę przywiezienia do Auschwitz I transportu polskich więźniów politycznych, zamierza otworzyć nową wystawę, która będzie poświęcona Rotmistrzowi Pileckiemu i ruchowi oporu w obozie, a więźniom, którzy tu ginęli i byli torturowani poświęcić - informacje zawarte zaledwie na dwóch planszach. Muzeum zlikwidowało już wystawę o więźniach Bloku 11 w połowie maja 2018 roku. Obecnie w opustoszałych dwóch salach na parterze w bloku nr 11, gdzie dotychczas była ekspozycja o więźniach, którzy tam cierpieli przed śmiercią dla Polski, pozostały tylko napisy na belkach stropowych, wykonane przez nich ołówkiem przed śmiercią. Wkrótce z tych sal wyniesione zostaną także prycze na których przed śmiercią spali więźniowie, co naruszy ich oryginalny poobozowy wygląd i zostaną zamienione na zwykłe sale wystawowe. To niebywały skandal, wręcz barbarzyństwo! Nie można się na to patrzeć bezczynnie - napisała Joanna Płotnicka na Tysol.pl odwołując się do protestów historyka przez wiele lat związanego z Muzeum Auschwitz dr Adama Cyry oraz przedstawicieli rodzin ofiar. Muzeum Auschwitz nie omieszkało na ten tekst odpowiedzieć zarzucając mu oparcie na kłamliwych informacjach. Do całej sprawy odniósł się również w liście przesłanym Redakcji przedstawiciel Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich Krzysztof Utkowski.

screen YouTube
Czytaj również:

Joanna Płotnicka: Diaboliczny pomysł dyrektora Muzeum KL Auschwitz

Muzeum Auschwitz do Tysola: "Tekst bazuje na kłamliwych informacjach". Dr Adam Cyra odpowiada

Muzeum Auschwitz w odpowiedzi na tekst Tysol.pl zapewnia o swojej dobrej woli

 

Wielka  troska Dyrektora Cywińskiego ... o rangę 14 czerwca Narodowego Dnia  Pamięci... poprzez otwarcie nowej wystawy Bloku 11, w dniu deportacji  pierwszego transportu polskich więźniów politycznych  do KL Auschwitz, a totalna i osobista walka od 2006r. ze świadectwami  dawanymi przez byłych więźniów i ich rodziny i z hymnem polskim spod  "Ściany Śmierci"... - jak to rozumieć? Przekazana testamentem byłych  więźniów KL Auschwitz, w sposób formalny i symboliczny, ChSRO opieka nad  obchodami 14 czerwca 1940r. zaowocowała uchwaleniem w 2006r., na nasz  wniosek, Narodowego Dnia Pamięci ... (w zmienionej wersji.). Przez lata  zmuszeni byliśmy interweniować o to, by data 14 czerwca znalazła swoje  miejsce w publikacjach i strategii informacyjno - edukacyjnej Muzeum  (dziwnym trafem - 14 czerwca znikało z oficjalnych wydawnictw i ze  strony internetowej Muzeum, a ostatnia interwencja miała miejsce w  Warszawie (w lutym 2016r.) w gabinecie wiceministra J. Sellina, który  bardzo poruszony i zdziwiony musiał interweniować, aby na stronie  internetowej zaistniała w sposób zauważalny, ta niechciana data, która  ponoć była, ale bardzo zakonspirowana). Niestety przychylność i  zainteresowanie p. Ministra, tematyką upamiętniania pamięci o Polakach w  Auschwitz, jak okazało się niebawem, nie było na tyle znaczące, aby  cokolwiek się zmieniło i jeszcze tego roku Prezydent Andrzej Duda  odmówił patronatu nad uroczystościami, zapewniając stowarzyszenie, że  jest przekonany, że obchody 14 czerwca w 2016r. zorganizowane zostaną w  sposób godny. I tak, w tym roku, po raz pierwszy od 1999r. główne  akcenty obchodów Muzeum przeniosło do Harmęż. Teraz dochodzą jakieś  nieformalne informacje o przygotowaniach do obchodów, których od 1998r.  organizatorem było Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich.  Swoiste pojmowanie "słusznych i nie słusznych" organizacji wydaje się  wciąż obowiązuje. Ciekawe czy i jak "słuszna" organizacja społeczna  "wejdzie w buty" przygotowane przez decydentów ... Kto odpowiada za taki  stan rzeczy?!


- pyta Krzysztof Utkowski
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Popularny podróżnik zawiódł własny elektorat"
Raczej mało kto uwierzy, że zgadzając się na wpisanie swojego nazwiska na listę wyborczą naprawdę nie wiedział, z jakimi obowiązkami wiąże się sprawowanie mandatu radnego.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: "Dokąd zmierza Angela Merkel?"
Przedostatnia w tym roku sesja Parlamentu Europejskiego w Strasburgu upłynęła pod znakiem wystąpienia kanclerz RFN Angeli Merkel. Sporo wody w Renie i Sekwanie upłynęło od jej ostatniego przemówienia w europarlamencie – była to wspólna wizyta z ówczesnym prezydentem Francji Françoisem Hollande’em w październiku roku 2015.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Czy małe ptaszki wrócą do Krakowa?
Miejsca dla budek lęgowych wskazał ornitolog, a zawieszono je w taki sposób, aby nie uszkodzić kory drzew.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.