W uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze zebrały się tysiące wiernych Wiadomości
W uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze zebrały się tysiące wiernych

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Odrodzenie diakonatu kobiet w prawosławiu Wiadomości
Odrodzenie diakonatu kobiet w prawosławiu

Greckoprawosławny patriarchat Aleksandrii wznawia starożytny diakonat kobiet. 2 maja w stolicy Zimbabwe, Harare, odbyły się święcenia diakonisy Angelic Molen. Ceremonii przewodniczył metropolita Serafin (Kykotis) w parafii misyjnej św. Nektariusza, gdzie nowa diakonisa będzie pełniła swą posługę. Jej diakonat nie jest krokiem otwierającym drogę do święceń kapłańskich.

Abp Marek Jędraszewski na Wawelu: Polska nie może być prawdziwie wolna bez prawdy o swoich chrześcijańskich korzeniach Wiadomości
Abp Marek Jędraszewski na Wawelu: Polska nie może być prawdziwie wolna bez prawdy o swoich chrześcijańskich korzeniach

– Jest jakieś wielkie zmaganie o Polskę, bo nie może być ona prawdziwie wolna bez prawdy o swoich korzeniach i o swojej wielkiej, ponad tysiąc lat trwającej, tradycji chrześcijańskiej – mówił abp Marek Jędraszewski w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w katedrze na Wawelu.

Kard. Nycz: Wolność trzeba stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć Wiadomości
Kard. Nycz: Wolność trzeba stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć

– Aktualne są słowa modlitwy „Panie naucz nas być wolnymi” – zaznaczył kard. Kazimierz Nycz, dodając, że wolność trzeba stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć. Metropolita warszawski w archikatedrze św. Jana odprawił Mszę w uroczystość NMP Królowej Polski, z udziałem Prezydenta RP, władz państwowych, samorządowych, wojskowych. „Modlimy się, by ta sama prawda i wolność, która leży u podstaw Konstytucji 3 Maja, kierowała nami dziś, rządzonymi i rządzącymi, a Maryja Królowa Polski niech nas uczy służebności” - mówił kardynał.

Generał Paulinów: Nasze troski i niepokoje składamy w Niepokalanym Sercu Jasnogórskiej Maryi Wiadomości
Generał Paulinów: Nasze troski i niepokoje składamy w Niepokalanym Sercu Jasnogórskiej Maryi

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Daliśmy głos historii. Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News Wiadomości
"Daliśmy głos historii". Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Wiadomości
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

3 maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II? Po likwidacji muzeum w Nikaragui doszło do zaginięcia Wiadomości
Co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II? Po likwidacji muzeum w Nikaragui doszło do zaginięcia

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Na Jasnej Górze trwają obrady Rady Stałej KEP Wiadomości
Na Jasnej Górze trwają obrady Rady Stałej KEP

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

[wywiad] Bp Turzyński: Przekaz wiary młodemu pokoleniu jest dla Polonii najważniejszy Wiadomości
[wywiad] Bp Turzyński: Przekaz wiary młodemu pokoleniu jest dla Polonii najważniejszy

Przekaz wiary młodemu pokoleniu jest dla Polonii najważniejszy - uważa bp Piotr Turzyński. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w rozmowie z KAI mówi m. in. o obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą, który przypada 2 maja oraz utrzymywaniu polskości i polskich tradycji w środowiskach polonijnych.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą - polonijne duszpasterstwo Wiadomości
Dzień Polonii i Polaków za Granicą - polonijne duszpasterstwo

2 maja przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Polska emigracja jest jedną z najliczniejszych na świecie. Do opieki nad nią powołano duszpasterstwo polonijne, które obecnie funkcjonuje w 30 krajach – w Europie, ale też np. w Chinach, Japonii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Msze św. po polsku są regularnie celebrowane w ok. 1,5 tys. ośrodków. W duszpasterstwie polskojęzycznym pracuje ok. 2 tys. księży.

Papież zachęca proboszczów do wniesienia wkładu w odnowę posługi proboszcza Wiadomości
Papież zachęca proboszczów do wniesienia wkładu w odnowę posługi proboszcza

Do refleksji nad odnową posługi proboszcza w kluczu synodalnym i misyjnym, a także umożliwienia Sekretariatowi Generalnemu Synodu zebrania ich wkładu w przygotowanie Instrumentum laboris zachęcił Ojciec Święty proboszczów całego świata w wystosowanym dziś do nich liście. Wydarzenie to zbiegło się z zakończeniem Międzynarodowego Spotkania „Proboszczowie dla Synodu”.

Kościół wspomina dziś Świętego Atanazego, „kolumnę Kościoła” Wiadomości
Kościół wspomina dziś Świętego Atanazego, „kolumnę Kościoła”

„Kolumna Kościoła”, jeden z Czterech Wielkich Ojców i Doktorów Kościoła Wschodniego – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 2 maja obchodzimy wspomnienie św. Atanazego (ok. 295 – 373), biskupa i doktora Kościoła. Jego relikwie znajdują się w Aleksandrii w katedrze koptyjskiej św. Marka, w Wenecji w kościele św. Zachariasza i w Rzymie w kościele św. Atanazego. Jest patronem cierpiących na migrenę.

W wiosce olimpijskiej w Paryżu na sportowców czekają kapelani Wiadomości
W wiosce olimpijskiej w Paryżu na sportowców czekają kapelani

Niespełna trzy miesiące dzielą nas od rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Przygotowują się do nich nie tylko sportowcy, ale również kapelani.

Stolica Apostolska w ONZ: Aborcja nie jest drogą do zrównoważonego rozwoju Wiadomości
Stolica Apostolska w ONZ: Aborcja nie jest drogą do zrównoważonego rozwoju

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wyraził na forum ONZ sprzeciw wobec międzynarodowych działań prowadzących do erozji szacunku dla świętości ludzkiego życia i niezbywalnej godności osoby ludzkiej. Abp Gabriele Caccia zabrał głos na sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, która odbyła się z okazji 30. Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju.

Rosyjski Sobór Ludowy: Ukraina ma być w wyłącznej strefie wpływów Rosji Wiadomości
Rosyjski Sobór Ludowy: Ukraina ma być w wyłącznej strefie wpływów Rosji

Po zakończeniu specjalnej operacji wojskowej (czyli obecnej wojny) Ukraina „winna się znaleźć w strefie wyłącznych wpływów Rosji” bez możliwości istnienia na jej obszarze reżymu wrogiego Rosji i kontrolowanego z zewnątrz. Poza tym Rosja ma dążyć do ponownego zjednoczenia Wielkorusinów, Małorusinów (czyli Ukraińców) i Białorusinów w ramach "trójjedynego narodu rosyjskiego". W ciągu najbliższych stu lat ludność Rosji winna wzrosnąć do 600 milionów a całe to państwo do 2050 ma się stać równomiernie zaludnionym krajem małych i średnich miasteczek. To tylko niektóre postanowienia zawarte w „Wytycznych [Nakazie] XXV Światowego Rosyjskiego Soboru Ludowego”, który 27 marca obradował w Moskwie. W ślad za publikowanym wówczas omówieniem, dziś podajemy pełne tłumaczenie dokumentu, ukazującego w jakiej mierze Kościół prawosławny jest podporą rosyjskiego neoimperializmu.

We Francji umorzono postępowanie wobec księdza wszczęte za komentarze internetowe Wiadomości
We Francji umorzono postępowanie wobec księdza wszczęte za komentarze internetowe

Francuska prokuratura umorzyła postępowanie przeciwko duchownemu, który w dwóch wpisach dokonanych na kontach X (Twitter) i Instagram" w styczniu i marcu stwierdził, że stosunki homoseksualne są grzechem i nazwanie homoseksualności „słabością”.

W RPA zastrzelono kapłana Wiadomości
W RPA zastrzelono kapłana

Biskupi Republiki Południowej Afryki potępili zabójstwo katolickiego księdza w stolicy kraju - Pretorii.

Jezus jako prawdziwy krzew winny w świetle Starego Testamentu Wiadomości
Jezus jako prawdziwy krzew winny w świetle Starego Testamentu

Obraz Jezusa, jako prawdziwego krzewu winnego, może mieć sens tylko dla chrześcijan, którzy w pełni doceniają naród izraelski, jego rolę i wybór w Biblii Hebrajskiej. Ten obraz Jezusa nie ma sensu bez zrozumienia hebrajskiego kontekstu - o tym, że obraz winnicy zajmuje ważne miejsce w Starym Testamencie i pomaga w zrozumieniu słów Jezusa pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 28 kwietnia dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich.

Kanonizacja Frassatiego możliwa już w 2025 roku Wiadomości
Kanonizacja Frassatiego możliwa już w 2025 roku

- Błogosławiony Pier Giorgio Frassati może zostać ogłoszony świętym podczas Roku Jubileuszowego 2025 – powiedział 26 kwietnia prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Marcello Semeraro.

Emerytury
Stażowe