Piotr Duda w Radiu Zachód o kolejnym zniszczeniu wystawy JP2: To się bierze z siania nienawiści przez media i polityków

– Trudno mi to komentować, bo dzisiaj jest 103. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. (…) Ale to się z czegoś bierze, z siania tej nienawiści przez niektóre stacje komercyjne, a także przez niektórych polityków. I to w stosunku do kogo? Do Ojca Świętego Jana Pawła II, który był i jest przywódcą duchowym Solidarności, bez którego nie byłoby wolnej Polski. Te ataki są żenujące, niedopuszczalne i to są właśnie skutki tego rodzaju działań – mówił dziś Piotr Duda, przewodniczący „S”, na antenie Polskiego Radia Zachód.
 Piotr Duda w Radiu Zachód o kolejnym zniszczeniu wystawy JP2: To się bierze z siania nienawiści przez media i polityków
/ screen Facebook / Radio Zachód

W czwartek 18 maja przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda był gościem Polskiego Radia Zachód. 

Na początku prowadzący audycję zapytał szefa Solidarności o jego wczorajszą wizytę w zakładzie W&W Polska w Lubsku, gdzie 1 sierpnia 2022 roku pracownice rozpoczęły strajk, a pracodawca zwolnił przewodniczącą Solidarności.

– Chciałem osobiście poznać te dzielne kobiety, członkinie związku zawodowego Solidarność, które tak walczyły o podmiotowość ludzkiej pracy i solidarność międzyludzką. Najważniejsze było to, że w pewnym momencie odrzuciły wszystkie postulaty płacowe i był dla nich jeden główny postulat: my chcemy przywrócenia naszej przewodniczącej Małgosi do pracy. To było piękne i przypominało sierpień 1980 roku, gdy stoczniowcy mieli jeden postulat – przywrócenie do pracy Anny Walentynowicz. Wczoraj bardzo im za to dziękowałem – mówił Piotr Duda.

– Rok temu dziewczyny wzięły sprawy w swoje ręce, a w tej chwili zdecydowana większość pracowników tej firmy należy do związku zawodowego Solidarność. Panie doszły do wniosku, że tylko w jedności siła i tylko wtedy mogą coś wynegocjować. W czerwcu rozpoczynają kolejne negocjacje dot. podwyżek wynagrodzeń i poprawy warunków pracy – dodał.

ZOBACZ TAKŻE: „Najważniejsza jest solidarność międzyludzka”. Piotr Duda spotkał się z pracownicami W&W w Lubsku

ZOBACZ TAKŻE: Piotr Duda: Chcemy ochrony związkowej, jest przygotowany projekt zmiany Ustawy o kodeksie postępowania cywilnego

Wybory związkowe

Szef Solidarności pytany był również o dzisiejsze wybory przewodniczącego zielonogórskiej Solidarności i ocenę jego dotychczasowej działalności.

– W związku zawodowym wybory to święto demokracji. My wybieramy się już od października ubiegłego roku, a finał tych wyborów będzie 19 października w Spale, gdzie zostanie wybrany przewodniczący Związku i Komisja Krajowa. Staram się wspólnie z wiceprzewodniczącymi „S” być na każdym walnym zebraniu delegatów, czy to branży, czy regionu. Dzisiaj jestem tutaj w Regionie Zielonogórskim. Struktury lubskie oceniam bardzo dobrze. Bogusław Motowidełko staje na wysokości zadania – stwierdził Piotr Duda.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” mówił również o wandalach, którzy po raz kolejny zniszczyli wystawę Solidarności poświęconą Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, która stoi w Gdańsku.

– Trudno mi to komentować, bo dzisiaj jest 103. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. (…) Ale to się z czegoś bierze, z siania tej nienawiści przez niektóre stacje komercyjne, a także przez niektórych polityków. I to w stosunku do kogo? Do Ojca Świętego Jana Pawła II, który był i jest przywódcą duchowym Solidarności, bez którego nie byłoby wolnej Polski. Te ataki są żenujące, niedopuszczalne i to są właśnie skutki tego rodzaju działań. Wydawałoby się, że Gdańsk – miasto wolności i solidarności – ale jakoś nie zajęła w tym temacie zdania pani prezydent Dulkiewicz, ani szef Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski. Gdyby to stało się w innym obszarze – wiemy, co mam na myśli – to wszyscy by krzyczeli, że to skandal – stwierdził Piotr Duda.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe