Znana z afery z Wrzosek kancelaria Clifford Chance w centrum skandalu finansowego w Niemczech

Jak donosi niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt", prawnicy z czołowych kancelarii prawnych w Niemczech znaleźli się wśród oskarżonych w skandalu podatkowym związanym z transakcjami cum-ex. Szef działu podatkowego w Clifford Chance jest nawet oskarżony o utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości.
Siedziba Clifford Chance Znana z afery z Wrzosek kancelaria Clifford Chance w centrum skandalu finansowego w Niemczech
Siedziba Clifford Chance / screen YouTube - Clifford Chance Careers

Są oni uważani za najlepszych w swojej dziedzinie (...) Allen & Overy, Clifford Chance, Freshfields Bruckhaus Deringer, Linklaters oraz Slaughter and May. Czołowy krąg został ochrzczony mianem "Magic Circle". Teraz prokuratura w dwóch firmach prawniczych bada nie tylko klientów, ale także samych prawników

– donosi "Handelslbatt". 

Czytaj również: Zełenski przyznaje: Reakcja USA na to nie była pozytywna

"Genialne osiągnięcie, ale przestępcze"

Jak czytamy, dotychczas największą stratę wizerunkową poniosła korporacja Freshfields Bruckhaus Deringer. Jeszcze w 2019 roku firmę opuścił szef działu podatkowego Ulf Johannemann, podobnie jak jego partner Thomas Schmitz. W sprawie sporządzono akt oskarżenia.

Obaj prawnicy stali się słynni z powodu doradzania w zakresie tzw. cum-ex. Termin ten odnosi się do obrotu akcjami z prawem do dywidendy ("cum") i bez prawa do dywidendy ("ex"). 

Zainteresowanym stronom dwukrotnie zwrócono podatek od zysków kapitałowych, który zapłacili tylko raz. Freshfields wydał ekspertyzę, że było to zgodne z prawem. Później okazało się, że prawnicy się mylili

– podaje "Handelsblatt". 

Prezes sądu skarbowego w Kolonii Benno Scharpenberg określił działanie prawników jako "genialne osiągnięcie, ale przestępcze". Z kolei sędzia Roland Zickler, którego izba w Sądzie Okręgowym w Bonn wydała pierwszy wyrok karny w sprawie cum-ex w marcu 2020 r., użył terminu "przestępczość zorganizowana".

Czytaj także: Nowy przetarg na audyt CPK unieważniony. Ekspert: Ale jaja

Oskarżenia wobec prawników Clifford Chance

Tymczasem elitarni prawnicy w Niemczech są obecnie oskarżani przez prokuraturę w Kolonii o pomoc w zatuszowaniu przestępstw z zakresu "cum-ex". 

W listopadzie 2019 r. doszło do skandalu podczas przeszukania banku ABN Amro we Frankfurcie. Prokuratorzy obarczyli za to winą Clifford Chance. Według naocznych świadków, gdy tylko rozpoczął się nalot służb, wielu prawników z kancelarii znajdującej się po przeciwnej stronie wpadło do banku przy Mainzer Landstrasse. Mówi się, że prawnicy Clifford Chance uniemożliwili prokuratorom dostęp do danych ABN Amro. Mówi się, że prawnicy doradzali pracownikom banku, aby odmówili udzielenia jakichkolwiek informacji, a niektórzy prawnicy nawet stanęli na drodze śledczych

– podaje "Handelsblatt". Sama firma zaprzeczyła powyższym doniesieniom.

Uważamy, że oskarżenia wysuwane przez prokuraturę przeciwko naszym prawnikom w ramach wykonywania ich mandatu są całkowicie nieuzasadnione

– przekazał w oświadczeniu Christoph Tillmanns, dyrektor marketingu Clifford Chance

Trzy miesiące później funkcjonariusze powrócili, tym razem z Federalnym Urzędem Policji Kryminalnej i nakazem przeszukania, w którym stwierdzono, że prawnicy Clifford "utrudniali" pierwszą próbę "w takim stopniu", że była ona w dużej mierze "bezowocna". 

Kiedy funkcjonariusze wrócili po raz drugi, Clifford Chance ponownie zgłosił sprzeciw. Nakaz przeszukania wydany przez sąd rejonowy w Kolonii obejmował również biura Clifford. Firma nie chciała się na to zgodzić (...) Jednak odwołanie Clifforda do Sądu Okręgowego w Kolonii zakończyło się niepowodzeniem. 12. Wielka Izba Karna odrzuciła skargę w sposób jednoznaczny

– podaje "Handelsblatt". 

Czytaj również: Gen. Polko ostro o odwołaniu gen. Gromadzińskiego: To nieakceptowalne

Reputacja kancelarii zagrożona

Jak podkreśla niemiecki dziennik, "cum-ex" zawsze był dobrym biznesem dla Clifford Chance i szefa działu podatkowego Felixa Dörflera. 

Ale teraz fala się odwraca, a reputacja Dörflera i jego kancelarii jest zagrożona. Prokuratura w Kolonii prowadzi dochodzenie w sprawie szefa praktyki podatkowej i prawnika Clifford pod kątem możliwego utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości. Każda firma prawnicza wie, że zastąpienie klienta nie jest dramatem. Reputacja to co innego

– podsumowuje dziennik.

"Handelsblatt" poinformował na koniec publikacji, że imiona prawników zostały zmienione.

Skandal wokół prokurator Wrzosek i kancelarii Clifford Chance

Jak podała w czwartek Wirtualna Polska, wnioski złożone do sądów przez prokurator Ewę Wrzosek dot. działania PiS ws. mediów publicznych powstały poza siedzibą prokuratury. W związku z aferą, Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął w tej sprawie śledztwo. 

Odnaleźliśmy poszlaki wskazujące na to, że dokumenty mogły być przygotowane w kancelarii Clifford Chance, która obecnie obsługuje media publiczne. Czy wnioski polskiej prokurator powstały w lub z pomocą prywatnej międzynarodowej kancelarii prawniczej? Kancelaria i Ewa Wrzosek, pytane o tę sprawę, milczą

– pisze Wirtualna Polska w czwartek. 

WP ustaliła, że wnioski powstały poza prokuraturą. Zaś z dat przygotowania załączników do jednego z wniosków wynika, że prokurator Ewa Wrzosek zaczęła pracę nad dokumentami, zanim w ogóle dowiedziała się o sprawie. Pytana o daty i godziny, nie potrafi odpowiedzieć. (…) Skomplikowane, wielostronicowe pismo prokurator Wrzosek, zgodnie z jej własnymi deklaracjami, napisała raptem w kilka godzin. Eksperci uważają, że to niemożliwe. (…) Wniosek wysłano na poczcie znajdującej się kilkadziesiąt metrów od siedziby międzynarodowej kancelarii prawnej Clifford Chance. Zeskanowano go na urządzeniu, którym nie dysponuje prokuratura, zaś dysponuje Clifford Chance. Sformatowanie dokumentu jest bliźniacze do tego stosowanego przez Clifford Chance 

– czytamy w publikacji red. Patryka Słowika. Jak podaje redaktor, kancelaria Clifford Chance po zmianie władz w mediach publicznych otrzymała zlecenia od TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Nasze pytania wzbudziły popłoch w prokuraturze. Zajmowały się nimi trzy jednostki prokuratury, żadna nie chciała odpowiedzieć

– podsumowuje redaktor Słowik.

Czytaj więcej: Polityk „koalicji 13 grudnia” skomentowała sprawę prok. Wrzosek. Wpis skasowała, ale w internecie nic nie ginie


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sutryk o dyplomie z Collegium Humanum: „Dałem się nabrać, nie posługuję się już nim” z ostatniej chwili
Sutryk o dyplomie z Collegium Humanum: „Dałem się nabrać, nie posługuję się już nim”

– Ja podobnie jak i wiele innych osób, powiedzmy, dałem się nabrać na tę uczelnię. (…) Nie posługuję się już tym dyplomem, nie chcę się nim posługiwać – twierdzi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który w najbliższą niedzielę będzie walczył o reelekcję.

Powstaje unijna koalicja domagająca się uznania Palestyny z ostatniej chwili
Powstaje unijna koalicja domagająca się uznania Palestyny

Premier Irlandii Simon Harris zapowiedział w środę przed wejściem na unijny szczyt w Brukseli, że będzie przekonywać pozostałych liderów krajów UE do uznania Palestyny. – Dublin współpracuje w tej kwestii z Madrytem – dodał.

Dr Rafał Brzeski: Widmo prawicy krąży nad Brukselą Wiadomości
Dr Rafał Brzeski: Widmo prawicy krąży nad Brukselą

W brukselskiej bańce wrze i bulgoce. Zbliżają się eurowybory a tu skandal goni skandal i na dodatek za rogiem czai się prawicowe widmo. Eurokraci już nie wątpią, że powstaje “nowa mapa polityczna”. W miejsce podziału na unijną “elitę polityczną”, liberalno-lewicowy “główny nurt” oraz niszowe ugrupowania prawicowo-narodowe tworzy się odmienny układ sił.

Spotkanie Duda–Trump? Prezydent RP zabrał głos z ostatniej chwili
Spotkanie Duda–Trump? Prezydent RP zabrał głos

Prezydent Andrzej Duda pytany o planowane spotkanie z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas swojej wizyty w Nowym Jorku powiedział, że przedstawianie naszych spraw wszystkim wpływowym politykom wśród naszych sojuszników leży w interesie Polski.

Niemcy zadowoleni z deklaracji Tuska: „To dobry i ważny krok” z ostatniej chwili
Niemcy zadowoleni z deklaracji Tuska: „To dobry i ważny krok”

„Deklaracja szefa polskiego rządu Donalda Tuska spotkała się z dużym zadowoleniem w Berlinie” – pisze polska redakcja Deutsche Welle.

Ursula von der Leyen jest skończona? Jadwiga Wiśniewska dla Tysol.pl: Jej umizgi nic nie dadzą tylko u nas
Ursula von der Leyen jest skończona? Jadwiga Wiśniewska dla Tysol.pl: Jej umizgi nic nie dadzą

– Z całą pewnością Ursula von der Leyen nie ma co liczyć na poparcie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, bo nie zasługuje na to – stwierdziła europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska w rozmowie z Tysol.pl.

Wybory parlamentarne w Chorwacji. Są wyniki exit poll z ostatniej chwili
Wybory parlamentarne w Chorwacji. Są wyniki exit poll

Centroprawicowa Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) zdobyła w środowych wyborach najwięcej mandatów, zapewniając sobie 58 miejsc w 151-osobowym jednoizbowym parlamencie Chorwacji – wynika z sondażu exit poll przestawionego przez telewizję Nova TV.

Andrzej Duda prowadzi zakulisowe rozmowy ws. uwolnienia Andrzeja Poczobuta? z ostatniej chwili
Andrzej Duda prowadzi zakulisowe rozmowy ws. uwolnienia Andrzeja Poczobuta?

„Czy spotkanie Andżeliki Borys z prezydentem Polski Andrzejem Dudą może oznaczać, że trwają zakulisowe rozmowy o uwolnieniu Andrzeja Poczobuta?” – pisze serwis Belsat.eu.

Damian Soból zginął w ataku Izraela. Jest data pogrzebu z ostatniej chwili
Damian Soból zginął w ataku Izraela. Jest data pogrzebu

W sobotę 20 kwietnia na Cmentarzu Głównym w Przemyślu zostanie pochowany Damian Soból, który zginął w izraelskim ostrzale konwoju humanitarnego w Strefie Gazy. Jego ciało we wtorek zostało przetransportowane do rodzinnego miasta.

Dziennikarz próbował dokonać zatrzymania obywatelskiego Ursuli von der Leyen [WIDEO] z ostatniej chwili
Dziennikarz próbował dokonać zatrzymania obywatelskiego Ursuli von der Leyen [WIDEO]

– Oskarżam Panią o wspieranie ludobójstwa w Gazie – wykrzyczał do Ursuli von der Leyen aktywista i dziennikarz propalestyńskiego portalu The Electronic Intifada, który próbował dokonać zatrzymania obywatelskiego szefowej KE podczas środowej konferencji w Brukseli.

REKLAMA

Znana z afery z Wrzosek kancelaria Clifford Chance w centrum skandalu finansowego w Niemczech

Jak donosi niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt", prawnicy z czołowych kancelarii prawnych w Niemczech znaleźli się wśród oskarżonych w skandalu podatkowym związanym z transakcjami cum-ex. Szef działu podatkowego w Clifford Chance jest nawet oskarżony o utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości.
Siedziba Clifford Chance Znana z afery z Wrzosek kancelaria Clifford Chance w centrum skandalu finansowego w Niemczech
Siedziba Clifford Chance / screen YouTube - Clifford Chance Careers

Są oni uważani za najlepszych w swojej dziedzinie (...) Allen & Overy, Clifford Chance, Freshfields Bruckhaus Deringer, Linklaters oraz Slaughter and May. Czołowy krąg został ochrzczony mianem "Magic Circle". Teraz prokuratura w dwóch firmach prawniczych bada nie tylko klientów, ale także samych prawników

– donosi "Handelslbatt". 

Czytaj również: Zełenski przyznaje: Reakcja USA na to nie była pozytywna

"Genialne osiągnięcie, ale przestępcze"

Jak czytamy, dotychczas największą stratę wizerunkową poniosła korporacja Freshfields Bruckhaus Deringer. Jeszcze w 2019 roku firmę opuścił szef działu podatkowego Ulf Johannemann, podobnie jak jego partner Thomas Schmitz. W sprawie sporządzono akt oskarżenia.

Obaj prawnicy stali się słynni z powodu doradzania w zakresie tzw. cum-ex. Termin ten odnosi się do obrotu akcjami z prawem do dywidendy ("cum") i bez prawa do dywidendy ("ex"). 

Zainteresowanym stronom dwukrotnie zwrócono podatek od zysków kapitałowych, który zapłacili tylko raz. Freshfields wydał ekspertyzę, że było to zgodne z prawem. Później okazało się, że prawnicy się mylili

– podaje "Handelsblatt". 

Prezes sądu skarbowego w Kolonii Benno Scharpenberg określił działanie prawników jako "genialne osiągnięcie, ale przestępcze". Z kolei sędzia Roland Zickler, którego izba w Sądzie Okręgowym w Bonn wydała pierwszy wyrok karny w sprawie cum-ex w marcu 2020 r., użył terminu "przestępczość zorganizowana".

Czytaj także: Nowy przetarg na audyt CPK unieważniony. Ekspert: Ale jaja

Oskarżenia wobec prawników Clifford Chance

Tymczasem elitarni prawnicy w Niemczech są obecnie oskarżani przez prokuraturę w Kolonii o pomoc w zatuszowaniu przestępstw z zakresu "cum-ex". 

W listopadzie 2019 r. doszło do skandalu podczas przeszukania banku ABN Amro we Frankfurcie. Prokuratorzy obarczyli za to winą Clifford Chance. Według naocznych świadków, gdy tylko rozpoczął się nalot służb, wielu prawników z kancelarii znajdującej się po przeciwnej stronie wpadło do banku przy Mainzer Landstrasse. Mówi się, że prawnicy Clifford Chance uniemożliwili prokuratorom dostęp do danych ABN Amro. Mówi się, że prawnicy doradzali pracownikom banku, aby odmówili udzielenia jakichkolwiek informacji, a niektórzy prawnicy nawet stanęli na drodze śledczych

– podaje "Handelsblatt". Sama firma zaprzeczyła powyższym doniesieniom.

Uważamy, że oskarżenia wysuwane przez prokuraturę przeciwko naszym prawnikom w ramach wykonywania ich mandatu są całkowicie nieuzasadnione

– przekazał w oświadczeniu Christoph Tillmanns, dyrektor marketingu Clifford Chance

Trzy miesiące później funkcjonariusze powrócili, tym razem z Federalnym Urzędem Policji Kryminalnej i nakazem przeszukania, w którym stwierdzono, że prawnicy Clifford "utrudniali" pierwszą próbę "w takim stopniu", że była ona w dużej mierze "bezowocna". 

Kiedy funkcjonariusze wrócili po raz drugi, Clifford Chance ponownie zgłosił sprzeciw. Nakaz przeszukania wydany przez sąd rejonowy w Kolonii obejmował również biura Clifford. Firma nie chciała się na to zgodzić (...) Jednak odwołanie Clifforda do Sądu Okręgowego w Kolonii zakończyło się niepowodzeniem. 12. Wielka Izba Karna odrzuciła skargę w sposób jednoznaczny

– podaje "Handelsblatt". 

Czytaj również: Gen. Polko ostro o odwołaniu gen. Gromadzińskiego: To nieakceptowalne

Reputacja kancelarii zagrożona

Jak podkreśla niemiecki dziennik, "cum-ex" zawsze był dobrym biznesem dla Clifford Chance i szefa działu podatkowego Felixa Dörflera. 

Ale teraz fala się odwraca, a reputacja Dörflera i jego kancelarii jest zagrożona. Prokuratura w Kolonii prowadzi dochodzenie w sprawie szefa praktyki podatkowej i prawnika Clifford pod kątem możliwego utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości. Każda firma prawnicza wie, że zastąpienie klienta nie jest dramatem. Reputacja to co innego

– podsumowuje dziennik.

"Handelsblatt" poinformował na koniec publikacji, że imiona prawników zostały zmienione.

Skandal wokół prokurator Wrzosek i kancelarii Clifford Chance

Jak podała w czwartek Wirtualna Polska, wnioski złożone do sądów przez prokurator Ewę Wrzosek dot. działania PiS ws. mediów publicznych powstały poza siedzibą prokuratury. W związku z aferą, Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął w tej sprawie śledztwo. 

Odnaleźliśmy poszlaki wskazujące na to, że dokumenty mogły być przygotowane w kancelarii Clifford Chance, która obecnie obsługuje media publiczne. Czy wnioski polskiej prokurator powstały w lub z pomocą prywatnej międzynarodowej kancelarii prawniczej? Kancelaria i Ewa Wrzosek, pytane o tę sprawę, milczą

– pisze Wirtualna Polska w czwartek. 

WP ustaliła, że wnioski powstały poza prokuraturą. Zaś z dat przygotowania załączników do jednego z wniosków wynika, że prokurator Ewa Wrzosek zaczęła pracę nad dokumentami, zanim w ogóle dowiedziała się o sprawie. Pytana o daty i godziny, nie potrafi odpowiedzieć. (…) Skomplikowane, wielostronicowe pismo prokurator Wrzosek, zgodnie z jej własnymi deklaracjami, napisała raptem w kilka godzin. Eksperci uważają, że to niemożliwe. (…) Wniosek wysłano na poczcie znajdującej się kilkadziesiąt metrów od siedziby międzynarodowej kancelarii prawnej Clifford Chance. Zeskanowano go na urządzeniu, którym nie dysponuje prokuratura, zaś dysponuje Clifford Chance. Sformatowanie dokumentu jest bliźniacze do tego stosowanego przez Clifford Chance 

– czytamy w publikacji red. Patryka Słowika. Jak podaje redaktor, kancelaria Clifford Chance po zmianie władz w mediach publicznych otrzymała zlecenia od TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Nasze pytania wzbudziły popłoch w prokuraturze. Zajmowały się nimi trzy jednostki prokuratury, żadna nie chciała odpowiedzieć

– podsumowuje redaktor Słowik.

Czytaj więcej: Polityk „koalicji 13 grudnia” skomentowała sprawę prok. Wrzosek. Wpis skasowała, ale w internecie nic nie ginieOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe