Zwycięstwo Trumpa. Polscy politycy komentują

– Dzięki temu, że Republikanie mają i prezydenta, i Izbę Reprezentantów, i Senat, jest wręcz pewne, że w ogromny sposób zostanie przyhamowany zalew tej arcyniebezpiecznej dla świata lewackiej ideologii – komentuje na gorąco wybory prezydenckie w USA Paweł Kukiz. O wypowiedź zwróciliśmy się także do Marka Sawickiego z PSL, byłego eurodeputowanego Jacka Saryusza-Wolskiego, a także posła Razem Macieja Koniecznego.
zdjęcie ilustracyjne Zwycięstwo Trumpa. Polscy politycy komentują
zdjęcie ilustracyjne / Pixabay

Donald Trump wygrywa wybory prezydenckie w USA – podała w środę agencja AP, powołując się na własne obliczenia. Kandydat Republikanów zdobył 277 głosów elektorskich, czyli siedem ponad wymagane minimum. Kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris obecnie ma według AP 224 głosy elektorskie.

Marek Sawicki: Dla wyborców ważne są gospodarka i rodzina, a nie ideologie

O komentarz poprosiliśmy Marka Sawickiego. Polityk PSL uważa, że ten wynik amerykańskich wyborów to powrót do najważniejszych wartości.

To pokazuje, że tym, co jest ważne dla wyborców, okazują się gospodarka i rodzina, a nie ideologie. To jest sygnał również dla nas, że albo koalicja wróci do umowy koalicyjnej i zajmie się tym, co jest ważne dla Polaków, albo kolejne wybory przegramy z kretesem

– powiedział w rozmowie z Tysol.pl.

Paweł Kukiz: To szansa na zwrot w stronę wartości konserwatywnych

Podobne zdanie wyraził Paweł Kukiz, który w wyniku wyborów prezydenckich w USA dostrzega szansę zwrotu w stronę wartości konserwatywnych.

Dzięki temu, że Republikanie mają i prezydenta, i Izbę Reprezentantów, i Senat, jest wręcz pewne, że w ogromny sposób zostanie przyhamowany zalew tej arcyniebezpiecznej dla świata lewackiej ideologii

– stwierdził.

Kukiz odniósł się także do tego, jak może wyglądać polityka zagraniczna wobec Stanów Zjednoczonych w sytuacji, gdy polska ambasada w USA nie ma gospodarza.

No więc z całą pewnością Donald Tusk i Radosław Sikorski powinni w tej chwili poskromić swoje ambicje i zwrócić się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o wspólne ustalenie kandydata na stanowisko ambasadora w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli tego nie zrobią, to znaczy, że to nie interes państwa jest dla nich najistotniejszy, a interes partyjny albo interes niemiecki

– powiedział Paweł Kukiz.

Jacek Saryusz-Wolski: Ameryka wraca na stronę normalności

Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski również skomentował wynik amerykańskich wyborów dla Tysol.pl i ich wpływu na politykę europejską, w tym polską.

Ameryka wraca na stronę normalności. Są szanse, że Ameryka będzie silniejsza, mniej skręcona w lewo, w związku z czym będzie bliższa temu spektrum konserwatywnemu, także w Unii Europejskiej, i również, że będzie sprzyjała interesom politycznym Polski. Tak że na pewno jest to szansa dla Polski. Niestety, obawiam się, że ta szansa może nie zostać wykorzystana ze względu na to, że rządzi koalicja13 grudnia i Donald Tusk

– powiedział były eurodeputowany.

Na pytanie, czy ten wynik będzie przekładał się na decyzję o tym, kto – zarówno po stronie PiS, jak i po stronie PO – będzie kandydował w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Polsce, Jacek Saryusz-Wolski przestrzega przed "łatwym entuzjazmem". 

Trzeba wyciągnąć wnioski i posiąść umiejętność czytania nastrojów i oczekiwań wyborców, co się okazało silną stroną Donalda Trumpa. Natomiast o wygraną w wyborach prezydenckich prawej strony trzeba zawalczyć. Ten wynik amerykański należy przekuć w mobilizację prawej strony polskiej sceny politycznej, a nie tylko napawać się łatwym uczuciem ulgi i osiadać na laurach

– stwierdził.

Maciej Konieczny: Kto ma Polskę w sercu, ten się dzisiaj nie cieszy

Rozczarowania wynikiem wyborczym w Stanach Zjednoczonych nie krył w rozmowie z Tysol.pl poseł partii Razem Maciej Konieczny

To jest realna zmiana. Donald Trump wielokrotnie zapowiadał, że jest sceptyczny wobec wsparcia dla Ukrainy, ma związki z Moskwą, więc to stawia pod znakiem zapytania wsparcie Ameryki dla Kijowa, co z perspektywy polskiego bezpieczeństwa jest fatalną informację. Możemy się spodziewać wojny celnej pomiędzy USA a UE, która może uderzyć i w polską gospodarkę, więc kto ma Polskę w sercu, ten się dzisiaj nie cieszy

– uważa Konieczny.

Donald Trump jest zagrożeniem dla amerykańskiej demokracji i dla porządku światowego

– dodaje poseł Razem.


 

POLECANE
Ministerstwo Sprawiedliwości mianowało nowego rzecznika dyscyplinarnego sędziów. Pierwsze zadanie: usunąć rzeczników z ostatniej chwili
Ministerstwo Sprawiedliwości mianowało nowego rzecznika dyscyplinarnego sędziów. Pierwsze zadanie: usunąć rzeczników

Nowym rzecznikiem dyscyplinarnym sędziów sądów powszechnych została Joanna Raczkowska - przekazało PAP w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości. Raczkowska jest sędzią Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa; pracuje w Wydziale Karnym.

Premier: zneutralizowano drona nad budynkami rządu i Belwederem. Zatrzymano Białorusinów z ostatniej chwili
Premier: zneutralizowano drona nad budynkami rządu i Belwederem. Zatrzymano Białorusinów

Premier Donald Tusk poinformował w poniedziałek wieczorem, że Służba Ochrony Państwa zneutralizowała drona operującego nad budynkami rządowymi (Parkowa) i Belwederem. Jak przekazał, zatrzymano dwóch obywateli Białorusi. Policja bada okoliczności incydentu - dodał.

Tego nie mogli mu wybaczyć, dlatego Charlie Kirk musiał umrzeć tylko u nas
Tego nie mogli mu wybaczyć, dlatego Charlie Kirk musiał umrzeć

W chwili, gdy trafiła go kula, stał pod namiotem z napisem-mottem jego działalności "udowodnij mi, że się mylę". Zamachowiec mu tego nie udowodnił. Wręcz przeciwnie.

Prawica po wyborach szykuje bombę. Będzie sanacja sądownictwa? z ostatniej chwili
"Prawica po wyborach szykuje bombę". Będzie "sanacja sądownictwa"?

Na polskiej scenie politycznej szykuje się uderzenie, które może zmienić oblicze wymiaru sprawiedliwości na długie lata - czytamy we wpisie komentatora platformy X, znanego jako Jack Strong. Chodzi o nowy projekt ustawy, który, jak twierdzi autor wpisu, "rodzi się w kręgach prawicy". "Jego celem jest przeciwdziałanie anarchizacji polskiego wymiaru sprawiedliwości". Projekt ten miałby być już nazywany „sanacją sądownictwa”.

Ani żona Cezara ani bezstronna Temida. Wątpliwa reputacja TSUE tylko u nas
Ani żona Cezara ani bezstronna Temida. Wątpliwa reputacja TSUE

Po raz kolejny Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej próbuje ingerować w polski system sądowniczy. Przypomnijmy, też po raz kolejny, że nie ma on do tego żadnych uprawnień, ponieważ „wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w traktatach należą do państw członkowskich” (artykuł 5 Traktatu o Unii Europejskiej), a w zakresie sądownictwa państwa członkowskie nie przyznały Unii żadnych kompetencji.

Nowe informacje ws. ostrzelania auta polskiego europosła w Brukseli. Wygląda na zaplanowane działania Wiadomości
Nowe informacje ws. ostrzelania auta polskiego europosła w Brukseli. "Wygląda na zaplanowane działania"

Waldemar Buda napisał o ostrzelaniu swojego samochodu w Brukseli: "9 precyzyjnych strzałów, w momencie ataku nie byłem w aucie". Europoseł PiS zaznaczył, że tylko jego samochód został potraktowany w ten sposób. Jego zdaniem zatem, atak wygląda na zaplanowane działanie. Sprawę badają belgijskie służby.    

Karol Nawrocki w Niemczech. Deutsche Welle: wróci kwestia reparacji Wiadomości
Karol Nawrocki w Niemczech. Deutsche Welle: "wróci kwestia reparacji"

Prezydent Polski Karol Nawrocki przybywa do Berlina z pierwszą wizytą zagraniczną. Niemiecki rząd podkreśla wagę utrzymywania bliskich relacji z Polską, wskazując na wspólne interesy w zakresie bezpieczeństwa. Niemieckie media podkreślają też temat reparacji, do których ma wrócić Karol Nawrocki z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem

Komunikat dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego pilne
Komunikat dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego

Ważna informacja dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego. W związku z budową obwodnicy Opatowa muszą się liczyć z poważnymi utrudnieniami na drogach.

Von der Leyen broni Zielonego Ładu: Świat puka się w głowę. Co zrobi polski rząd? z ostatniej chwili
Von der Leyen broni Zielonego Ładu: "Świat puka się w głowę". Co zrobi polski rząd?

Dzisiejszy kurs Komisji Europejskiej jest nieodpowiedzialny - ocenili europosłowie PiS odnosząc się do wystąpienia szefowej KE Ursuli von der Leyen w PE . Świat puka się po głowie, kiedy to wszystko słyszy; żądamy weta polskiego - mówiła Anna Zalewska.

Zła wiadomość dla pana ministra. Waldemar Żurek odwołał sędziów wbrew negatywnym opiniom pilne
"Zła wiadomość dla pana ministra". Waldemar Żurek odwołał sędziów wbrew negatywnym opiniom

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że minister Waldemar Żurek odwołał 25 prezesów i wiceprezesów sądów, mimo że kolegia sądów wydały negatywne opinie wobec wniosków o ich odwołanie. Żurek pominął też KRS, której nie uznaje. "To  nie wywołuje jakichkolwiek skutków prawnych" - skomentował na platformie X mec. Bartosz Lewandowski.

REKLAMA

Zwycięstwo Trumpa. Polscy politycy komentują

– Dzięki temu, że Republikanie mają i prezydenta, i Izbę Reprezentantów, i Senat, jest wręcz pewne, że w ogromny sposób zostanie przyhamowany zalew tej arcyniebezpiecznej dla świata lewackiej ideologii – komentuje na gorąco wybory prezydenckie w USA Paweł Kukiz. O wypowiedź zwróciliśmy się także do Marka Sawickiego z PSL, byłego eurodeputowanego Jacka Saryusza-Wolskiego, a także posła Razem Macieja Koniecznego.
zdjęcie ilustracyjne Zwycięstwo Trumpa. Polscy politycy komentują
zdjęcie ilustracyjne / Pixabay

Donald Trump wygrywa wybory prezydenckie w USA – podała w środę agencja AP, powołując się na własne obliczenia. Kandydat Republikanów zdobył 277 głosów elektorskich, czyli siedem ponad wymagane minimum. Kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris obecnie ma według AP 224 głosy elektorskie.

Marek Sawicki: Dla wyborców ważne są gospodarka i rodzina, a nie ideologie

O komentarz poprosiliśmy Marka Sawickiego. Polityk PSL uważa, że ten wynik amerykańskich wyborów to powrót do najważniejszych wartości.

To pokazuje, że tym, co jest ważne dla wyborców, okazują się gospodarka i rodzina, a nie ideologie. To jest sygnał również dla nas, że albo koalicja wróci do umowy koalicyjnej i zajmie się tym, co jest ważne dla Polaków, albo kolejne wybory przegramy z kretesem

– powiedział w rozmowie z Tysol.pl.

Paweł Kukiz: To szansa na zwrot w stronę wartości konserwatywnych

Podobne zdanie wyraził Paweł Kukiz, który w wyniku wyborów prezydenckich w USA dostrzega szansę zwrotu w stronę wartości konserwatywnych.

Dzięki temu, że Republikanie mają i prezydenta, i Izbę Reprezentantów, i Senat, jest wręcz pewne, że w ogromny sposób zostanie przyhamowany zalew tej arcyniebezpiecznej dla świata lewackiej ideologii

– stwierdził.

Kukiz odniósł się także do tego, jak może wyglądać polityka zagraniczna wobec Stanów Zjednoczonych w sytuacji, gdy polska ambasada w USA nie ma gospodarza.

No więc z całą pewnością Donald Tusk i Radosław Sikorski powinni w tej chwili poskromić swoje ambicje i zwrócić się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o wspólne ustalenie kandydata na stanowisko ambasadora w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli tego nie zrobią, to znaczy, że to nie interes państwa jest dla nich najistotniejszy, a interes partyjny albo interes niemiecki

– powiedział Paweł Kukiz.

Jacek Saryusz-Wolski: Ameryka wraca na stronę normalności

Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski również skomentował wynik amerykańskich wyborów dla Tysol.pl i ich wpływu na politykę europejską, w tym polską.

Ameryka wraca na stronę normalności. Są szanse, że Ameryka będzie silniejsza, mniej skręcona w lewo, w związku z czym będzie bliższa temu spektrum konserwatywnemu, także w Unii Europejskiej, i również, że będzie sprzyjała interesom politycznym Polski. Tak że na pewno jest to szansa dla Polski. Niestety, obawiam się, że ta szansa może nie zostać wykorzystana ze względu na to, że rządzi koalicja13 grudnia i Donald Tusk

– powiedział były eurodeputowany.

Na pytanie, czy ten wynik będzie przekładał się na decyzję o tym, kto – zarówno po stronie PiS, jak i po stronie PO – będzie kandydował w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Polsce, Jacek Saryusz-Wolski przestrzega przed "łatwym entuzjazmem". 

Trzeba wyciągnąć wnioski i posiąść umiejętność czytania nastrojów i oczekiwań wyborców, co się okazało silną stroną Donalda Trumpa. Natomiast o wygraną w wyborach prezydenckich prawej strony trzeba zawalczyć. Ten wynik amerykański należy przekuć w mobilizację prawej strony polskiej sceny politycznej, a nie tylko napawać się łatwym uczuciem ulgi i osiadać na laurach

– stwierdził.

Maciej Konieczny: Kto ma Polskę w sercu, ten się dzisiaj nie cieszy

Rozczarowania wynikiem wyborczym w Stanach Zjednoczonych nie krył w rozmowie z Tysol.pl poseł partii Razem Maciej Konieczny

To jest realna zmiana. Donald Trump wielokrotnie zapowiadał, że jest sceptyczny wobec wsparcia dla Ukrainy, ma związki z Moskwą, więc to stawia pod znakiem zapytania wsparcie Ameryki dla Kijowa, co z perspektywy polskiego bezpieczeństwa jest fatalną informację. Możemy się spodziewać wojny celnej pomiędzy USA a UE, która może uderzyć i w polską gospodarkę, więc kto ma Polskę w sercu, ten się dzisiaj nie cieszy

– uważa Konieczny.

Donald Trump jest zagrożeniem dla amerykańskiej demokracji i dla porządku światowego

– dodaje poseł Razem.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe