Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W związku z obchodami święta Konstytucji 3 Maja i organizowanymi z tej okazji wydarzeniami plenerowymi mieszkańców stolicy czekają poważne utrudnienia.
Warszawa
Warszawa / pixabay

W sobotę odbędą uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja na placu Zamkowym oraz placu Piłsudskiego. Na śródmiejskie ulice wybiegną uczestnicy 33. Biegu Konstytucji 3 Maja. Przez stolicę przejadą też polonezy. Na kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej czekają utrudnienia.

W sobotę przypada Narodowe Święto Trzeciego Maja, autobusy i tramwaje będą jeździły według świątecznego rozkładu jazdy. Podobnie jak 1 maja zawieszone zostanie kursowanie linii 126 i 160, a 193 i 527 będą miały specjalne rozkłady jazdy. Metro będzie kursowało jak w niedziele (z kursami nocnymi w nocy z 3 na 4 maja).

 

Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Na placu Zamkowym oraz placu Piłsudskiego odbędą się centralne uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja.

W związku z tym, jak przekazał ratusz, przez całą sobotę nie będzie można parkować na ulicach: Jezuickiej, Kanonii, Świętojańskiej, Piwnej i Królewskiej po stronie Ogrodu Saskiego, a w sobotę i niedzielę, 3 i 4 maja również na parkingu przed Teatrem Wielkim – Operą Narodową.

W czasie przemarszów wojskowej asysty honorowej, kompanii reprezentacyjnej i orkiestry, w godzinach 8.00-14.00 ruch będzie czasowo wstrzymywany na ulicach: Dziekaniej; Kanonii; Królewskiej, wzdłuż Ogrodu Saskiego; Jezuickiej; Piekarskiej; Podwale, od Senatorskiej do Kapitulnej; Senatorskiej, od Miodowej do Podwale; Świętojańskiej; Zapiecek oraz placu Zamkowym.

Od godziny 12.00 do 12.30 zamknięty dla ruchu zostanie również plac Piłsudskiego.

 

Zmiany w kursowaniu autobusów

Wtedy autobusy linii: 111, 116, 180, 178, 503 będą omijać plac ulicą Marszałkowską, a autobusy linii 128 i 175 skręcą w lewo na rondzie Dmowskiego i przez Królewską oraz pac Grzybowski dojadą do przystanku końcowego Emilii Plater 02 (trasa będzie skrócona).

W sobotę 3 maja wystartuje także 33. Bieg Konstytucji. Zawodnicy będą biegli w Alejach Jerozolimskich i na Marszałkowskiej. Na czas zawodów, od godziny 10.30 do 13.00, ulice na trasie biegaczy zostaną zamknięte dla ruchu.

"Najdłużej kierowcy nie przejadą przez plac Trzech Krzyży, gdzie stanie miasteczko biegowe. Plac będzie zamknięty w sobotę od godziny 3.00 do 15.00. Wzdłuż trasy biegu nie będzie można parkować" 

- zaznaczył ZTM.

 

Nowa trasa okolicznościowego biegu

Podobnie jak w ubiegłym roku, biegacze rozpoczną i zakończą zmagania na placu Trzech Krzyży. Cała trasa będzie jednak nowa. Zawodnicy wystartują o godzinie 11.00 i pobiegną ulicami: Alejami Ujazdowskimi, przez plac Na Rozdrożu, Bagatela, przez plac Unii Lubelskiej, Marszałkowską, przez plac Zbawiciela, Mokotowską, Piękną, przez plac Konstytucji, Marszałkowską, przez rondo Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi, przez rondo de Gaulle’a i Nowy Świat na plac Trzech Krzyży.

Pierwsze zmiany dla kierowców zaczęły się w sobotę, 3 maja, o godzinie 3.00. Wtedy zamknięty został plac Trzech Krzyży. Jadący Alejami Ujazdowskimi będą musieli skręcić w ulicę Piękną w lewo lub w prawo, a z ulicy Hożej przejadą wyłącznie w Mokotowską. Z Brackiej i Żurawiej otwarty pozostanie przejazd do Książęcej. Natomiast z Książęcej nie będzie można skręcić w lewo na plac Trzech Krzyży. Zakazy skrętu w stronę placu Trzech Krzyży staną również na rondzie de Gaulle’a. Do czasu rozpoczęcia zawodów, z ulicy Mysiej będzie można wyjechać w lewo, w kierunku Alej Jerozolimskich.

 

W tych miejscach zakaz parkowania

O godzinie 8.00 zamknięto ulicę Książęca, a także Żurawia od Kruczej do placu. Ruch na ulicę Książęcą wróci o godzinie 13.00, a na plac Trzech Krzyży o 15.00. Na placu Trzech Krzyży nie będzie można parkować, a pozostawione pojazdy będą mogły zostać odholowane na koszt właściciela.

Cała trasa zawodów zostanie zamknięta dla ruchu w godzinach 10.30-13.00. Podczas zmagań zamknięte będą również wloty ulic oraz wyjazdy z osiedli łączące się bezpośrednio z trasą biegu.

"Na najważniejszych skrzyżowaniach będą czuwali policjanci. Piesi przejdą przez trasę biegu wyłącznie w miejscach i w czasie wskazanym przez służby porządkowe" 

- poinformował stołeczny ratusz.

Wzdłuż trasy, od godziny 10.00 do 13.00, będzie obowiązywał zakaz parkowania.

 

Zamknięte ulice

Podczas zawodów ulica Myśliwiecka zostanie zamknięta za Hoene-Wrońskiego. Dalej pojadą wyłącznie mieszkańcy dojeżdżający do Wiejskiej. Z alei Wyzwolenia przez plac Na Rozdrożu będzie można przejechać tylko do zjazdu na Trasę Łazienkowską w stronę Pragi-Południe. Oba wjazdy z Trasy Łazienkowskiej na plac zostaną zagrodzone.

Kierowcy jadący Belwederską od Nabielaka będą musieli skręcić w ulicę Gagarina lub Spacerową. Dalej przejadą tylko dojeżdżający do ulic: Lądowej, Parkowej i Sulkiewicza.

Na placu Unii Lubelskiej będzie można skręcić wyłącznie w prawo: z Polnej w Boya-Żeleńskiego, z Boya-Żeleńskiego w Puławską i z Puławskiej w Klonową. Jadący Puławską od Ursynowa będą kierowani do Waryńskiego. Na Waryńskiego nie będzie skrętu w Boya-Żeleńskiego, a z ulicy Batorego trzeba będzie skręcić w Waryńskiego.

Z ulicy Waryńskiego nie będzie można również skręcić w Nowowiejską w kierunku placu Zbawiciela. Natomiast wyjeżdżający z Kruczej od strony Alej Jerozolimskich dojadą tylko do Pięknej, gdzie będą musieli skręcić w stronę Alej Ujazdowskich i pod nadzorem policji przejechać ulicą Piękną w poprzek trasy przez Aleje Ujazdowskie.

Na placu Konstytucji nie będzie można przejechać w stronę ronda Dmowskiego – kierowcy skręcą w Koszykową lub zawrócą. Ruch na Marszałkowskiej w kierunku Waryńskiego będzie odbywał się bez zmian, ale kierowcy nie skręcą w Żurawią, Hożą i Piękną.

Na rondzie Dmowskiego będzie zamknięty zjazd w Aleje Jerozolimskie w kierunku mostu Poniatowskiego.

 

Uwaga na przystanki końcowe

W sobotę, 3 maja, autobusy linii 108 będą zaczynały trasę (i kończyły w przypadku kursów z Sadyby) na przystanku Książęca 02, znajdującym się na ulicy Kruczkowskiego niedaleko skrzyżowania z Rozbrat. Ruszając w stronę krańca św. Bonifacego najpierw zawrócą na wysokości PKP Powiśle i dalej pojadą już swoją normalną trasą.

Autobusy linii 116, 180 i 503 będą kursowały objazdem przez ulice Kruczą i Piękną; 118 i 166 przez ulice: Piękną, Górnośląską, Myśliwiecką i Rozbrat; natomiast autobusy linii 517 dojadą do ronda Dmowskiego (przystanek Centrum 06). Te zmiany potrwają do godziny 15.00, czyli jeszcze po planowanym zakończeniu imprezy.

Około godziny 8.00 zamknięty zostanie cały plac Trzech Krzyży, a na trasę objazdową przez Aleje Jerozolimskie, Wioślarską i Ludną zostaną skierowane autobusy linii 127 i 131.

"Między 10.30 a 13.00 wyłączona z ruchu będzie cała trasa biegu, a na objazdach znajdą się autobusy linii: 100, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 131, 158, 159, 166, 180, 180, 503, 507, 517, 520, 521, 525" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

 

Rajd polskich samochodów

Również w sobotę o godzinie 13.00 uczestnicy "V Rajd Poloneza w Święto Konstytucji 3 Maja" wyruszą na paradę z plaży Romantycznej ulicami: Rychnowską, Wał Miedzeszyński, Trasą Siekierkowską, Wisłostradą do alei Armii Krajowej, Maczka, Powstańców Śląskich i Piastów Śląskich do Autodromu Bemowo. Przejazd może potrwać do godziny 15.00.

O godzinie 12.00 odbędzie się zgromadzenie publiczne przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Organizatorzy zaplanowali przemarsz ulicami: Matejki, Alejami Ujazdowskimi, przez plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, przez rondo de Gaulle’a, Krakowskie Przedmieście na plac Zamkowy. Wydarzenie zakończy się o godzinie 16.30.

Z koli o godzinie 14.00 odbędzie się przemarsz z placu Konstytucji ulicą Marszałkowską, przez rondo Dmowskiego na plac Bankowy. Organizatorzy zaplanowali koniec wydarzenia o godzinie 16.00.

 


 

POLECANE
Ogromny spadek TVN24. Są wyniki oglądalności z ostatniej chwili
Ogromny spadek TVN24. Są wyniki oglądalności

Polsat utrzymał pozycję lidera oglądalności w grudniu 2025 roku. Duży spadek, bo aż o przeszło 18 proc. zanotowała stacja TVN24, którą wyprzedziła Telewizja Republika.

Kaczyński odpowiedział Tuskowi. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Kaczyński odpowiedział Tuskowi. Padły mocne słowa

"Wbrew temu, co próbują wmówić społeczeństwu niektórzy, my chcemy wygrać w uczciwych wyborach – i to uczynimy" – zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński odnosząc się w ten sposób do wpisu premiera Donalda Tuska.

Rodriguez zwróciła się do Trumpa. Zwrot o 180 stopni z ostatniej chwili
Rodriguez zwróciła się do Trumpa. Zwrot o 180 stopni

Tuż po ataku USA na Caracas wiceprezydent Wenezueli Delcy Rodriguez przyjęła buntowniczą postawę. Teraz nastąpił zwrot o 180 stopni – tymczasowa prezydent kraju wzywa Waszyngton do nawiązania stosunków "pełnych szacunku".

Groźny wypadek w Małopolsce. Trwa akcja ratunkowa z ostatniej chwili
Groźny wypadek w Małopolsce. Trwa akcja ratunkowa

W miejscowości Stadniki w powiecie myślenickim (woj. małopolskie) doszło do groźnego wypadku. Osobowy bus wjechał do rowu. Kierowca jest poważnie ranny – informuje w poniedziałek rano RMF FM.

26 państw UE wydało wspólne oświadczenie ws. Wenezueli z ostatniej chwili
26 państw UE wydało wspólne oświadczenie ws. Wenezueli

Poszanowanie woli narodu wenezuelskiego pozostaje jedynym sposobem na rozwiązanie kryzysu w Wenezueli - podkreślono w wydanym w niedzielę oświadczeniu, które poparło 26 państw członkowskich Unii Europejskiej, bez Węgier. UE wezwała w nim do przestrzegania prawa międzynarodowego.

Jak wypadli Polacy w Innsbrucku? Tomasiak znów w czołówce Wiadomości
Jak wypadli Polacy w Innsbrucku? Tomasiak znów w czołówce

Kacper Tomasiak był ósmy, Dawid Kubacki - 30., Maciej Kot - 38., a Kamil Stoch - 41. w trzecim konkursie narciarskiego Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku. Wygrał Japończyk Ren Nikaido. Drugie miejsce zajął prowadzący w imprezie i Pucharze Świata Słoweniec Domen Prevc.

Znana wokalistka przekazała niepokojące wieści. Fani nie będą zachwyceni Wiadomości
Znana wokalistka przekazała niepokojące wieści. Fani nie będą zachwyceni

Polska wokalistka rockowa Urszula musiała w ostatniej chwili odwołać zaplanowany na 5 stycznia 2026 koncert kolędowy we Wrzesińskim Ośrodku Kultury. Powodem okazały się problemy zdrowotne po intensywnym sylwestrze. Artystka, która niedawno wystąpiła w Sylwestrowej Mocy Przebojów w Polsacie, poinformowała o tym fanów na swoim profilu na Facebooku.

Rekordowo niska punktualność. Deutsche Bahn w kryzysie Wiadomości
Rekordowo niska punktualność. Deutsche Bahn w kryzysie

Niemieckie koleje Deutsche Bahn zakończyły 2025 rok kolejnym pogorszeniem punktualności w segmencie dalekobieżnym, osiągając historycznie niski poziom.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, niemal cała Europa będzie w zasięgu niżów znad Morza Północnego i Tyrreńskiego. Wyże będą kształtować pogodę nad Skandynawią i w Europie Wschodniej. Północna Polska będzie pod wpływem rozległego układu niżowego znad Morza Północnego, zaś pogodę nad południową częścią kraju będzie kształtować klin wyżu znad Ukrainy. Będzie napływać powietrze pochodzenia arktycznego.

Joan Garcia bohaterem Barcelony. Szczęsny nie krył uznania Wiadomości
Joan Garcia bohaterem Barcelony. Szczęsny nie krył uznania

Barcelona wygrała sobotni mecz z Espanyolem, a jednym z bohaterów spotkania był Joan Garcia. 24-letni bramkarz kilkukrotnie uratował swój zespół przed stratą gola i miał ogromny udział w zwycięstwie.

REKLAMA

Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W związku z obchodami święta Konstytucji 3 Maja i organizowanymi z tej okazji wydarzeniami plenerowymi mieszkańców stolicy czekają poważne utrudnienia.
Warszawa
Warszawa / pixabay

W sobotę odbędą uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja na placu Zamkowym oraz placu Piłsudskiego. Na śródmiejskie ulice wybiegną uczestnicy 33. Biegu Konstytucji 3 Maja. Przez stolicę przejadą też polonezy. Na kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej czekają utrudnienia.

W sobotę przypada Narodowe Święto Trzeciego Maja, autobusy i tramwaje będą jeździły według świątecznego rozkładu jazdy. Podobnie jak 1 maja zawieszone zostanie kursowanie linii 126 i 160, a 193 i 527 będą miały specjalne rozkłady jazdy. Metro będzie kursowało jak w niedziele (z kursami nocnymi w nocy z 3 na 4 maja).

 

Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Na placu Zamkowym oraz placu Piłsudskiego odbędą się centralne uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja.

W związku z tym, jak przekazał ratusz, przez całą sobotę nie będzie można parkować na ulicach: Jezuickiej, Kanonii, Świętojańskiej, Piwnej i Królewskiej po stronie Ogrodu Saskiego, a w sobotę i niedzielę, 3 i 4 maja również na parkingu przed Teatrem Wielkim – Operą Narodową.

W czasie przemarszów wojskowej asysty honorowej, kompanii reprezentacyjnej i orkiestry, w godzinach 8.00-14.00 ruch będzie czasowo wstrzymywany na ulicach: Dziekaniej; Kanonii; Królewskiej, wzdłuż Ogrodu Saskiego; Jezuickiej; Piekarskiej; Podwale, od Senatorskiej do Kapitulnej; Senatorskiej, od Miodowej do Podwale; Świętojańskiej; Zapiecek oraz placu Zamkowym.

Od godziny 12.00 do 12.30 zamknięty dla ruchu zostanie również plac Piłsudskiego.

 

Zmiany w kursowaniu autobusów

Wtedy autobusy linii: 111, 116, 180, 178, 503 będą omijać plac ulicą Marszałkowską, a autobusy linii 128 i 175 skręcą w lewo na rondzie Dmowskiego i przez Królewską oraz pac Grzybowski dojadą do przystanku końcowego Emilii Plater 02 (trasa będzie skrócona).

W sobotę 3 maja wystartuje także 33. Bieg Konstytucji. Zawodnicy będą biegli w Alejach Jerozolimskich i na Marszałkowskiej. Na czas zawodów, od godziny 10.30 do 13.00, ulice na trasie biegaczy zostaną zamknięte dla ruchu.

"Najdłużej kierowcy nie przejadą przez plac Trzech Krzyży, gdzie stanie miasteczko biegowe. Plac będzie zamknięty w sobotę od godziny 3.00 do 15.00. Wzdłuż trasy biegu nie będzie można parkować" 

- zaznaczył ZTM.

 

Nowa trasa okolicznościowego biegu

Podobnie jak w ubiegłym roku, biegacze rozpoczną i zakończą zmagania na placu Trzech Krzyży. Cała trasa będzie jednak nowa. Zawodnicy wystartują o godzinie 11.00 i pobiegną ulicami: Alejami Ujazdowskimi, przez plac Na Rozdrożu, Bagatela, przez plac Unii Lubelskiej, Marszałkowską, przez plac Zbawiciela, Mokotowską, Piękną, przez plac Konstytucji, Marszałkowską, przez rondo Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi, przez rondo de Gaulle’a i Nowy Świat na plac Trzech Krzyży.

Pierwsze zmiany dla kierowców zaczęły się w sobotę, 3 maja, o godzinie 3.00. Wtedy zamknięty został plac Trzech Krzyży. Jadący Alejami Ujazdowskimi będą musieli skręcić w ulicę Piękną w lewo lub w prawo, a z ulicy Hożej przejadą wyłącznie w Mokotowską. Z Brackiej i Żurawiej otwarty pozostanie przejazd do Książęcej. Natomiast z Książęcej nie będzie można skręcić w lewo na plac Trzech Krzyży. Zakazy skrętu w stronę placu Trzech Krzyży staną również na rondzie de Gaulle’a. Do czasu rozpoczęcia zawodów, z ulicy Mysiej będzie można wyjechać w lewo, w kierunku Alej Jerozolimskich.

 

W tych miejscach zakaz parkowania

O godzinie 8.00 zamknięto ulicę Książęca, a także Żurawia od Kruczej do placu. Ruch na ulicę Książęcą wróci o godzinie 13.00, a na plac Trzech Krzyży o 15.00. Na placu Trzech Krzyży nie będzie można parkować, a pozostawione pojazdy będą mogły zostać odholowane na koszt właściciela.

Cała trasa zawodów zostanie zamknięta dla ruchu w godzinach 10.30-13.00. Podczas zmagań zamknięte będą również wloty ulic oraz wyjazdy z osiedli łączące się bezpośrednio z trasą biegu.

"Na najważniejszych skrzyżowaniach będą czuwali policjanci. Piesi przejdą przez trasę biegu wyłącznie w miejscach i w czasie wskazanym przez służby porządkowe" 

- poinformował stołeczny ratusz.

Wzdłuż trasy, od godziny 10.00 do 13.00, będzie obowiązywał zakaz parkowania.

 

Zamknięte ulice

Podczas zawodów ulica Myśliwiecka zostanie zamknięta za Hoene-Wrońskiego. Dalej pojadą wyłącznie mieszkańcy dojeżdżający do Wiejskiej. Z alei Wyzwolenia przez plac Na Rozdrożu będzie można przejechać tylko do zjazdu na Trasę Łazienkowską w stronę Pragi-Południe. Oba wjazdy z Trasy Łazienkowskiej na plac zostaną zagrodzone.

Kierowcy jadący Belwederską od Nabielaka będą musieli skręcić w ulicę Gagarina lub Spacerową. Dalej przejadą tylko dojeżdżający do ulic: Lądowej, Parkowej i Sulkiewicza.

Na placu Unii Lubelskiej będzie można skręcić wyłącznie w prawo: z Polnej w Boya-Żeleńskiego, z Boya-Żeleńskiego w Puławską i z Puławskiej w Klonową. Jadący Puławską od Ursynowa będą kierowani do Waryńskiego. Na Waryńskiego nie będzie skrętu w Boya-Żeleńskiego, a z ulicy Batorego trzeba będzie skręcić w Waryńskiego.

Z ulicy Waryńskiego nie będzie można również skręcić w Nowowiejską w kierunku placu Zbawiciela. Natomiast wyjeżdżający z Kruczej od strony Alej Jerozolimskich dojadą tylko do Pięknej, gdzie będą musieli skręcić w stronę Alej Ujazdowskich i pod nadzorem policji przejechać ulicą Piękną w poprzek trasy przez Aleje Ujazdowskie.

Na placu Konstytucji nie będzie można przejechać w stronę ronda Dmowskiego – kierowcy skręcą w Koszykową lub zawrócą. Ruch na Marszałkowskiej w kierunku Waryńskiego będzie odbywał się bez zmian, ale kierowcy nie skręcą w Żurawią, Hożą i Piękną.

Na rondzie Dmowskiego będzie zamknięty zjazd w Aleje Jerozolimskie w kierunku mostu Poniatowskiego.

 

Uwaga na przystanki końcowe

W sobotę, 3 maja, autobusy linii 108 będą zaczynały trasę (i kończyły w przypadku kursów z Sadyby) na przystanku Książęca 02, znajdującym się na ulicy Kruczkowskiego niedaleko skrzyżowania z Rozbrat. Ruszając w stronę krańca św. Bonifacego najpierw zawrócą na wysokości PKP Powiśle i dalej pojadą już swoją normalną trasą.

Autobusy linii 116, 180 i 503 będą kursowały objazdem przez ulice Kruczą i Piękną; 118 i 166 przez ulice: Piękną, Górnośląską, Myśliwiecką i Rozbrat; natomiast autobusy linii 517 dojadą do ronda Dmowskiego (przystanek Centrum 06). Te zmiany potrwają do godziny 15.00, czyli jeszcze po planowanym zakończeniu imprezy.

Około godziny 8.00 zamknięty zostanie cały plac Trzech Krzyży, a na trasę objazdową przez Aleje Jerozolimskie, Wioślarską i Ludną zostaną skierowane autobusy linii 127 i 131.

"Między 10.30 a 13.00 wyłączona z ruchu będzie cała trasa biegu, a na objazdach znajdą się autobusy linii: 100, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 131, 158, 159, 166, 180, 180, 503, 507, 517, 520, 521, 525" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

 

Rajd polskich samochodów

Również w sobotę o godzinie 13.00 uczestnicy "V Rajd Poloneza w Święto Konstytucji 3 Maja" wyruszą na paradę z plaży Romantycznej ulicami: Rychnowską, Wał Miedzeszyński, Trasą Siekierkowską, Wisłostradą do alei Armii Krajowej, Maczka, Powstańców Śląskich i Piastów Śląskich do Autodromu Bemowo. Przejazd może potrwać do godziny 15.00.

O godzinie 12.00 odbędzie się zgromadzenie publiczne przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Organizatorzy zaplanowali przemarsz ulicami: Matejki, Alejami Ujazdowskimi, przez plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, przez rondo de Gaulle’a, Krakowskie Przedmieście na plac Zamkowy. Wydarzenie zakończy się o godzinie 16.30.

Z koli o godzinie 14.00 odbędzie się przemarsz z placu Konstytucji ulicą Marszałkowską, przez rondo Dmowskiego na plac Bankowy. Organizatorzy zaplanowali koniec wydarzenia o godzinie 16.00.

 



 

Polecane