Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Gratka dla fanów astronomii

„To obiekt, do którego chce się wracać co roku” - napisał na swoim profilu Dotknij nieba astrofotograf Damian Jabłeka, który regularnie dokumentuje najciekawsze zjawiska widoczne z terenu Polski.
Gromada M13 - Wielka Gromada w Herkulesie
Gromada M13, znana też jako Wielka Gromada w Herkulesie, to skupisko kilkuset tysięcy gwiazd oddalonych od nas o około 25 tysięcy lat świetlnych. Można ją dostrzec nawet gołym okiem. „Jest na tyle jasna, że można ją dostrzec bez użycia teleskopu” - tłumaczy Jabłeka.
Zlokalizowana w gwiazdozbiorze Herkulesa M13 każdej nocy wznosi się coraz wyżej nad horyzontem, co czyni ją doskonałym celem nie tylko dla obserwatorów, ale i początkujących astrofotografów.
„Widać ją nawet na zdjęciach zrobionych telefonem”
- podkreślił autor wpisu.
Co sprawia, że ten obiekt jest tak niezwykły? Gromada wygląda jak jasna kula składająca się z miliona światełek. Ale to nie iluzja - to rzeczywiście dziesiątki czy setki tysięcy gwiazd skupionych w przestrzeni o promieniu ponad 80 lat świetlnych. „Wygląda pięknie - ale kiedy uzmysłowimy sobie, że to kilkaset tysięcy, a może nawet pół miliona gwiazd upakowanych w kuli, to robi się... gęsto”.
Jabłeka wyjaśnił też, że choć na zdjęciach może się wydawać, iż gwiazdy niemal się stykają, to tak naprawdę w centrum gromady są oddalone od siebie średnio o 0,03 roku świetlnego.
- IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa i turystów
- Dramat w centrum Stuttgartu. Samochód wjechał w grupę ludzi
- "Żegnamy się". Smutny komunikat wrocławskiego zoo
- Najważniejsze, to nie drażnić Niemców
- Silne trzęsienie ziemi w USA. Seria wstrząsów trwa
- Kryzys niemieckiego przemysłu drzewnego
Kiedy można obserwować zjawisko?
Zjawisko najlepiej obserwować w pogodną noc z dala od miejskich świateł. Nie potrzeba specjalistycznego sprzętu - wystarczą lornetka, teleskop lub po prostu cierpliwość i dobry wzrok. Dla tych, którzy lubią fotografować nocne niebo, to doskonała okazja do porównań z poprzednimi latami. „Warto wracać do tych samych obiektów, by obserwować, jak wszystko to wpływa na uzyskane zdjęcia” - podsumował Jabłeka.