Szukaj
Konto

Hiszpański rząd chce usunąć figury świętych w Dolinie Poległych

13.11.2025 17:03
Valle de los Caídos, figura Maryi z ciałem Jezusa
Źródło: wikimedia commons/public_domain/Pablo Forcén Soler (Forcy) - Own work
Komentarzy: 0
Rząd Hiszpanii Pedro Sáncheza zamierza usunąć figury świętych znajdujące się wokół krzyża w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos), miejscu złożenia ciał ponad 30 tys. ofiar wojny domowej w tym kraju z lat 1936-1939.
Co musisz wiedzieć
  • Lewicowy rząd Hiszpanii zamierza usunąć figury świętych znajdujące się wokół krzyża w Dolinie Poległych ;
  • Usunięte zostać mają usytuowane wokół podstawy krzyża postacie czterech ewangelistów oraz Maryi trzymającej umęczone ciało Jezusa;
  • W kwietniu br. Konferencja Episkopatu Hiszpanii ogłosiła, że w ramach rozmów z rządem uzgodniono sprawę ciągłości kultu katolickiego w bazylice w Dolinie Poległych, pozostawienie posługujących tam benedyktynów, a także zachowanie wznoszącego się nad Valle de los Caidos krzyża, sam cmentarz ma jednak stać się nekropolią cywilną.

 

Usunięcie figur

Centrolewicowy gabinet zatwierdził nowy plan zagospodarowania Doliny Poległych, zainaugurowanej w 1959 roku pod Madrytem budowli, nad którą wznosi się ponad 154-metrowy krzyż. Usytuowane wokół jego podstawy postacie czterech ewangelistów oraz Maryi trzymającej umęczone ciało Jezusa, jak wynika z makiety architektonicznej, mają zostać usunięte. Zniknąć mają także monumenty przedstawiające cztery cnoty: siłę, roztropność, sprawiedliwość i umiarkowanie.

Większy pluralizm?

Zgodnie z zapowiedziami rządu Pedro Sáncheza, modernizacja w ramach zatwierdzonego we wtorek projektu pt. "Krzyż i podstawa", obejmująca m.in. prace przy usunięciu symboli religijnych, ma służyć "większemu pluralizmowi" w miejscu pochówku ofiar wojny domowej, zarówno frankistów dowodzonych przez generała Francisco Franco, jak i ich przeciwników.

Zeświecczenie cmentarza

Komentatorzy odnotowują milczenie ze strony władz Konferencji Episkopatu Hiszpanii (CEE), spodziewając się, że biskupi nie będą protestować wobec zmian w Dolinie Poległych, na które rząd Pedro Sáncheza zamierza wydać 30 mln euro. Przypominają, że w kwietniu br. Konferencja Episkopatu Hiszpanii ogłosiła, że w ramach rozmów z rządem uzgodniono sprawę ciągłości kultu katolickiego w bazylice w Dolinie Poległych, pozostawienie posługujących tam benedyktynów, a także zachowanie wznoszącego się nad Valle de los Caidos krzyża. Z kolei znajdujący się dotychczas pod opieką fundacji założonej przez benedyktynów teren cmentarza ma stać się nekropolią cywilną zarządzaną przez władze państwowe.

LG/LR, mz

Komentarzy: 0
Data publikacji: 13.11.2025 17:03
Źródło: KAI