Unijna pożyczka SAFE zawetowana. Tusk ujawnił plan rządu
Co musisz wiedzieć:
- Rząd zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu po decyzji prezydenta Karola Nawrockiego o wecie wobec ustawy wdrażającej program SAFE.
- Donald Tusk zapowiedział przyjęcie uchwały, która ma umożliwić uruchomienie programu Polska Zbrojna mimo braku podpisu prezydenta.
- Prezydent przekonuje, że mechanizm SAFE oznaczałby dla Polski wieloletnie zobowiązania finansowe i ryzyko ograniczenia decyzyjności w sprawach bezpieczeństwa.
Rząd zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu, by odpowiedzieć na decyzję prezydenta Karola Nawrockiego, który oświadczył, że nie podpisze ustawy wdrażającej unijny program SAFE. Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd przyjmie uchwałę, na podstawie której zrealizowany będzie program Polska Zbrojna.
- SAFE to przebiegły niemiecki biznesplan
- Pilny komunikat dla klientów Alior Banku
- Wyłączenia prądu w Małopolsce. Komunikat dla mieszkańców
Tusk: Rząd przyjmie uchwałę ws. programu Polska Zbrojna
Szef rządu podkreślił na początku piątkowego nadzwyczajnego posiedzenia Rady Ministrów, że odpowiedź rządu na weto prezydenta pod ustawą wdrażającą program SAFE ma charakter konstruktywny. – Dlatego za chwilę rozpoczniemy posiedzenie rządu, na którym przyjmiemy uchwałę, na podstawie której zrealizujemy program Polska Zbrojna – oświadczył Donald Tusk.
– Będzie trudniej, będzie czasami wolniej, będzie trzeba dużo więcej wysiłku włożyć, żeby przekonać wszystkich zaangażowanych w ten proces, bo nie będzie stosownych przepisów. Będziemy musieli polegać na własnej sile, na własnej determinacji, ale zrobimy to. I ta uchwała pozwoli nam uruchomić program Polska Zbrojna – dodał.
- ZUS wydał pilny komunikat
- Wraz z wetem prezydenta ws. SAFE posypie się plan KE rabunku i neutralizacji Polski
- „Plan B” dla Ukrainy? Niech Zełenski sięgnie po pieniądze oligarchów
- Telus o sytuacji rolników: Drogie paliwo, drogie nawozy, tanie zboże i brak pomocy tego rządu
- TVN w cieniu wielkiej transakcji. Chińczycy wracają do gry
Prezydent zawetował SAFE
W czwartek 12 marca 2026 r. prezydent Karol Nawrocki zapowiedział, że nie podpisze ustawy dotyczącej europejskiego mechanizmu SAFE. W specjalnym orędziu ostrzegł, że rozwiązanie to oznacza wieloletnie zadłużenie Polski i może prowadzić do ograniczenia suwerenności w kwestiach bezpieczeństwa.
– Mechanizm SAFE jest ogromnym kredytem zagranicznym zaciąganym na 45 lat w obcej walucie, którego koszt odsetek może wynieść nawet 180 miliardów złotych – zwrócił uwagę. – Ten kredyt obciąży na długie lata nasze dzieci i wnuki – dodał.




