Po uchwale trzech izb Sądu Najwyższego. Odroczone sprawy w śląskich sądach

Jak informuje portal wPolityce.pl i „Gazeta Wyborcza” w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach odroczono trzy sprawy, w których mieli orzekać sędziowie powołani przez nową Krajową Radę Sądownictwa.
fot. screen YouTube
Przypomnijmy, że w czwartek trzy izby SN ogłosiły decyzję ws. pytania prawnego przedstawionego przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf. Chodzi o pytanie, czy sędziowie powołani przez "nową" KRS mają prawo orzekać. W posiedzeniu izb Sądu Najwyższego brało udział 60 sędziów.

Sędziowie wskazani przez "nową" KRS są nieuprawnieni do orzekania – ogłosił Sąd Najwyższy.Odroczone sprawy w katowickim sądzie

Według informacji „Gazety Wyborczej” w katowickim Sądzie Apelacyjnym odroczono dziś trzy sprawy, w których mieli orzekać sędziowie powołani przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Dziennik dodaje także, że w samym Sądzie Najwyższym odroczono w piątek 26 posiedzeń i rozpraw. To rezultat wczorajszej uchwały SN.

Zobacz również: Stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa ws. uchwały trzech izb Sądu Najwyższego

W V Wydziale Cywilnym mieliśmy zaplanowane na piątek trzy sprawy, w których miały orzekać składy sędziowskie z dwoma sędziami powołanymi przy udziale nowej KRS. Od razu na początku pierwszej sprawy jedna ze stron złożyła wniosek o odsunięcie tych sędziów od orzekania. Sprawa została odroczona, by wniosek rozpoznać. W związku z tym także pozostałe dwie sprawy zostały odroczone – poinformował w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” sędzia Robert Kirejew, rzecznik SA w Katowicach.

Są też sędziowie wybrani przez nową KRS, którzy orzekają dalej. Taka sytuacja ma miejsce w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Rzecznik SO w Gliwicach Tomasz Pawlik mówi „Wyborczej”: „Nie ma informacji, czy któryś z sędziów zdecydował się odwołać sprawę, ale wiem, że są tacy, którzy tego nie zrobili”.

Zobacz również: Oświadczenie Izby Dyscyplinarnej SN. "W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne rozprawy"

Źródło: wPolityce.pl / Gazeta Wyborcza
kpaAnkieta
Czym kieruje się PE w rezolucjach przeciwko Polsce?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czym kieruje się PE w rezolucjach przeciwko Polsce?
Tygodnik

Opinie

Popkultura
Nasi partnerzy: