Nowe stanowisko Niemiec w sprawie sankcji na Rosję. „Chcę, by Rosja nigdy więcej nie prowadziła wojny napastniczej”

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock potwierdziła, że jej kraj popiera embargo na dostawy rosyjskiej ropy naftowej. „W ramach UE prowadzimy działania, kampanię na rzecz wspólnego wycofywania (rosyjskiej) ropy naftowej w ramach (przygotowywanego) szóstego pakietu sankcji” – powiedziała szefowa MSZ w niedzielę wieczorem w programie telewizji ARD.
 Nowe stanowisko Niemiec w sprawie sankcji na Rosję. „Chcę, by Rosja nigdy więcej nie prowadziła wojny napastniczej”
/ Zasoby własne

Wcześniej media informowały, że sceptyczne dotąd Niemcy popierają planowane embargo na ropę.

Według Baerbock celem zachodnich sankcji jest osłabienie gospodarki Rosji, aby kraj ten nie mógł wywołać kolejnej wojny.

Oczywiście chcę, aby Rosja nigdy więcej nie prowadziła wojny napastniczej z pogwałceniem prawa międzynarodowego (...)  Nakładając sankcje, zapewniamy, że dalsze działania wojskowe w innych regionach nie będą możliwe w ciągu najbliższych kilku lat (...)

- stwierdziła polityk Zielonych. Podkreśliła, że wojna napastnicza i zachodnie sankcje osłabią potencjał Rosji na tyle mocno, że ta "przez lata nie stanie na nogi".

Sceptycyzm ministra gospodarki

Z kolei niemiecki minister gospodarki Robert Habeck sceptycznie ocenia szanse na to, że ministrowie ds. energii UE zdołają uzgodnić teraz bojkot rosyjskiej ropy naftowej. Jego zdaniem niektóre kraje nie są jeszcze gotowe na taką decyzję, podkreślił też, że nie powinna ona doprowadzić do "żadnych katastrof gospodarczych" - informuje portal tygodnika "Zeit".

CZYTAJ TEŻ: Rosja odcięła Ukrainę od Morza Czarnego. „To szansa dla polskich portów”

CZYTAJ TEŻ: Ławrow: „Co z tego, że Zełenski jest Żydem? Nawet Hitler miał żydowską krew”. Izrael wściekły – „Dno”

Agencja dpa poinformowała w niedzielę, że m.in. Węgry i Austria nadal hamują wprowadzenie embarga na rosyjską ropę.

Jak podało w ostatnim czasie ministerstwo gospodarki w Berlinie, zależność Niemiec od rosyjskiej ropy spadła z około 35 proc. w zeszłym roku do 12 proc. obecnie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Kłopoty Grodzkiego. We wtorek senacka komisja regulaminowa zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu Wiadomość
Kłopoty Grodzkiego. We wtorek senacka komisja regulaminowa zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu

We wtorek po południu senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego - wynika z zamieszczonego na stronie internetowej Senatu harmonogramu prac komisji senackich.

Platforma miała „zablokować sprzedaż Lotosu Rosjanom”? To nagranie mówi zupełnie co innego [WIDEO] Wiadomość
Platforma miała „zablokować sprzedaż Lotosu Rosjanom”? To nagranie mówi zupełnie co innego [WIDEO]

„Trzeba być wyjątkowym idiotą, by dziś sprzedaż części Lotosu ludziom powiązanym z #Putin.em [chodzi o połączenie Lotosu z Orlenem, przy okazji którego Komisja Europejska wymusza na Polsce sprzedaż części Lotosu, który w części będzie sprzedany Saudi Aramco, a część stacji benzynowych ma być wymieniona na stacje benzynowe węgierskiego koncernu MOL – przyp. red.] próbować usprawiedliwiać zablokowaniem takiej sprzedaży 11 lat temu przez rząd premiera #Tusk.a. Szkoda tylko, że za te idiotyzmy płacimy wszyscy horrendalnymi cenami paliw” – napisał były szef Platformy Borys Budka. Jednak co innego widać na nagraniu przypomnianym przez Samuela Pereirę.

Wcześniejsze wybory? Sekretarz generalny PiS zabiera głos Wiadomość
Wcześniejsze wybory? Sekretarz generalny PiS zabiera głos

– W tej chwili nic na to nie wskazuje – powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, pytany, czy będą wcześniejsze wybory. Poinformował, że w PiS trwają prace nad nowymi założeniami programowymi, w związku ze zmianą sytuacji gospodarczej i geopolitycznej.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe