Soros, ludzie Clinton i Obamy oraz europejskie rządy stoją za kampanią przeciwko Elonowi Muskowi?

Kiedy jeden z najbogatszych ludzi świata, Elon Musk ujawnił plany zmiany zasad na Twitterze, spotkał się z wielką falą krytyki ze strony lewicowych aktywistów. Jednak, jak podaje portal dailymail.uk, powyższy stan rzeczy może nie być wynikiem spontanicznej histerii niepowiązanych ze sobą aktywistów, ale zorganizowaną akcją, za którą stoją postaci ze szczytów polityki.
Elon Musk Soros, ludzie Clinton i Obamy oraz europejskie rządy stoją za kampanią przeciwko Elonowi Muskowi?
Elon Musk / Flickr/ Just Click's With A Camera/ domena publiczna

Jak twierdzi portal dailymail.co.uk, grupa 26 pozarządowych organizacji aktywistycznych skierowała listy do firm, które reklamują się na Twitterze. W przypadku gdy Elon Musk wprowadziłby swoje zmiany, organizacje zachęcały przedsiębiorstwa do bojkotu Twittera. Skąd takie działania?

Musk zapowiedział, że przywróci wolność słowa na Twitterze i dlatego lewicowi aktywiści oskarżają go o chęć stworzenia z Twittera „szamba dezinformacji”, siedliska „mowy nienawiści” oraz „spiskowych teorii” – jak próbują przekonać w listach.

Polski wątek w historii

Musk odpowiedział, kto jest winnym całej operacji Open Society Foundations finansisty Georga Sorosa, z którą związana jest w Polsce Fundacja im. Stefana Batorego, w radzie której zasiadali m.in.: Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland oraz Jan Krzysztof Bielecki. Prócz wpływów Sorosa za 26 organizacjami stać miały także: organizacje założone przez byłych wspólników Clintona i Obamy i darczyńcy powiązani z Partią Demokratyczną z USA

Przejęcie Twittera przez Elona Muska spowoduje dalsze zatrucie naszego ekosystemu informacyjnego i będzie bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego, zwłaszcza wśród osób już teraz najbardziej narażonych i marginalizowanych

– ostrzegają aktywiści.

W liście podpisanym przez 26 grup widniały logo organizacji, tj. Accountable Tech, Media Matters for America i Ultraviolet.

Kto stoi za organizacjami?

Dailymail informuje, że Accountable Tech ma siedzibę w Waszyngtonie i była tworzona m.in. przez osoby powiązane z administracją prezydenta Baracka Obamy oraz sztabem wyborczym Hillary Clinton. Jest organizacją typu 501(c)(4), co oznacza, że nie musi publikować listy osób, które ją finansują.

Media Matters for America założył David Brock - liberalny dziennikarz, którego Politico nazwało nawet "psem łańcuchowym Demokratów". Organizacja Davida Brocka twierdzi, że jej celem jest "wszechstronne monitorowanie, analizowanie i korygowanie konserwatywnej dezinformacji w amerykańskich mediach". Brock brał udział w promowaniu kandydatury Hillary Clinton, a ponadto jego organizacja ma być sponsorowana przez bogatych filantropów z Partii Demokratycznej. Może pochwalić się też wsparciem finansowym od National Education Association - największego związku zawodowego Ameryki grupującego nauczycieli oraz innych pracowników szkół. Media Matters jest też wspierana przez szereg organizacji żydowskich tj. Combined Jewish Philanthropies of Greater Boston i Community Foundation of the United Jewish Federation of San Diego.

CZYTAJ TEŻ: Tusk zapowiada polityczną ofensywę: Nie marudzić, jaki ten Kaczor zły, wygrana jest w zasięgu ręki

CZYTAJ TEŻ: „Polska 2050 zapewniała, że zarząd partii w 2021 r. nie prowadził działalności statutowej, ale okazuje się to nieprawdą. Mamy dowód”

Ultraviolet jest najmłodszą z wymienionej trójcy.

UltraViolet to potężna i szybko rosnąca społeczność ludzi zmobilizowanych do walki z seksizmem i tworzenia bardziej inkluzywnego świata, który dokładnie reprezentuje wszystkie kobiety, od polityki i rządu po media i popkulturę"

– charakteryzują siebie na swojej stronie internetowej.

Organizacja posiada finansowanie od szeregu amerykańskich, prodemokratycznych związków zawodowych, a ponadto otrzymywała też środki od NoVo Foundation założonej przez Petera Buffeta, syna jednego z najbogatszych ludzi świata. Jak sama pisze o sobie,  "działa na rzecz uciśnionych i marginalizowanych grup w społeczeństwie". Pieniądze dla Ultraviolet zapewnia także fundacja Libra założona przez małżeństwo Pritzkerów. Fundacja "wspiera czołowe organizacje budujące świat, w którym kwitną społeczności kolorowe".

Wśród sygnatariuszy listu znalazła się również organizacja Access Now. Grupa została założona w 2009 roku w Iranie, której deklarowanym celem było monitorowanie wyborów oraz informowanie o łamaniu praw człowieka. Z organizacji krajowej stała się globalną. Wśród kluczowych darczyńców fundacji znalazły się: kontrolowana przez szwedzki MSZ organizacja SIDA a zaraz za nią fundacja Sorosa. Znaczne kwoty na rzecz Access Now przekazały też rządy Niemiec, Holandii, Danii i Kanady.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemieckie media: Polska internacjonalizuje sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska "internacjonalizuje" sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów - poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzje o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO, premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

Eksces orzeczniczy. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej Wiadomości
"Eksces orzeczniczy". NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej

Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta, są sędziami w rozumieniu konstytucji - oświadczyła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol” Wiadomości
Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol”

W wieku 86 lat zmarł znany polski reżyser Roman Załuski. Reżyserował takie hity jak m.in. "Wyjście awaryjne" (1982), "Och, Karol" (1985) czy "Kogel-mogel" (1988).

Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach Wiadomości
Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, powiedział, że "zdecydowanie rozważa" start w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku, w dużej mierze by rzucić wyzwanie Trumpowi - podała telewizja CNBC.

Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu” Wiadomości
Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu”

Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony, z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia – przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę. Wiadomości
"Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję". Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę.

- Niemcy wycofują się z obietnic dotyczących wydatków na obronność złożonych po inwazji na Ukrainę - piszą Hans von der Burchard i Gabriel Rinaldi na łamach Politico - Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję - komentuje europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty Wiadomości
Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty

Nie było żadnego weta, ani szantażu. Chcemy jednak przekonać państwa członkowskie UE, że wspólne zadłużenie UE nie jest rozwiązaniem – stwierdził w mediach społecznościowych premier Węgier Viktor Orban.

Macron zareagował na krytykę ze strony Polski, USA i Ukrainy Wiadomości
Macron zareagował na krytykę ze strony Polski, USA i Ukrainy

Prezydent Francji Emmanuel Macron odrzucił we wtorek „kontrowersje tam, gdzie ich nie ma” po swoich słowach o konieczności udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Rosji, na które krytycznie zareagowały Polska, USA i Ukraina.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe