Koniec z Rosją w Radzie Praw Człowieka ONZ. Wiadomo już, kto ją zastąpi

W głosowaniu nad wykluczeniem Rosji z Rady 93 kraje głosowały za, 58 państw wstrzymało się od głosu, a 24 były przeciwne wnioskowi złożonemu przez Stany Zjednoczone.
 Koniec z Rosją w Radzie Praw Człowieka ONZ. Wiadomo już, kto ją zastąpi
/ © Yann Forget / Wikimedia Commons

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych opowiedziało się za wyborem Czech na członka Rady Praw Człowieka ONZ. Republika Czeska była jedynym kandydatem z Europy Środkowowschodniej po tym, jak 7 kwietnia Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło o wykluczeniu Rosji z organu.

Wniosek złożyła ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Argumentowała, że Rosja na Ukrainie dopuściła się zbrodni wojennym i dlatego nie powinna należeć do organu, którego celem jest promowanie poszanowania praw człowieka.

Przeciwko wnioskowi głosowały: Algieria, Białoruś, Boliwia, Burundi, Republika Środkowoafrykańska, Chiny, Kongo, Kuba, DR Konga, Erytrea, Etiopia, Gabon, Iran, Kazachstan, Kirgistan, Laos, Mali, Nikaragua, Rosja, Syria, Tadżykistan, Uzbekistan, Wietnam oraz Zimbabwe.

CZYTAJ DALEJ: Nowy sojusznik Rosji. Ławrow zapowiada podpisanie traktatu o współpracy wojskowej

Warto zauważyć, że Federacja Rosyjska jest pierwszym przypadkiem państwa, będącego stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zostało wykluczone z Rady Praw Człowieka. Prócz Rosji do Rady Bezpieczeństwa należą: Stany Zjednoczone, Chiny, Francja i Wielka Brytania.

Biden: On jest zbrodniarzem

Komentarz do usunięcia Rosji z gremium wygłosił m.in. prezydent USA Joe Biden.

Rosyjska armia popełnia zbrodnie wojenne. Rosja nie ma czego szukać w Radzie Praw Człowieka ONZ

stwierdził amerykański prezydent

CZYTAJ TEŻ: "Niech oni się p… z taką wojenką, k…”. Problemy z morale w rosyjskich szeregach?

CZYTAJ TEŻ: "Bez pomocy technologicznej Francji i Niemiec, uzbrojenie wyższego zaangażowania w Rosji nie istnieje"

To nie pierwszy raz, kiedy przywódca Stanów Zjednoczonych w tak ostrych słowach wyraża się o Federacji Rosyjskiej. Nazwał już prezydenta Rosji Władimira Putina w sposób jednoznaczny.

Byłem krytykowany, kiedy nazwałem Putina zbrodniarzem wojennym. Widzieliśmy, co stało się w Buczy. On jest zbrodniarzem wojennym

mówił Joe Biden.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe