Nowy sojusznik Rosji. Ławrow zapowiada podpisanie traktatu o współpracy wojskowej

Przez te wszystkie lata aktywnie rozwijaliśmy współpracę handlową i gospodarczą – mówił minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow. Jego wypowiedź podała rosyjska państwowa agencja TASS.
Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow Nowy sojusznik Rosji. Ławrow zapowiada podpisanie traktatu o współpracy wojskowej
Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow / Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0

Rosja i Algieria planują podpisanie traktatu potwierdzającego nową jakość stosunków dwustronnych – ogłosił Siergiej Ławrow po spotkaniu z szefem dyplomacji Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Ramtane Lamamrą.

Ławrow wspomniał, że wzajemne relacje między Rosją a Algierią stale się rozwijają i dlatego rosyjski MSZ dąży do ich sformalizowania poprzez podpisanie „nowego międzypaństwowego dokumentu strategicznego, który będzie odzwierciedlał nową jakość stosunków”.

Także szef Kremla Władimir Putin wyraża zdanie, że jego kraj utrzymuje przyjazne stosunki z Algierią i dlatego w planach jest podpisanie dokumentów o współpracy wojskowej. 

Algieria jest jednym z głównych partnerów gospodarczych Kremla na Czarnym Kontynencie.

Inny sojusznik Moskwy w Afryce

W kwietniu media informowały o spotkaniu, jakie szef rosyjskiego resortu obrony Siergiej Szojgu odbył ze swoim odpowiednikiem z Kamerunu Józefem Betim Assomo. Owocem rozmowy polityków było podpisanie 13-stronicowego porozumienia, w którym sygnatariusze zobowiązują się do wymiany informacji na temat własnej polityki wojskowej. 

Ponadto kraje mają organizować wspólne szkolenia w takich dziedzinach jak: ratownictwo pola walki, topografia oraz hydrografia wojskowa.

Kamerun posiada szereg problemów wewnętrznych, m.in. działania zmilitaryzowanej islamistycznej organizacji Boko Haram. Ponadto rząd w Jaunde mierzy się z ryzykiem secesji Ambazonii, czyli zachodniej części Kamerunu, która od 2017 roku podejmuje próby uniezależnienia się od rządu centralnego.

CZYTAJ TEŻ: Radny Mariupola: „Rosjanie w Mariupolu chcą sięgnąć po ludobójczą rzecz

CZYTAJ TEŻ: Gen. Waldemar Skrzypczak: Kompromitacja Rosji. Żadna propaganda tego nie przykryje

Komentatorzy zwracają uwagę na ryzyko, jakie powstaje w państwach, których rządy podpisują umowy o współpracy wojskowej z Rosją. Mają one umożliwiać rozlokowanie oddziałów Grupy Wagnera, organizacji najemniczej zorganizowanej przez byłych wojskowych z Rosji. Wagnerowcy toczący boje w Afryce byli wielokrotnie oskarżani o okrucieństwo wobec ludności cywilnej, m.in. na terenie Sudanu, Mali oraz Libii.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów Wiadomości
Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek w głosowaniu za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

Jest nowy lider oglądalności stacji telewizyjnych. Duże zaskoczenie Wiadomości
Jest nowy lider oglądalności stacji telewizyjnych. Duże zaskoczenie

Jak podaje portal "Wirtualne Media", poznaliśmy nowego lidera oglądalności rynku telewizyjnego wśród wszystkich widzów w styczniu 2023 roku. Z czwartego na pierwsze miejsce awansowała TVP 2.

Notowania PiS-u wzrosły. Senator opozycji mocno o Tusku Wiadomości
"Notowania PiS-u wzrosły". Senator opozycji mocno o Tusku

Senator Michał Kamiński krytycznie odniósł się do decyzji opozycji w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Zbigniew Kuźmiuk: We Francji wiek emerytalny o 2 lata w górę wywołał bunt. W Polsce PO chce go podnieść o 7 lat Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: We Francji wiek emerytalny o 2 lata w górę wywołał bunt. W Polsce PO chce go podnieść o 7 lat

W styczniu i w lutym we Francji były i będą organizowane przez centrale związkowe protesty związane z proponowaną przez rząd ustawą o podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, czyli o 2 lata. Jak będzie w Polsce, kiedy PO chce wiek emerytalny podnieść o 7 lat?

Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny” Wiadomości
Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny”

Sytuacja na Ukrainie ma być coraz gorsza. Na dodatek dotychczasowe wsparcie, które Ukraina otrzymała od Zachodu, jest zbyt małe, aby Kijów mógł ostatecznie wyjść zwycięsko z konfrontacji z Rosją – poinformował niemiecki dziennik „Die Welt”.

ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Powstaje nowa partia. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał” Wiadomości
Powstaje nowa partia. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał”

Jak donosi Wirtualna Polska, Porozumienie i Agrounia rejestrują nową partię i planują wystartować pod wspólnym szyldem w nadchodzących wyborach parlamentarnych. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał” – komentuje autor publikacji red. Patryk Michalski.

Wielka inwestycja PZPN? „Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów” Wiadomości
Wielka inwestycja PZPN? „Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów”

Z informacji mediów wynika, że Polski Związek Piłki Nożnej ma w planach budowę ośrodka szkoleniowego dla kadry narodowej.

Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz Wiadomości
Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

– Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji Wiadomości
Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji

Recep Erdogan odniósł się do decyzji Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie przekazania czołgów dla walczącej Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe