"Bez pomocy technologicznej Francji i Niemiec, uzbrojenie wyższego zaangażowania w Rosji nie istnieje"

„Dochodzące głosy o tym, że Rosjanie wcale nie przegrywają tej wojny i realizują swoje cele, jest zadziwiające. Rosjanie takiego manta już dawno nie dostali. Od II wojny światowej nikt tak nie poniżył Rosjan militarnie, jak to dzieje się obecnie. Rosja na naszych oczach się zapada” - powiedział w Poranku „Siódma9” Marek Jakubiak.
/ PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Rozmowa Janusza Zalewskiego z Markiem Jakubiakiem dotyczyła m.in. oblania farbą rosyjskiego ambasadora w Warszawie.

„W Warszawie odbywało się legalne zgromadzenie, zarejestrowane przez Ukraińców. Pan Ambasador Rosji był łaskaw wejść w cudze zgromadzenie, prowokując całą sytuację. To nie Polacy oblali go czerwoną farbą. Policja była tam w celu zabezpieczenia legalnej manifestacji. Nie widzę powodu by go za cokolwiek przepraszać. Powinien być pouczony, żeby nie prowokował niebezpiecznych dla siebie sytuacji. To on sprowokował całą sytuację i nie rozumiem czemu Polacy mieliby za cokolwiek przepraszać. Znając charakter Rosjan może dojść do adekwatnej odpowiedzi na ambasadora Polski. Nasz ambasador nie wychodzi ze swojej placówki, by nie prowokować takich sytuacji. Polskich dyplomatów również takie rzeczy spotykały. Po całym wydarzeniu z ambasadorem Rosji szybko znaleźli się dziennikarze, którym mógł on opowiadać swoje brednie o inscenizacji w Buczy, że nie ma czegoś takiego jak mordowanie cywilów na Ukrainie. To wszystko w obecności Ukraińców. W takim wypadku farba to bardzo delikatne potraktowanie tego jegomościa” - mówił Gość Poranka.

W rozmowie poruszono również temat obchodzonego przez Rosjan Dnia Zwycięstwa.

„Okazuje się, że Rosjanie nie są dobrze zorganizowani, ani dobrze uzbrojeni. Widać to było po wczorajszych obchodach. Armia rosyjska okazuje się armią defiladową, a nie bojową. Wszystkie pomruki groźnego agresora ze Wschodu, są pomrukami kotka, który przebrał się za tygrysa. Bez pomocy technologicznej Francji i Niemiec, uzbrojenie wyższego zaangażowania nie istnieje w Rosji. Zatrzymali się na szczeblu lat 70 i tam przestali się rozwijać” - komentował rozmówca Janusza Zalewskiego.

Ostatnia cześć rozmowy dotyczyła podejścia Zachodu do rosyjskiej agresji na Ukrainę.

„Jestem rozczarowany postawą Węgier. Rozumiem, że mogą mieć jakieś terytorialne żądania od Ukrainy, ale bez przesady. Barbarzyństwo działań Rosji jest ogromne. I państwo dotknięte agresją sowietów powinno bardziej empatycznie podchodzić do Ukraińców. Jeśli chodzi o Niemców, to chyba nie zdawali sobie sprawy jacy są Rosjanie. To tylko Polacy głosili to, że jest to bandycki kraj. Rosjanie chcieli uzależnić Zachód od swoich surowców i przejąć terytorium Ukrainy, czyli trzeciego producenta żywności na świecie. Chcieli w ten sposób przejąć władzę na świecie. Na szczęście Ukraińcy stawiają opór i tworzą sobie nowych bohaterów. Dziś wiedzą już, kto jest przyjacielem, a kto nie. Miejmy nadzieje, że Ukraińcy budują swoją nową tożsamość z nowymi bohaterami, a poprzedni pójdą w niepamięć. Polacy pomogli jak tylko mogli, z czego jestem niezmiernie dumny” - powiedział Jakubiak.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów – poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzje o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO, premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

Eksces orzeczniczy. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej Wiadomości
"Eksces orzeczniczy". NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej

Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta, są sędziami w rozumieniu konstytucji - oświadczyła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol” Wiadomości
Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol”

W wieku 86 lat zmarł znany polski reżyser Roman Załuski. Reżyserował takie hity jak m.in. "Wyjście awaryjne" (1982), "Och, Karol" (1985) czy "Kogel-mogel" (1988).

Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach Wiadomości
Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, powiedział, że "zdecydowanie rozważa" start w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku, w dużej mierze by rzucić wyzwanie Trumpowi - podała telewizja CNBC.

Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu” Wiadomości
Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu”

Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony, z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia – przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę. Wiadomości
"Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję". Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę.

- Niemcy wycofują się z obietnic dotyczących wydatków na obronność złożonych po inwazji na Ukrainę - piszą Hans von der Burchard i Gabriel Rinaldi na łamach Politico - Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję - komentuje europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty Wiadomości
Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty

Nie było żadnego weta, ani szantażu. Chcemy jednak przekonać państwa członkowskie UE, że wspólne zadłużenie UE nie jest rozwiązaniem – stwierdził w mediach społecznościowych premier Węgier Viktor Orban.

Macron zareagował na krytykę ze strony Polski, USA i Ukrainy Wiadomości
Macron zareagował na krytykę ze strony Polski, USA i Ukrainy

Prezydent Francji Emmanuel Macron odrzucił we wtorek „kontrowersje tam, gdzie ich nie ma” po swoich słowach o konieczności udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Rosji, na które krytycznie zareagowały Polska, USA i Ukraina.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe