"Bez pomocy technologicznej Francji i Niemiec, uzbrojenie wyższego zaangażowania w Rosji nie istnieje"

„Dochodzące głosy o tym, że Rosjanie wcale nie przegrywają tej wojny i realizują swoje cele, jest zadziwiające. Rosjanie takiego manta już dawno nie dostali. Od II wojny światowej nikt tak nie poniżył Rosjan militarnie, jak to dzieje się obecnie. Rosja na naszych oczach się zapada” - powiedział w Poranku „Siódma9” Marek Jakubiak.
/ PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Rozmowa Janusza Zalewskiego z Markiem Jakubiakiem dotyczyła m.in. oblania farbą rosyjskiego ambasadora w Warszawie.

„W Warszawie odbywało się legalne zgromadzenie, zarejestrowane przez Ukraińców. Pan Ambasador Rosji był łaskaw wejść w cudze zgromadzenie, prowokując całą sytuację. To nie Polacy oblali go czerwoną farbą. Policja była tam w celu zabezpieczenia legalnej manifestacji. Nie widzę powodu by go za cokolwiek przepraszać. Powinien być pouczony, żeby nie prowokował niebezpiecznych dla siebie sytuacji. To on sprowokował całą sytuację i nie rozumiem czemu Polacy mieliby za cokolwiek przepraszać. Znając charakter Rosjan może dojść do adekwatnej odpowiedzi na ambasadora Polski. Nasz ambasador nie wychodzi ze swojej placówki, by nie prowokować takich sytuacji. Polskich dyplomatów również takie rzeczy spotykały. Po całym wydarzeniu z ambasadorem Rosji szybko znaleźli się dziennikarze, którym mógł on opowiadać swoje brednie o inscenizacji w Buczy, że nie ma czegoś takiego jak mordowanie cywilów na Ukrainie. To wszystko w obecności Ukraińców. W takim wypadku farba to bardzo delikatne potraktowanie tego jegomościa” - mówił Gość Poranka.

W rozmowie poruszono również temat obchodzonego przez Rosjan Dnia Zwycięstwa.

„Okazuje się, że Rosjanie nie są dobrze zorganizowani, ani dobrze uzbrojeni. Widać to było po wczorajszych obchodach. Armia rosyjska okazuje się armią defiladową, a nie bojową. Wszystkie pomruki groźnego agresora ze Wschodu, są pomrukami kotka, który przebrał się za tygrysa. Bez pomocy technologicznej Francji i Niemiec, uzbrojenie wyższego zaangażowania nie istnieje w Rosji. Zatrzymali się na szczeblu lat 70 i tam przestali się rozwijać” - komentował rozmówca Janusza Zalewskiego.

Ostatnia cześć rozmowy dotyczyła podejścia Zachodu do rosyjskiej agresji na Ukrainę.

„Jestem rozczarowany postawą Węgier. Rozumiem, że mogą mieć jakieś terytorialne żądania od Ukrainy, ale bez przesady. Barbarzyństwo działań Rosji jest ogromne. I państwo dotknięte agresją sowietów powinno bardziej empatycznie podchodzić do Ukraińców. Jeśli chodzi o Niemców, to chyba nie zdawali sobie sprawy jacy są Rosjanie. To tylko Polacy głosili to, że jest to bandycki kraj. Rosjanie chcieli uzależnić Zachód od swoich surowców i przejąć terytorium Ukrainy, czyli trzeciego producenta żywności na świecie. Chcieli w ten sposób przejąć władzę na świecie. Na szczęście Ukraińcy stawiają opór i tworzą sobie nowych bohaterów. Dziś wiedzą już, kto jest przyjacielem, a kto nie. Miejmy nadzieje, że Ukraińcy budują swoją nową tożsamość z nowymi bohaterami, a poprzedni pójdą w niepamięć. Polacy pomogli jak tylko mogli, z czego jestem niezmiernie dumny” - powiedział Jakubiak.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Na pewno wszyscy czują żal. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
"Na pewno wszyscy czują żal". Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha - Ewa Bilan-Stoch dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

– To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje – powiedziała na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny” Wiadomości
Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny”

„Nie zgadzam się. Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny” – zareagował na wpis partii Razem dr Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie Wiadomości
Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie

Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych post, w którym oznajmił, że wygrał proces sądowy z redaktorem naczelnym portalu wyborcza.pl. Po prawie dwóch latach oczekiwania zapadł korzystny dla prezesa PKN Orlen wyrok I instancji.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe