[WIDEO] 100 dni od początku rosyjskiej inwazji. Ukraińcy opublikowali przejmujące nagranie

3 czerwca mija setny dzień od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Z tej okazji portal «Suspilne nowiny» przygotował filmik, który na mapie prezentuje, jak dzień po dniu zmieniał się zasięg rosyjskiej okupacji” – informuje wprost.pl.
Charków - zniszczenia wskutek działań wojennych  [WIDEO] 100 dni od początku rosyjskiej inwazji. Ukraińcy opublikowali przejmujące nagranie
Charków - zniszczenia wskutek działań wojennych / PAP/Mykola Kalyeniak

W pierwszej fazie wojny Rosjanie skoncentrowali swoje siły na kijowskim odcinku frontu. Jak wskazuje portal wprost.pl, ich celem było jak najszybsze zajęcie ukraińskiej stolicy i zastąpienie legalnych władz rządem marionetkowym.

Moskwie nie udało się zrealizować tego planu i dlatego wycofała siły z obwodu kijowskiego, skupiając się na ofensywie w Donbasie oraz na południu Ukrainy.

W tym momencie Rosja kontroluje niemal całość ziem obwodów chersońskiego i ługańskiego, a prócz tego ok. połowę ziem obwodów zaporoskiego i donieckiego oraz część ziem obwodu charkowskiego. Kontrolę nad obwodami ługańskim i donieckim Rosjanie sprawują za pośrednictwem podporządkowanych Moskwie rządów separatystycznych „republik ludowych”. Rosja zrealizowała jedynie pomniejszy cel kampanii, jakim było zdobycie połączenia lądowego między anektowanym Krymem a ziemią Federacji Rosyjskiej.

Historia przedstawiona na mapie

Ukraiński portal „Suspilne nowiny” postanowił udokumentować, które obszary dotychczas udało się zająć żołnierzom Władimira Putina, a także ziemie, nad którymi Ukraińcy odzyskali kontrolę.

CZYTAJ TEŻ: Kanclerz Scholz zapowiada wielką rozbudowę niemieckiej armii. Jest reakcja Rosji

CZYTAJ TEŻ: Najważniejszy propagandzista Kremla straszy Wielką Brytanię. „Gdzie się zatrzymamy? Może na Stonehenge”

Filmik trwa ok. 2 minut i pokazuje, jak dzień po dniu zmieniała się sytuacja na froncie. Datownik znajduje się w prawym górnym rogu nagrania. Zajęte przez Kreml terytoria oznaczone są kolorem czerwonym.

Prócz przedstawienia zakresu okupacji twórcy postanowili podkreślić również najtragiczniejsze daty, jak odkrycie ofiar masakry w podkijowskiej Buczy oraz oblężenie zakładów kombinatu Azowstal w Mariupolu.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe