Kanclerz Scholz zapowiada wielką rozbudowę niemieckiej armii. Jest reakcja Rosji

Kanclerz Olaf Scholz zakomunikował niedawno, że rządząca Niemcami koalicja składająca się z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), Zielonych oraz Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) wypracowała konsensus w kwestii utworzenia specjalnego funduszu przeznaczonego na znaczące dozbrojenie niemieckiej armii. Z funduszu Bundeswehra ma otrzymać aż 100 mld euro.
Teraz wiemy, na co konkretnie siły zbrojne Niemiec zamierzają przeznaczyć tak duże środki. W planach niemieckiego MON jest m.in. wyposażenie armii w nowe modele czołgów podstawowych.
CZYTAJ WIĘCEJ: 100 mld euro dla Bundeswehry. Rusza wielki projekt dozbrojenia niemieckiej armii
Przy okazji informowania o sukcesie negocjacji dot. rozbudowy armii Olaf Scholz z zadowoleniem stwierdził, że Niemcy wkrótce będą posiadały największą armię spośród europejskich członków NATO.
Obawy w Rosji
Komunikat wywołał zaniepokojenie także w Moskwie. Rzecznik prasowa MSZ Federacji Rosyjskiej Maria Zacharowa ocenia, że Niemcy mogą w ten sposób zachwiać równowagą bezpieczeństwa w Europie poprzez „remilitaryzację”.
– Będziemy bacznie przyglądać się zapowiedzianemu dozbrojeniu i potencjalnemu wzrostowi liczby niemieckich żołnierzy, biorąc pod uwagę istniejące międzynarodowe zobowiązania prawne dotyczące powściągliwości w sferze wojskowej
– podkreśla Zacharowa.
Zdaniem Kremla plan wielkiej rozbudowy Bundeswehry stanowi kolejny „dowód na to, że Berlin obrał kurs na przyspieszoną remilitaryzację kraju”.
Zagrożenie?
Warto podkreślić, że w tym samym czasie Rosja prowadzi działania wojenne na terenie Ukrainy, a media ostrzegają, że napaść na Ukrainę może nie być ostatnim celem rosyjskiej ekspansji. Obawy o bezpieczeństwo własnego państwa wyrażali m.in. politycy państw bałtyckich, a nawet premier Słowacji Eduard Heger.
– Jeśli Ukraina upadnie, Słowacja jest następna
– ostrzegał słowacki polityk.
CZYTAJ TEŻ: Operacja „Inferno”. Do 5 tys. dolarów za głowy zbrodniarzy z Buczy
CZYTAJ TEŻ: „Jego śmierć wywoła chaos”. Nieoficjalne ustalenia amerykańskiego wywiadu
Kiedy polityka Moskwy staje się coraz bardziej agresywna, Berlin zapowiada znaczącą rozbudowę sił Bundeswehry.
– Z historii wiadomo, jak to się może skończyć
– podsumowuje Maria Zacharowa.