Macron zapytany o wizytę w Kijowie. Niejednoznaczna odpowiedź

Konieczne są nowe rozmowy z Ukrainą - zadeklarował prezydent Francji Emmanuel Macron, przebywający aktualnie w Rumunii. Jak poinformowała agencja AFP, francuski przywódca nie potwierdził swojej wizyty w Kijowie, zapowiadanej wcześniej na środę lub czwartek.
Emmanuel Macron Macron zapytany o wizytę w Kijowie. Niejednoznaczna odpowiedź
Emmanuel Macron / fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Unia Europejska stoi w obliczu bezprecedensowej sytuacji geopolitycznej u swych granic. (...) Znajdujemy się w momencie, w którym my, Unia Europejska, musimy wysłać jasny sygnał polityczny w kierunku Ukrainy i narodu ukraińskiego, stawiającego od kilku miesięcy heroiczny opór [Rosji - przyp. red.] – powiedział Macron, cytowany przez AFP.

Jak podkreśliła francuska agencja, prezydent odniósł się w ten sposób do pytania o ewentualną wizytę na Ukrainie w najbliższych dniach. Tym samym Macron nie potwierdził wcześniejszych planów dotyczących jego podróży do Kijowa.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecka prasa chwali Andrzeja Dudę. „Dał dobry przykład”

Macron przybył do Rumunii

We wtorek wieczorem Macron przybył do Rumunii, gdzie spotkał się z 500 francuskimi żołnierzami, którzy zostali rozmieszczeni w tym kraju po inwazji Rosji na Ukrainę. Prezydent odwiedził wojskowych w towarzystwie minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonny i ministra ds. sił zbrojnych Sebastiena Lecornu w bazie Mihail Kogalniceanu niedaleko Konstancy, głównego rumuńskiego portu nad Morzem Czarnym.

W środę Macron ma się spotkać z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem, a następnie uda się do Mołdawii.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje weteran sowieckiego wywiadu. Oficjalnie: samobósjwo. Zostawił dziwny list

W poniedziałek dziennik "La Stampa" poinformował, że w czwartek premier Włoch Mario Draghi, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron złożą wizytę w Kijowie. Jak podkreślono, rozmowy polityków z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim mają być skoncentrowane na kwestii "otwarcia" wobec kandydatury tego kraju do UE. Wcześniej niemiecki dziennik "Bild am Sonntag" zapowiadał, że do tej wizyty dojdzie jeszcze przed szczytem grupy państw G7, planowanym na 26-28 czerwca.

Ukraiński serwis Suspilne przekazał w poniedziałek wieczorem, że Macron planuje przyjechać do Kijowa 15 czerwca. Portal powołał się na przedstawiciela ambasady Francji w ukraińskiej stolicy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe