Premier Morawiecki: Stoimy u progu zawieruchy gospodarczej. Wspomniał o "kamieniach milowych"

Stoimy dzisiaj u progu bardzo poważnej globalnej zawieruchy gospodarczej, dlatego wszystkie pieniądze zewnętrzne, z KPO są Polsce jeszcze bardziej potrzebne, niż przed 24 lutego, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę – podkreślił w sobotę 18 czerwca premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki Premier Morawiecki: Stoimy u progu zawieruchy gospodarczej. Wspomniał o
Mateusz Morawiecki / fot. Twitter - @PiotrMuller

Szef rządu został zapytany w sobotę na konferencji prasowej w Ostrowie (woj. małopolskie) o przyszłość wymiaru sprawiedliwości i pieniądze na KPO, w kontekście swojej wypowiedzi z piątku w Spale. Premier był wówczas pytany przez jednego z uczestników zjazdu klubów "Gazety Polskiej" o Krajowy Plan Odbudowy i czy – związane z nim kamienie milowe –nie zagrażają polskiej suwerenności.

"Opłaca się utrzymać suwerenność Polski"

– 99 procent tych kamieni milowych jest absolutnie w interesie Polski"

– twierdzi Morawiecki

"Ten jeden procent, czyli tzw. kamienie dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Wiecie co? Reformujemy już ten wymiar sprawiedliwości siódmy rok. Ja bym nie chciał umierać za wymiar sprawiedliwości. Naprawdę. Nie opłaca się. Opłaca się utrzymać przede wszystkim suwerenność Polski, to jest dziś najważniejsze. KPO i całe środki unijne, które są zależne także od tego programu, służą wzmocnieniu naszej suwerenności

– podkreśla polityk.

Premier: Stoimy u progu zawieruchy gospodarczej

W sobotę w Ostrowie premier zaznacza że "stoimy dzisiaj u progu bardzo poważnej globalnej zawieruchy gospodarczej".

– Widzimy co, dzieje się na rynkach surowców. Widzimy co, dzieje się na rynkach finansowych, na rynku obligacji chociażby. Dlatego wszystkie pieniądze zewnętrzne, te unijne, grantowe, z Krajowego Planu Odbudowy, i z umowy partnerstwa, czyli wieloletnich ram finansowych są Polsce dzisiaj jeszcze dużo bardziej potrzebne niż sześć miesięcy temu, niż przed wojną, niż przed 24 lutego, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę"

– mówi szef rządu.

CZYTAJ TEŻ: Spór pomiędzy UE a premierem Johnsonem. "Zaufanie zostało ogromnie nadszarpnięte"

CZYTAJ TEŻ: Witold Waszczykowski: "Kamienie milowe" to pułapka

To dlatego – jak mówił – "skoro ciężko nam jest dojść do porozumienia z Komisją Europejską, utrzymuję, że ta cała sfera i jej reformowanie, czyli sfera wymiaru sprawiedliwości jest bardzo ważna".

– Ale dziś musimy jednocześnie też uwzględnić priorytety po stronie gospodarczej i po stronie zapobiegania tym wszystkim kryzysowym sygnałom, które do nas przychodzą. I to jest najważniejsze, żebyśmy w taki sposób popatrzyli również na KPO. Sądzę, że wszyscy, także i tutaj starostwo tarnowskie, i wszyscy starostowie, i wszyscy wójtowie w całej Polsce, zdają sobie doskonale sprawę jak ważne jest łączenie środków budżetowych, państwowych, tych z naprawionego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości budżetu państwa polskiego ze środkami samorządowymi, ale również z grantowymi środkami unijnymi

– powiedział Mateusz Morawiecki.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe