Sprzeczka między ministrami: „Gdyby był notariuszem, to bałbym się, że sprzedał mi szopę zamiast domu”

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba skrytykował ministra Waldemara Budę, zarzucając mu niekompetencję i wprowadzanie w błąd opinii publicznej w kwestii kontrowersyjnych zapisów (tzw. kamieni milowych) znajdujących się w KPO. Minister rozwoju szybko zareagował na te słowa.
Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba Sprzeczka między ministrami: „Gdyby był notariuszem, to bałbym się, że sprzedał mi szopę zamiast domu”
Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba / Zrzut ekranu TT

Wewnątrz rządzącej koalicji trwają spory pomiędzy PiS a Solidarną Polską (SP) ministra Zbigniewa Ziobry. Osią sporu jest Krajowy Plan Odbudowy i zawarte w nim kontrowersyjne przepisy, m.in. specjalne opodatkowanie aut napędzanych silnikami spalinowymi. Zaznaczmy, że z tego typu samochodów korzysta na co dzień większość polskich kierowców.

Wskazany podatek to jeden z tzw. kamieni milowych, czyli warunków, jakie przed rządem w Warszawie postawiła przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen, uzależniając od ich spełnienia wypłacenie Polsce należnych jej pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

SP podkreśla, że szczegóły tzw. kamieni milowych nie były z nią konsultowane i zostały przyjęte przez PiS bez zgody ze strony frakcji ministra Zbigniewa Ziobry.

Buda kontra Ozdoba

Częścią większego sporu jest ostatnia sprzeczka między wiceministrem i rzecznikiem SP Jackiem Ozdobą a ministrem PiS Waldemarem Budą.

Minister Buda twierdzi, że żądania KE były omawiane przez PiS razem z SP.

– Nie słyszałem sprzeciwu, by przy przyjmowaniu KPO przez RM ktokolwiek się sprzeciwił. W trybie obiegowym została przyjęta jednomyślnością

– mówił Buda, cytowany przez TOK FM.

Na te twierdzenia ostro odpowiada polityk Solidarnej Polski, oceniając, że minister Buda jest człowiekiem niekompetentnym, a mimo to zasiada w fotelu ministra.

– Gdyby Buda był notariuszem, to bałbym się, że sprzedał mi szopę zamiast domu

– podsumowuje wiceminister Ozdoba.

Minister Buda broni się twierdzeniami, że rząd w ogóle nie ma zamiaru wprowadzenia dodatkowego opodatkowania, które uderzyłoby w większość polskich kierowców.

– Nie chciała tego Komisja Europejska, myśmy nie proponowali, w KPO takich zapisów nie ma

– mówił minister.

Panie Ministrze Buda proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd: „wejście w życie aktu prawnego wprowadzającego podatek od własności pojazdów emitujących spaliny” do tego „Opłata zależy od emisji CO2”.To nie są moje słowa, ale Pana kamienie" [pisownia oryginalna – przyp. red.]

– odpowiada wiceminister Solidarnej Polski.

CZYTAJ TEŻ: Radio ZET nieoficjalnie: Rekonstrukcja rządu w środę. Ma odejść Kaczyński. Jest nowe nazwisko

CZYTAJ TEŻ: Poseł Lewicy: Będziemy rządzić z Tuskiem i zrobimy „Sztokholm w Warszawie

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe