RPO złożył skargę ws. subwencji dla PSL. Chodzi o milionową kwotę

PSL straciło 9 mln zł po odrzuceniu przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW) sprawozdań z wyborów parlamentarnych w 2001 r. Chodziło m.in. o jeden rachunek dla funduszu i komitetu wyborczego. Nie istniał wtedy wyraźny przepis wymagający dwóch oddzielnych rachunków – uznał Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), który w sprawie złożył skargę nadzwyczajną.
Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL RPO złożył skargę ws. subwencji dla PSL. Chodzi o milionową kwotę
Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL / Fot. Radosław Czarnecki/ Wikimedia Commons

Ponadto – jak wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek – "konsekwencją odrzucenia sprawozdań finansowych PSL było nałożenie na tę partię przez Państwową Komisje Wyborczą w sumie aż trzech sankcji, bo straciła także 75 proc. dotacji podmiotowej za wybory z 2001 r. oraz 30 proc. subwencji należnej w 2002 r.".

– Przepadek korzyści stanowił zatem już trzecią z kolei sankcję. Naruszono tym samym konstytucyjny zakaz wielokrotnego karania za ten sam czyn

– wskazał RPO.

Skarga do SN

W skardze nadzwyczajnej Rzecznika chodzi o postanowienie warszawskiego sądu apelacyjnego z 11 sierpnia 2009 r., w którym "sąd ten potwierdził przepadek korzyści PSL w wysokości ponad 9 mln 422 tys. zł".

Jak jednak wskazano w skierowanej do Sądu Najwyższego (SN) skardze nadzwyczajnej RPO, "przepadek korzyści stanowił już trzecią z kolei sankcję". Ponadto "wymierzono sankcję rażąco niewspółmierną do wagi czynu, naruszając tym samym konstytucyjny zakaz nadmiernej ingerencji".

– Za gromadzenie na jednym rachunku bankowym środków funduszu wyborczego oraz komitetu wyborczego PSL ukarano koniecznością zapłaty 9,4 mln zł. O ponadstandardowej surowości tej sankcji świadczy, że niemal dziesięciokrotnie przekraczała ona maksymalną wysokość grzywny. Nieutworzenie odrębnego rachunku bankowego dla funduszu wyborczego zostało potraktowane zatem surowiej niż łapownictwo wyborcze czy naruszenie tajności głosowania, za które przewidziana jest m.in. kara grzywny

– wywodzi Wiącek.

CZYTAJ TEŻ: [Najnowszy sondaż] PiS i PO w dół; rośnie liczba niezdecydowanych wyborców

CZYTAJ TEŻ: Jarosław Kaczyński podał się do dymisji. Ryszard Terlecki zabiera głos


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe