Andrzej Duda liderem zaufania w sondażu na Ukrainie. Zobacz, jak wypadli Macron i Scholz

Najbardziej cenionym na Ukrainie politykiem z zagranicy jest prezydent Polski Andrzej Duda – wskazują wyniki sondażu przeprowadzonego przez pracownię Rating Group Ukraine.
Prezydent RP Andrzej Duda Andrzej Duda liderem zaufania w sondażu na Ukrainie. Zobacz, jak wypadli Macron i Scholz
Prezydent RP Andrzej Duda / PAP/Marcin Obara

Pozytywną opinię o działaniach polskiego prezydenta ma aż 92 proc. ankietowanych mieszkańców Ukrainy. Wart podkreślenia jest fakt, że 76 proc. respondentów o polityku z Polski wypowiadało się zdecydowanie pozytywnie.

Za Andrzejem Dudą uplasowali się prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, których pozytywnie oceniło 89 proc. respondentów.

Wśród popieranych przez Ukraińców polityków znaleźli się także prezydent Litwy Gitanas Nausėda z wynikiem 73 proc. ocen pozytywnych i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, którą poparło 71 proc. ankietowanych.

Jak wypadli Scholz i Macron?

Działania prezydenta Francji Emmanuela Macrona pozytywnie oceniło 58 proc. pytanych Ukraińców. Jeszcze gorzej wypada kanclerz Niemiec Olaf Scholz, w przypadku którego przeważają opinie negatywne – aż 44 proc. respondentów prezentuje wobec niego niechętne stanowisko.

Nie dziwi fakt, że najgorzej ocenianym politykiem wśród ankietowanych jest prezydent Rosji Władimir Putin, którego negatywnie ocenia 98 proc. ukraińskiego społeczeństwa. Nieznacznie lepszy wynik odnotował prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka – negatywnie nastawionych do niego jest „tylko” 95 proc. respondentów.

CZYTAJ TEŻ: Pytają o schrony na wypadek wojny. Wzburzenie pośród mieszkańców przesmyku suwalskiego

CZYTAJ TEŻ: [WIDEO] „Cała nasza nadzieja jest w głodzie”. Szokujące słowa redaktor naczelnej Russia Today

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 18–19 czerwca na próbie 1200 respondentów ze wszystkich regionów Ukrainy kontrolowanych przez rząd w Kijowie. Oznacza to, że pod uwagę nie zostali wzięci mieszkańcy terytoriów okupowanych przez Rosję i jej marionetki – Doniecką i Ługańską Republikę Ludową.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe