Znów więcej śniętych ryb w Odrze. Niemcy alarmują

Zwiększoną ilość martwych ryb stwierdzono w niedzielę w rejonie Oderberg (Brandenburgia). Straty widoczne są m.in. w rezerwacie przyrody Niederoderbruch. Władze wycofały jednak początkowe ostrzeżenie o możliwym zatruciu wody – informuje portal rbb24.
 Znów więcej śniętych ryb w Odrze. Niemcy alarmują
/ fot. YouTube / taggesschau

Centrum ostrzegania północno-wschodniej Brandenburgii wydało w niedzielę ostrzeżenie w wyniku stwierdzenia ponownego wzrostu ilości martwych ryb. Sytuacja dotyczy rejonu rezerwatu przyrody Niederoderbruch i dopływu Odry o nazwie Wriezener Alten Oder w rejonie miejscowości Oderberg.

CZYTAJ TAKŻE: Kazimiera Szczuka chciała się pomądrzyć nt. reparacji na antenie RMF. Kompletna kompromitacja lewicowej dziennikarki

Centrum wydało apel dotyczący trzymania się z dala od wód, niełowienia i niedotykania martwych ryb. Do obszaru objętego ostrzeżeniem włączono kilka gmin (Hohenfinow, Liepe, Lunow-Stolzenhagen, Chorin, Niederfinow) oraz miejscowości Oderberg, Angermuende i Eberswalde.

Początkowo ostrzegano również o możliwości zatrucia wodą, ale to powiadomienie o zagrożeniu zostało wycofane późnym popołudniem

– pisze rbb24.

Stara Odra (Alte Oder) to nazwa kilku odnóg Odry na terenie Brandenburgii. W rejonie tym wymieranie ryb miało już wcześniej miejsce w sierpniu. Jak podkreśla rbb24, "według aktualnego stanu wiedzy śmierć ryb spowodowana była brakiem tlenu".

Skażona Odra

Jak przypomina portal, w ciągu ostatnich kilku tygodni w Odrze doszło do masowego wymierania ryb, od początku sierpnia z polskiej i niemieckiej strony wydobyto tony martwych ryb.

CZYTAJ TAKŻE: Rzecznik Kremla otwarcie: Gaz popłynie do Europy kiedy zniesiecie sankcje

Od 11 sierpnia nadal obowiązuje ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem dla miasta Frankfurt n. Odrą oraz powiatów Maerkisch-Oderland i Oder-Spree, z kolei powiaty Uckermark i Barnim zalecają unikanie kontaktu z wodami Odry oraz jej dopływów.

„Dokładna przyczyna katastrofy ekologicznej jest nadal niejasna. Ostateczny raport niemiecko-polskiej grupy ekspertów na temat możliwych przyczyn powinien powstać do końca września. Eksperci zakładają, że główną przyczyną jest wysokie zasolenie wody, połączone z niskim stanem wód, wysokimi temperaturami i toksycznymi gatunkami glonów” – przypomina rbb24.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe