[RELACJA ONLINE] Za chwilę ma rozpocząć się przemówienie Władimira Putina. Czy Rosja ogłosi wielką mobilizację?

Jak przekazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, we wtorek wieczorem Władimir Putin ma wygłosić orędzie do narodu. Eksperci spekulują, że prezydent Rosji może ogłosić zarządzenie pełnej mobilizacji wojska kraju.
 [RELACJA ONLINE] Za chwilę ma rozpocząć się przemówienie Władimira Putina. Czy Rosja ogłosi wielką mobilizację?
/ PAP/EPA/KONSTANTIN ZAVRAZHIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Rosyjska Duma przyjęła projekt o mobilizacji

Przypomnijmy: we wtorek Deputowani Dumy Państwowej jednogłośnie przyjęli w drugim i trzecim czytaniu poprawki do rosyjskiego Kodeksu karnego. Dokument wprowadza pojęcia „mobilizacja”, a także „stan wojenny”.

Dokument przedłożony do podpisu Władimira Putina zakłada kary dla obywateli za odmowę udziału w operacjach bojowych, okresie mobilizacji oraz stanu wojennego czy niestawienie się na ćwiczenia wojskowe.

Za odmowę ma grozić kara nawet do 3 lat więzienia, bądź nawet do 10 lat więzienia, jeśli spowodowałaby poważne konsekwencje. W drugim czytaniu ustawy wprowadzono poprawki o możliwości zamienienia kar pozbawienia wolności na przymusowe prace.

Czytaj więcej: „Dzieje się”. Rosyjska Duma przyjęła projekt o mobilizacji

Separatyści ogłaszają „referenda” ws. dołączenia do Rosji

Dmytro Choroszyłow, tzw. pierwszy zastępca szefa szefa „Rady Ludowej” przekazał, że w samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej w dniach 23-27 września odbędzie się referendum ws. włączenia republiki w skład Rosji.

Referendum w tych dniach odbędzie się również w tzw. Donieckiej Republice Ludowej, o czym poinformowała „głowa państwa” republiki Denis Puszylin.

Czytaj więcej: Separatyści ogłaszają „referenda” ws. dołączenia do Rosji. Podano datę

Orędzie do narodu Putina

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że we wtorek wieczorem Władimir Putin ma wygłosić orędzie do narodu. Eksperci spekulują, że prezydent Rosji może ogłosić zarządzenie pełnej mobilizacji wojska kraju.

19:50: Russia Today usunęło informacje mówiące o tym, że przemówienie Putina odbędzie się o 20:00 (czasu moskiewskiego) czyli 19.00 czasu polskiego. Nie wiadomo, o której – i czy w ogóle – rozpocznie się przemówienie prezydenta Rosji.

21:23: Jak informuje na Twitterze dziennikarz Defence24.pl Bartłomiej Wypartowicz, politolog bliski Kremlowi – Sergiej Makarow – poinformował, że przemówienie Władimira Putina zostało przełożone na środę

Czytaj więcej: Co z dzisiejszym przemówieniem Władimira Putina do narodu? Nowe informacje

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe