Banknot i znaczek z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jest wielkim świętem Polaków. Z tej okazji wydano okolicznościowy banknot oraz znaczek pocztowy. Ich prezentacja odbyła się na Jasnej Górze.
 Banknot i znaczek z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej
/ arch. PWPW S.A.
W konferencji prasowej uczestniczyli Ojcowie Paulini oraz przedstawiciele instytucji, dzięki którym do rąk Polaków oddane zostały okolicznościowe znaczki i banknoty.

– Symbolika teologiczna i historyczna na nowym banknocie kolekcjonerskim NBP podkreśla wyjątkową rolę, jaką Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej oraz kult maryjny odegrał w dziejach polskiego narodu – podkreślił o. Jan Stanisław Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry i jednocześnie konsultant merytoryczny banknotu.


Banknot „300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej”, który wyemitował Narodowy Bank Polski, a wyprodukowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Podobnie było w ubiegłym roku, kiedy z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski również poprzez okolicznościowy banknot uczczono tę istotną dla kraju rocznicę. Z inicjatywą emitowania banknotu „300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej” wystąpił w lipcu ub.r. Zakon Paulinów i prezes NBP prof. Adam Glapiński.

W rozmowie z Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej (CP PAP) Piotr Wojcieszek, dyrektor Pionu Banknotów i Druków Zabezpieczonych w PWPW S.A., zwrócił uwagę na międzynarodową reakcję na okolicznościowe banknoty o tematyce religijnej.

– W momencie, kiedy widzę reakcje na konferencjach międzynarodowych, które czasem mają miejsce w krajach muzułmańskich (…), to dostrzegam, że te elementy, które są przedstawiane na tych banknotach, nie tylko nie wzbudzają agresji i sprzeciwu, ale wzbudzają olbrzymi szacunek – powiedział.


Przypomniał, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. świętowała niedawno zwycięstwo na międzynarodowej konferencji w Kuala Lumpur w Malezji. Banknot „1050. rocznica Chrztu Polski” – wyemitowany przez Narodowy Bank Polski i wydrukowany przez PWPW S.A. – został uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski na świecie.

– Za tym głosowali przedstawiciele kilkudziesięciu państw, spośród których olbrzymia część to są państwa niekatolickie i niechrześcijańskie, a nawet często są to państwa, które mogłyby deklarować pewną wrogość do chrześcijaństwa – wskazał Piotr Wojcieszek.


Barbara Jaroszek, pełniąca obowiązki dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP wyjaśniła, że każdego roku w planie emisyjnym wartości kolekcjonerskich znajduje się od kilkunastu do ponad dwudziestu tematów, które uhonorowują ważne wydarzenia i postaci z historii Polski. Wskazała, że do NBP każdego roku wpływa ponad sto tzw. inicjatyw emisyjnych. Spośród nich prezes NBP wybiera te, które ostatecznie są wprowadzane do emisji w kolejnym roku.




#NOWA_STRONA#

Banknot inny niż wszystkie
Ojciec Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, mówił o pracy nad projektem. Wskazał, że problemem było przedstawienie motywu jasnogórskiego i koronacyjnego bez jednoczesnego przedstawiania osoby Matki Bożej. Z kolei ojciec Rudziński podkreślił, że nie można na banknocie będącym środkiem płatniczym umieszczać takich wizerunków, które służą wyłącznie kultowi.

– Obraz jasnogórski jest zbyt znany, jest to niemalże relikwia narodowa i sfera sacrum, nie można umieszczać wizerunku świętych postaci, jak Pan Jezus, Matka Boża czy święci, a można ich prezentować wyłącznie poprzez odpowiednią symbolikę – mówił.


Banknot o nominale 20 zł został zaprojektowany przez Justynę Kopecką z PWPW S.A. Ma on wymiary 150 x 77 milimetrów i został wydany w nakładzie do 55 tys. sztuk. Wydrukowano go na podłożu banknotowym papierowym, a oprócz pięknej szaty graficznej posiada też szereg zaawansowanych zabezpieczeń. Jest pierwszym banknotem kolekcjonerskim, który zawiera wielotonowy znak wodny płynnie przechodzący w filigran oraz wielobarwne UV.

Elementy na banknocie kolekcjonerskim szczegółowo omówiła Barbara Jaroszek z NBP. Strona przednia banknotu przedstawia wizerunki koron ofiarowanych przez Papieża Klemensa XI. Natomiast na stronie odwrotnej pokazano pochodzącą ze zbiorów Biblioteki Watykańskiej rycinę wydaną w Rzymie w 1717 roku.




#NOWA_STRONA#

Ona nas jednoczy

Definitor generalny Zakonu Paulinów o. Tabulski zauważył, że banknot kolekcjonerski pełni także funkcję edukacyjną. Wskazał, że ta formę upamiętnienia 300-lecia koronacji obrazu Królowej Polski pozwala dotrzeć do wielu osób z informacją jak ważny jubileusz obchodzimy oraz jaki ma on sens i znaczenie dla Polaków.

Ojciec Tabulski przypomniał, że koronacja Obrazu w 1717 roku miała miejsce na progu trudnych momentów w dziejach naszej ojczyzny.

– Okazała się opatrznościowa i do Maryi mogliśmy się odwoływać w czasach niewoli – mówił.


Zakonnik podkreślił, że koronacja była dla Polaków nadzieją, do której wracali w trudnych chwilach.

– Obchodzimy ten jubileusz po raz pierwszy w wolnej Polsce może także po to, aby zjednoczyć Polskę – mówił.


W opinii o. Tabulskiego Polacy są głęboko podzieleni, jednak to – podkreślił – że Matka Boża jest dla Polaków osobą najważniejszą, daje nadzieję na jednoczenie się wokół tych wartości, które od wieków z Nią wiążą, niezależnie od tego, jakie mają teraz poglądy polityczne.

– Taką mamy nadzieję i o to się modlimy na Jasnej Górze, i zapraszamy, żeby Polacy przez spotkanie z Królową Naszą mogli powoli dojrzewać do głębszej jedności – podkreślił o. Mariusz Tabulski.


Sam banknot mu się podoba. „Współpracowałem przy realizacji tego banknotu i bardzo się cieszę, że jest on już do nabycia i jest taki piękny” – powiedział definitor generalny Zakonu Paulinów. Największe wrażenie zrobiło na nim to, że w świetle UV rycina na banknocie „promieniuje i staje się ożywiona”.

IK

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Tak Pilecki uciekł z piekła Wiadomości
Tadeusz Płużański: Tak Pilecki uciekł z piekła

81 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Witold Pilecki uciekł z KL Auschwitz, do którego dobrowolnie trafił w 1940 r., aby zdobywać informacje o niemieckiej machinie zbrodni i docelowo – wyzwolić obóz.

Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump z ostatniej chwili
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie z kontrowersyjnym prezenterem radiowym Howarderm Sternem, że jest gotowy do debaty z Donaldem Trumpem. Trump zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi nie wczasowiczom z ostatniej chwili
To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi "nie" wczasowiczom

Co roku na hiszpańską Teneryfę przybywają tłumy turystów, często korzystając z hoteli z opcją All Inclusive. Dużą grupę wśród nich stanowią podróżujący z Wielkiej Brytanii i to właśnie do nich zwrócił się ostatnio zastępca burmistrza stolicyTeneryfy, który wezwał ich do przemyślenia swoich wakacyjnych planów, ale ostrzeżenie w istocie dotyczy wszystkich turystów. 

Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy z ostatniej chwili
Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakupią dla Ukrainy rakiety Patriot oraz inne rodzaje broni i sprzętu wojskowego o wartości 6 mld dolarów. Jest to największy jak dotąd pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa.

Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną z ostatniej chwili
Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną

Portal Autoblog.com przygotował listę pojazdów co do których posiada on potwierdzienie lub raporty świadczące o tym, że zostaną one wycofane w 2024 roku. Zwraca on uwagę, że lista ta jest naprawdę pokaźna i zawiera wiele znanych i uznanych serii. 

Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć tylko u nas
Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć

Niesłabnącą popularnością wśród Polaków wciąż cieszą się wakacje w Grecji. Co roku tłumy naszych rodaków udają się do tego kraju zarówno w wyjazdach zorganizowanych, często w formule all inclusive, czy też na własną rękę.

PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu? z ostatniej chwili
PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu?

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że na listach Trzeciej Drogi z ramienia jego formacji znajdą się wiceministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy. "Staramy się wystawić najmocniejsze nazwiska, żeby zmobilizować wyborców do pójścia na te wybory" - mówił.

Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu z ostatniej chwili
Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu

– Sąd Okręgowy w Elblągu umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk, który był oskarżony o jazdę po pijanemu. Sąd ustalił, że w sprawie nie było wymaganego zezwolenia na ściganie. Wyrok jest prawomocny – podał PAP w piątek rzecznik elbląskiego sądu.

Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje z ostatniej chwili
Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Januszowi Noskowi, gen. Piotrowi Pytlowi oraz pułkownikowi Krzysztofowi Duszy.

Ostatnie Pokolenie zapowiada: Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo z ostatniej chwili
Ostatnie Pokolenie zapowiada: "Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo"

– Rozpoczynamy cykl akcji, które będą łamały prawo, będą alarmistyczne, dyskomfortowe, być może radykalne (...). Żądamy nagłej, radykalnej zmiany – zapowiada Łukasz Stanek, ekoaktywista z Ostatniego Pokolenia.

REKLAMA

Banknot i znaczek z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jest wielkim świętem Polaków. Z tej okazji wydano okolicznościowy banknot oraz znaczek pocztowy. Ich prezentacja odbyła się na Jasnej Górze.
 Banknot i znaczek z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej
/ arch. PWPW S.A.
W konferencji prasowej uczestniczyli Ojcowie Paulini oraz przedstawiciele instytucji, dzięki którym do rąk Polaków oddane zostały okolicznościowe znaczki i banknoty.

– Symbolika teologiczna i historyczna na nowym banknocie kolekcjonerskim NBP podkreśla wyjątkową rolę, jaką Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej oraz kult maryjny odegrał w dziejach polskiego narodu – podkreślił o. Jan Stanisław Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry i jednocześnie konsultant merytoryczny banknotu.


Banknot „300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej”, który wyemitował Narodowy Bank Polski, a wyprodukowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Podobnie było w ubiegłym roku, kiedy z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski również poprzez okolicznościowy banknot uczczono tę istotną dla kraju rocznicę. Z inicjatywą emitowania banknotu „300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej” wystąpił w lipcu ub.r. Zakon Paulinów i prezes NBP prof. Adam Glapiński.

W rozmowie z Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej (CP PAP) Piotr Wojcieszek, dyrektor Pionu Banknotów i Druków Zabezpieczonych w PWPW S.A., zwrócił uwagę na międzynarodową reakcję na okolicznościowe banknoty o tematyce religijnej.

– W momencie, kiedy widzę reakcje na konferencjach międzynarodowych, które czasem mają miejsce w krajach muzułmańskich (…), to dostrzegam, że te elementy, które są przedstawiane na tych banknotach, nie tylko nie wzbudzają agresji i sprzeciwu, ale wzbudzają olbrzymi szacunek – powiedział.


Przypomniał, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. świętowała niedawno zwycięstwo na międzynarodowej konferencji w Kuala Lumpur w Malezji. Banknot „1050. rocznica Chrztu Polski” – wyemitowany przez Narodowy Bank Polski i wydrukowany przez PWPW S.A. – został uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski na świecie.

– Za tym głosowali przedstawiciele kilkudziesięciu państw, spośród których olbrzymia część to są państwa niekatolickie i niechrześcijańskie, a nawet często są to państwa, które mogłyby deklarować pewną wrogość do chrześcijaństwa – wskazał Piotr Wojcieszek.


Barbara Jaroszek, pełniąca obowiązki dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP wyjaśniła, że każdego roku w planie emisyjnym wartości kolekcjonerskich znajduje się od kilkunastu do ponad dwudziestu tematów, które uhonorowują ważne wydarzenia i postaci z historii Polski. Wskazała, że do NBP każdego roku wpływa ponad sto tzw. inicjatyw emisyjnych. Spośród nich prezes NBP wybiera te, które ostatecznie są wprowadzane do emisji w kolejnym roku.




#NOWA_STRONA#

Banknot inny niż wszystkie
Ojciec Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, mówił o pracy nad projektem. Wskazał, że problemem było przedstawienie motywu jasnogórskiego i koronacyjnego bez jednoczesnego przedstawiania osoby Matki Bożej. Z kolei ojciec Rudziński podkreślił, że nie można na banknocie będącym środkiem płatniczym umieszczać takich wizerunków, które służą wyłącznie kultowi.

– Obraz jasnogórski jest zbyt znany, jest to niemalże relikwia narodowa i sfera sacrum, nie można umieszczać wizerunku świętych postaci, jak Pan Jezus, Matka Boża czy święci, a można ich prezentować wyłącznie poprzez odpowiednią symbolikę – mówił.


Banknot o nominale 20 zł został zaprojektowany przez Justynę Kopecką z PWPW S.A. Ma on wymiary 150 x 77 milimetrów i został wydany w nakładzie do 55 tys. sztuk. Wydrukowano go na podłożu banknotowym papierowym, a oprócz pięknej szaty graficznej posiada też szereg zaawansowanych zabezpieczeń. Jest pierwszym banknotem kolekcjonerskim, który zawiera wielotonowy znak wodny płynnie przechodzący w filigran oraz wielobarwne UV.

Elementy na banknocie kolekcjonerskim szczegółowo omówiła Barbara Jaroszek z NBP. Strona przednia banknotu przedstawia wizerunki koron ofiarowanych przez Papieża Klemensa XI. Natomiast na stronie odwrotnej pokazano pochodzącą ze zbiorów Biblioteki Watykańskiej rycinę wydaną w Rzymie w 1717 roku.




#NOWA_STRONA#

Ona nas jednoczy

Definitor generalny Zakonu Paulinów o. Tabulski zauważył, że banknot kolekcjonerski pełni także funkcję edukacyjną. Wskazał, że ta formę upamiętnienia 300-lecia koronacji obrazu Królowej Polski pozwala dotrzeć do wielu osób z informacją jak ważny jubileusz obchodzimy oraz jaki ma on sens i znaczenie dla Polaków.

Ojciec Tabulski przypomniał, że koronacja Obrazu w 1717 roku miała miejsce na progu trudnych momentów w dziejach naszej ojczyzny.

– Okazała się opatrznościowa i do Maryi mogliśmy się odwoływać w czasach niewoli – mówił.


Zakonnik podkreślił, że koronacja była dla Polaków nadzieją, do której wracali w trudnych chwilach.

– Obchodzimy ten jubileusz po raz pierwszy w wolnej Polsce może także po to, aby zjednoczyć Polskę – mówił.


W opinii o. Tabulskiego Polacy są głęboko podzieleni, jednak to – podkreślił – że Matka Boża jest dla Polaków osobą najważniejszą, daje nadzieję na jednoczenie się wokół tych wartości, które od wieków z Nią wiążą, niezależnie od tego, jakie mają teraz poglądy polityczne.

– Taką mamy nadzieję i o to się modlimy na Jasnej Górze, i zapraszamy, żeby Polacy przez spotkanie z Królową Naszą mogli powoli dojrzewać do głębszej jedności – podkreślił o. Mariusz Tabulski.


Sam banknot mu się podoba. „Współpracowałem przy realizacji tego banknotu i bardzo się cieszę, że jest on już do nabycia i jest taki piękny” – powiedział definitor generalny Zakonu Paulinów. Największe wrażenie zrobiło na nim to, że w świetle UV rycina na banknocie „promieniuje i staje się ożywiona”.

IK

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe