loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
EKZZ o związkowych oczekiwaniach wobec europejskiego filaru praw socjalnych
Opublikowano dnia 02.10.2017 09:57
27 września w Parlamencie Europejskim odbyło się spotkanie na którym Luca Visentini, sekretarz generalny EKZZ wskazał, że filar może być szansą dla budowy sprawiedliwego unijnego rynku pracy. Aby tak się stało musi on jednak uwzględniać zasadniczą rolę dialogu społecznego oraz rokowań zbiorowych.

fot.B.Surdykowska
Na spotkaniu, któremu patronował Jens Nielsen, eurodeputowany z grupy Socjalistów i Demokratów, obok związkowców swoje racje prezentowali także przedstawiciele ruchów społeczeństwa obywatelskiego (m.in. European Movement International i Social Platform).
Luca Visentini podkreślił, że w procesie integracji europejskiej została zachwiana relacja pomiędzy swobodami traktatowymi a prawami pracowniczymi. Związki zawodowe oczekują, że filar przywróci tę równowagę. Powinien też przyczynić się do szukania odpowiedzi na problem niepokojącej luki płacowej między Wschodem i Zachodem, a co za tym idzie - potrzeby wyrównywania standardów płacowych w filiach korporacji ponadnarodowych. Pewien niepokój może budzić brak jasności co do charakteru prawnego filaru, zasad jego finansowania oraz konkretnego, długookresowego planu implementacji.  

Ann Branch z Komisji Europejskiej (DG Employment) poinformowała, że wdrożenie filaru ma się opierać na wspólnej odpowiedzialności Komisji Europejskiej, rządów państw członkowskich oraz partnerów społecznych (związków zawodowych i organizacji pracodawców). Z kolei, eurodeputowana Maria Joao Rodrigues wskazała, że filar stanowi odpowiedź na narastający sceptycyzm obywateli w stosunku do projektu integracji europejskiej.

– Obawy NSZZ Solidarność, a także całego ruchu związkowego budzi to, że filar adresowany jest w pierwszej kolejności do państw strefy Euro, a w pozostałych zależeć to będzie od dobrej woli rządzących  -komentuje Barbara Surdykowska, która z ramienia NSZZ Solidarność uczestniczyła w spotkaniu. – Ale oczywiście popieramy tę inicjatywę i liczymy że tak samo postąpi polski rząd na spotkaniu ministrów pracy państw członkowskich, które odbędzie się 23 października i może przesądzić o dalszych losach filaru – dodaje ekspertka.

Europejski filar praw socjalnych, którego propozycja została oficjalnie przedstawiona przez Komisję Europejską 26 kwietnia 2017 r. stanowi „mapę drogową” – plan zasad którym mają przyświecać działania UE w sferze socjalnej. Stanowi odpowiedź na odczuwalny deficyt społecznego wymiaru integracji europejskiej a także nowe wyzwania na rynku pracy związane między innymi ze zmiana technologiczną (zatrudnianie poprzez platformy) czy wzrastającą skalą samozatrudnienia. Składa się z 20 zasad. Więcej na ten temat tutaj. Z opinią NSZZ Solidarność na temat filaru można zapoznać się tutaj. Formalna proklamacja filaru spodziewana jest 17 listopada 2017 r.  na Trójstronnym Szczycie Społecznym ds. Wzrostu i Zatrudnienia, który odbędzie się w Goeteborgu.
 
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Balli
Marzec

Balli Marzec: Prezent Pana Hilarego
Dzisiaj zadzwonił do mnie mój stary znajomy – to repatriant z Kazachstanu, który przyjechał do Polski w pierwszych latach „pieriestrojki”
avatar
Waldemar
Biniecki

Zablokujmy wspólnie amerykańskie ustawy S. 447 i HR 1226. Czas na działanie.
„Obrona Polski jest dzisiaj naszym najświętszym i najważniejszym obowiązkiem.” Karol Rozmarek pierwszy prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej.
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: Tata
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.