Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Rozliczenie PIT to coroczny obowiązek każdego z nas. W związku małżeńskim istnieje możliwość rozliczenia wspólnego. Na czym polega rozliczenie PIT z małżonkiem i kiedy jest ono korzystne? Jaki PIT należy złożyć? Podpowiadamy!
 Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Na czym polega wspólne rozliczenie małżonków?

Wprowadzenie Nowego Ładu zmieniło nieco sposób wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Do tej pory wspólne rozliczenie było możliwe po pełnym roku trwania związku małżeńskiego. Jeżeli dana osoba wstąpiła wzięła ślub w styczniu, na wspólne rozliczenie musiała czekać aż do następnego roku. Obecnie ta zasada nie ma już zastosowania, a małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie bez względu na czas trwania małżeństwa. Wspólność majątkowa może trwać przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego. Istnienie wspólności majątkowej jest jednak warunkiem wspólnego rozliczenia. Konieczne jest także rozliczanie się według skali podatkowej 12% lub 32%. 

Rozliczenie z małżonkiem - jaki PIT należy wybrać?

Wspólne rozliczenie polega na złożeniu jednego, wspólnego PIT-36 lub PIT-37. PIT-37 składa się wówczas, gdy oboje z małżonków pracują w oparciu o umowę o pracę, dzieło bądź zlecenie. PIT-36 natomiast składają małżonkowie wówczas, gdy choć jeden z nich rozlicza dochody uzyskane z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zeznanie podatkowe zawiera w sobie wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów. Taki wniosek może też złożyć jeden z małżonków. W tym wypadku wniosek jest jednoznaczny z upoważnieniem przez drugiego małżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów. 

Wspólne rozliczenie - kiedy się opłaca, a kiedy niekoniecznie?

Wiele osób zastanawia się, czy warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Najwięcej korzyści ze wspólnego rozliczenia mają małżeństwa, w których jeden z małżonków ma bardzo niewielkie dochody lub nie ma ich wcale, a drugi z małżonków po odliczeniu wszystkich należnych ulg osiąga roczny dochód powyżej 120 000zł, a więc wchodzi w drugi próg podatkowy. Główna korzyść polega na tym, że po zsumowaniu dochodów obu małżonków i podzieleniu ich przez dwa uzyskuje się kwotę, która jest opodatkowana według niższego progu. W przypadku rozliczenia się osobno, osoba zarabiająca powyżej 120 000 zł rocznie musiałaby rozliczyć się według skali podatkowej 32%. 

Wspólne rozliczenie PIT jest korzystne również wówczas, gdy jeden z małżonków wykazał stratę z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. O stracie mówimy wówczas, gdy koszty uzyskania przychodów przewyższyły zysk. W tym wypadku należy jednak pamiętać o tym, że straty nie odejmuje się od wysokości dochodu drugiego małżonka, a traktuje jako zerowy przychód. Korzyścią ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem jest niższy podatek. Łatwo można więc zrozumieć, że wspólne rozliczenie PIT nie będzie korzystne, jeśli oboje małżonków mają wysokie dochody- wówczas po ich zsumowaniu zapewne obejmie ich już wyższy próg podatkowy, czyli wyższa kwota podatku. W takim wypadku zdecydowanie lepiej będzie rozliczyć się indywidualnie. 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wspólnego rozliczenia? 

Wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe także w sytuacji, w której jeden z nich zmarł przed złożeniem zeznania podatkowego za poprzedni rok, w którym między małżonkami była wspólność majątkowa, a także wówczas, gdy w roku, którego dotyczy rozliczenie małżonkowie podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, np. w przypadku rezydentów polskich bądź w przypadku, gdy jeden z nich podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w państwie UE, EG bądź w Szwajcarii. Rozliczyć się wspólnie można również wtedy, gdy przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce osiągnęły wysokość łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu łącznego osiągniętego w danym roku podatkowym. Warunkiem wspólnego rozliczenia małżonków jest zaistnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów ratyfikowanych, których stroną jest Polska.

Warto wiedzieć, że wszelkie zeznania podatkowe składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Osoby, które nie są pewne swojej wiedzy z zakresu rozliczania PIT 37, cenne informacje na ten temat znajdą tutaj: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37. 

Jak rozliczyć PIT z małżonkiem?

Aby łatwo rozliczyć się z małżonkiem, wystarczy dochody małżonków dodać do siebie, następnie podzielić przez dwa i ustalić od uzyskanej kwoty podatek, który oblicza się od połowy łącznych dochodów małżonków. Warto wiedzieć, że ewentualne ulgi od dochodu odlicza się osobno dla każdego małżonka, któremu przysługują. Najłatwiejszym sposobem na szybkie wspólne rozliczenie małżonków jest skorzystanie z bezpłatnego programu do PIT - PIT PRO od Podatnik.info, dostępnego pod adresem: https://www.podatnik.info/program-do-pit. Korzystanie z takiego narzędzia jest łatwe i intuicyjne. Pozwala na zniwelowanie ryzyka błędu do minimum. Wystarczy podać niezbędne informacje, a system sam wyliczy wysokość podatku czy np. przysługujące ulgi. Bez wątpienia program jest ogromną oszczędnością czasu i niepotrzebnego stresu. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były oficer Bundeswehry przyznał się od szpiegowania na rzecz Rosji z ostatniej chwili
Były oficer Bundeswehry przyznał się od szpiegowania na rzecz Rosji

Były oficer armii niemieckiej przyznał się w poniedziałek przed sądem do szpiegowania na rzecz Rosji. W pierwszym dniu procesu swój czyn tłumaczył chęcią uniknięcia wojny nuklearnej na Ukrainie. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Koalicja 13 grudnia oskarża PiS o wspieranie Putina. To odwracanie kota ogonem z ostatniej chwili
Koalicja 13 grudnia oskarża PiS o wspieranie Putina. "To odwracanie kota ogonem"

– Jesteśmy świadkami odwracania kota ogonem. Być może swoim radykalizmem i protestami społecznymi siły lewicowo-libealne próbują stworzyć wrażenie, że wszystkie partie konserwatywne są proputinowskie – twierdzi europoseł PiS Witold Waszczykowski.

GW: Budowa CPK odłożona z ostatniej chwili
"GW": Budowa CPK odłożona

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie odłożona. Wracają inwestycje na Lotnisku Chopina, którego przepustowość kosztem 2,4 mld zł wzrośnie do 30 mln pasażerów rocznie. Część samolotów ma być przeniesiona do Modlina, Radomia i Łodzi – informuje "Gazeta Wyborcza".

Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny z ostatniej chwili
Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny

Komisja Europejska opublikowała swoją ocenę projektów zaktualizowanych krajowych planów w zakresie energii i klimatu (KPEiK) Bułgarii i Polski. Wydała w niej zalecenia dla obu krajów, aby "zwiększyły swoje ambicje" zgodnie z uzgodnionymi celami unijnymi na 2030 rok.

Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz pilne
Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Organizatorzy finału WOŚP w styczniu 2019 r., gdy ciosy nożem zadano prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, a także sądzeni razem z nimi policjanci i urzędnik zostali prawomocnie uniewinnieni. Sąd podtrzymał wyrok skazujący wobec szefa firmy ochroniarskiej, a uchylił wobec kierownika ochrony.

Szydło wbija szpilę Tuskowi: Jest chory, ale nikt się nie spodziewał, że aż tak z ostatniej chwili
Szydło wbija szpilę Tuskowi: Jest chory, ale nikt się nie spodziewał, że aż tak

"Donald Tusk pisał, że jest chory, ale nikt się nie spodziewał, że aż tak" – pisze na platformie X była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.

Dramatyczne wyznanie Britney Spears: moja rodzina mnie skrzywdziła z ostatniej chwili
Dramatyczne wyznanie Britney Spears: "moja rodzina mnie skrzywdziła"

Gwiazda muzyki - Britney Spears stwierdziła, że "nie ma sprawiedliwości" po tym, jak rozstrzgynięty został spór prawny pomiędzy nią a jej ojcem. - Moja rodzina mnie skrzywdziła - oceniła.

Janina Ochojska jednak wystartuje w wyborach do PE? Znamienne słowa z ostatniej chwili
Janina Ochojska jednak wystartuje w wyborach do PE? Znamienne słowa

– Janina Ochojska dowiedziała się z mediów, że nie startuje z list KO, w związku z tym prowadzone są pewne rozmowy – oświadczyła poseł PSL Urszula Pasławska.

Kto zostanie nowym szefem NATO? Turcja wskazała kandydata z ostatniej chwili
Kto zostanie nowym szefem NATO? Turcja wskazała kandydata

Turcja poinformowała sojuszników, że poprze kandydaturę holenderskiego premiera Marka Ruttego na sekretarza generalnego NATO – przekazali przedstawiciele tureckich władz, cytowani w poniedziałek przez agencję Anatolia.

Francuski portal: Żegnaj, von der Leyen z ostatniej chwili
Francuski portal: Żegnaj, von der Leyen

„Obecnie Ursula Von der Leyen kandyduje do ponownego objęcia stanowiska szefowej Komisji Europejskiej i wydaje się, że ma duże szanse na jego utrzymanie. Istnieje jednak wiele powodów przemawiających przeciwko przedłużeniu jej kadencji” – pisze francuski portal Sauvons l’Europe.

REKLAMA

Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Rozliczenie PIT to coroczny obowiązek każdego z nas. W związku małżeńskim istnieje możliwość rozliczenia wspólnego. Na czym polega rozliczenie PIT z małżonkiem i kiedy jest ono korzystne? Jaki PIT należy złożyć? Podpowiadamy!
 Rozliczanie PITu z małżonkiem - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Na czym polega wspólne rozliczenie małżonków?

Wprowadzenie Nowego Ładu zmieniło nieco sposób wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Do tej pory wspólne rozliczenie było możliwe po pełnym roku trwania związku małżeńskiego. Jeżeli dana osoba wstąpiła wzięła ślub w styczniu, na wspólne rozliczenie musiała czekać aż do następnego roku. Obecnie ta zasada nie ma już zastosowania, a małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie bez względu na czas trwania małżeństwa. Wspólność majątkowa może trwać przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego. Istnienie wspólności majątkowej jest jednak warunkiem wspólnego rozliczenia. Konieczne jest także rozliczanie się według skali podatkowej 12% lub 32%. 

Rozliczenie z małżonkiem - jaki PIT należy wybrać?

Wspólne rozliczenie polega na złożeniu jednego, wspólnego PIT-36 lub PIT-37. PIT-37 składa się wówczas, gdy oboje z małżonków pracują w oparciu o umowę o pracę, dzieło bądź zlecenie. PIT-36 natomiast składają małżonkowie wówczas, gdy choć jeden z nich rozlicza dochody uzyskane z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zeznanie podatkowe zawiera w sobie wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów. Taki wniosek może też złożyć jeden z małżonków. W tym wypadku wniosek jest jednoznaczny z upoważnieniem przez drugiego małżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów. 

Wspólne rozliczenie - kiedy się opłaca, a kiedy niekoniecznie?

Wiele osób zastanawia się, czy warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Najwięcej korzyści ze wspólnego rozliczenia mają małżeństwa, w których jeden z małżonków ma bardzo niewielkie dochody lub nie ma ich wcale, a drugi z małżonków po odliczeniu wszystkich należnych ulg osiąga roczny dochód powyżej 120 000zł, a więc wchodzi w drugi próg podatkowy. Główna korzyść polega na tym, że po zsumowaniu dochodów obu małżonków i podzieleniu ich przez dwa uzyskuje się kwotę, która jest opodatkowana według niższego progu. W przypadku rozliczenia się osobno, osoba zarabiająca powyżej 120 000 zł rocznie musiałaby rozliczyć się według skali podatkowej 32%. 

Wspólne rozliczenie PIT jest korzystne również wówczas, gdy jeden z małżonków wykazał stratę z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. O stracie mówimy wówczas, gdy koszty uzyskania przychodów przewyższyły zysk. W tym wypadku należy jednak pamiętać o tym, że straty nie odejmuje się od wysokości dochodu drugiego małżonka, a traktuje jako zerowy przychód. Korzyścią ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem jest niższy podatek. Łatwo można więc zrozumieć, że wspólne rozliczenie PIT nie będzie korzystne, jeśli oboje małżonków mają wysokie dochody- wówczas po ich zsumowaniu zapewne obejmie ich już wyższy próg podatkowy, czyli wyższa kwota podatku. W takim wypadku zdecydowanie lepiej będzie rozliczyć się indywidualnie. 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wspólnego rozliczenia? 

Wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe także w sytuacji, w której jeden z nich zmarł przed złożeniem zeznania podatkowego za poprzedni rok, w którym między małżonkami była wspólność majątkowa, a także wówczas, gdy w roku, którego dotyczy rozliczenie małżonkowie podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, np. w przypadku rezydentów polskich bądź w przypadku, gdy jeden z nich podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w państwie UE, EG bądź w Szwajcarii. Rozliczyć się wspólnie można również wtedy, gdy przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce osiągnęły wysokość łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu łącznego osiągniętego w danym roku podatkowym. Warunkiem wspólnego rozliczenia małżonków jest zaistnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów ratyfikowanych, których stroną jest Polska.

Warto wiedzieć, że wszelkie zeznania podatkowe składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Osoby, które nie są pewne swojej wiedzy z zakresu rozliczania PIT 37, cenne informacje na ten temat znajdą tutaj: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37. 

Jak rozliczyć PIT z małżonkiem?

Aby łatwo rozliczyć się z małżonkiem, wystarczy dochody małżonków dodać do siebie, następnie podzielić przez dwa i ustalić od uzyskanej kwoty podatek, który oblicza się od połowy łącznych dochodów małżonków. Warto wiedzieć, że ewentualne ulgi od dochodu odlicza się osobno dla każdego małżonka, któremu przysługują. Najłatwiejszym sposobem na szybkie wspólne rozliczenie małżonków jest skorzystanie z bezpłatnego programu do PIT - PIT PRO od Podatnik.info, dostępnego pod adresem: https://www.podatnik.info/program-do-pit. Korzystanie z takiego narzędzia jest łatwe i intuicyjne. Pozwala na zniwelowanie ryzyka błędu do minimum. Wystarczy podać niezbędne informacje, a system sam wyliczy wysokość podatku czy np. przysługujące ulgi. Bez wątpienia program jest ogromną oszczędnością czasu i niepotrzebnego stresu. 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe