PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl

- Młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości, były marszałek Sejmu Stanisław Karczewski w wywiadzie dla Tysol.pl.
Stanisław Karczewski  PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl
Stanisław Karczewski / PAP Piotr Polak

- Jesteśmy już po drugiej turze wyborów samorządowych, więc czas na podsumowania. Panie senatorze, jak pan ocenia wyniki Prawa i Sprawiedliwości w tych wyborach? 

- Oczywiście jesteśmy zadowoleni z wyników, chociaż nie osiągnęliśmy sukcesów w wielu miejscach, na które po cicho liczyliśmy - myślę tutaj o Poznaniu,  o innych dużych miastach. Widać jednak zdecydowaną poprawę naszych wyników. To bardzo cieszy. Wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma silnego poparcia w dużych miastach, ale widać pewne zmiany i to napawa optymizmem. 

 - Co PiS musiałby zmienić, aby te duże miasta zdobyć? Czy jest to dla was w ogóle możliwe? 

- Dobre wyniki otrzymali rzutcy, młodzi kandydaci. Myślę, że jest właściwy kierunek, żeby stawiać na młodszych ludzi, a my starsi politycy, już z nieco większym doświadczeniem, będziemy stali z tyłu i będziemy im doradzać. 

- No właśnie, według analiz przeprowadzonych podczas pierwszej tury wyborów, mocno wzrosło poparcie dla PiS-u wśród tej najmłodszej grupy wyborców - 18-29. Z czego to wynika? 

- Oczywiście ta grupa nie została jeszcze odzyskana, ale widać pewne zmiany. Myślę, że ta grupa wyborców przede wszystkim zawiodła się Trzecią Drogą, do której to wielu młodych ludzi odeszło. Poza tym uważam, że młodych ludzi odstrasza ta bardzo agresywna polityka Donalda Tuska i koalicji 13 grudnia. No i ostatnia rzecz, a być może najważniejsza - młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał

- Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego? Na czym chcecie się skupić w kampanii? 

- Jesteśmy partią pragmatyczną i wiarygodną. Będziemy prowadzili kampanię, w której będziemy mówili o walorach Unii Europejskiej, ale także będzie przestrzegać przed tym, że są zamysły, aby państwa Unii Europejskiej przedstawić w jedno państwo. Temu będziemy się sprzeciwiali. Oczywiście mówię tak bardzo ogólnie, bo będziemy zwracali także uwagę na problemy związane z narzucaniem przyjmowania uchodźców. Ale także na kwestie przyjmowania euro, z czym Prawo i Sprawiedliwość się oczywiście nie zgadza, bo bardzo mocno negatywne skutki takiej decyzji, a szczególnie właśnie młodzi ludzie. 

- Jakie są wasze oczekiwania, jeżeli chodzi o wynik? Czy macie jakiś taki pułap procentowy, który jest dla was celem minimum? 

- Naszym celem jest to, aby po raz jedenasty z rzędu zwyciężyć z Platformą Obywatelską. 


Kontekst: kim jest Stanisław Karczewski? 

Stanisław Karczewski urodził się 14 listopada 1955 r. w Warszawie. Ukończył studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, następnie uzyskał specjalizację II stopnia z chirurgii ogólnej. Od 1981 r. pracował w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej). Był kolejno stażystą, młodszym asystentem, asystentem, kierownikiem Oddziału Pomocy Doraźnej, dyrektorem szpitala oraz ordynatorem Oddziału Chirurgicznego. W 1989 r. był jednym z założycieli Komitetu Obywatelskiego w Nowym Mieście nad Pilicą. Przez wiele lat przewodniczył Zakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w tym mieście. W latach 1998-2002 był radnym Rady Powiatu Grójeckiego. Od 2002 do 2005 r. sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W Senacie VI i VII kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Zdrowia. Od 2010 r. pełnił funkcję przewodniczącego części senackiej Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W Senacie X kadencji jest: - członkiem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Należy do Prawa i Sprawiedliwości. Zasiada w Komitecie Politycznym i jest członkiem Komisji ds. Etyki. Był szefem sztabu wyborczego PiS w zwycięskich wyborach parlamentarnych w 2015 r.

Czytaj także: 

Tarczyński do von der Leyen: Przegracie te wybory i dobrze o tym wiecie

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Aktualna edycja "Tańca z gwiazdami" cieszy się dużym zainteresowaniem telewidzów. W walce o Kryształową Kulę już wkrótce zmierzą się trzy pary. Wraz z profesjonalnymi tancerzami będą to: Anita Sokołowska, Roksana Węgiel oraz Julia Kuczyńska.

Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem  z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem

Samochód osobowy wjechał w pieszych, a następnie uderzył w budynek przy ul. Lawendowe Wzgórze w Gdańsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 50-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą. Poszkodowani: kobieta z dzieckiem zostali przewiezieni do szpitala.

Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK z ostatniej chwili
Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK

O potrzebie obrony polskiej suwerenności i odradzającym się rosyjskim imperializmie mówił prezydent Andrzej Duda w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wśród wyzwań wymienił budowę silnej armii i wielkie inwestycje transportowe, w tym lotnisko, które byłoby "centrum logistyczno-transportowym".

Dramat gwiazdora Dzień dobry TVN z ostatniej chwili
Dramat gwiazdora "Dzień dobry TVN"

Marcin Prokop, który od lat jest prezenterem w "Dzień dobry TVN" podzielił się ze swoimi fanami przykrą opowieścią. Chodzi o jego pupila, który w ciężkim stanie trafił do weterynarza.

Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb

W Berlinie, w dzielnicy Lichterfelde doszło do groźnego pożaru. Przed południem w płomieniach stanęła hala fabryczna, w której znajdowały się rozmaite substancje chemiczne m.in. cyjanek miedzy oraz kwas siarkowy. Wiadomo, że część budynku zawaliła się.

Niemieckie media: Polska chce wykorzystać słabość Niemiec z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polska chce wykorzystać słabość Niemiec

Do tej pory Stany Zjednoczone przechowywały swoją broń jądrową w Niemczech. Polska stała się lepszą lokalizacją, a Warszawa wydaje ponad cztery procent swojej produkcji gospodarczej na zbrojenia - co czyni ją krajem numer jeden w sojuszu – pisze niemiecki Die Welt.

Ostra reakcja polityka PiS na wpis Tuska: Panie Donaldzie, nie będzie Polski silnej, jeśli... z ostatniej chwili
Ostra reakcja polityka PiS na wpis Tuska: "Panie Donaldzie, nie będzie Polski silnej, jeśli..."

Premier Donald Tusk opublikował wpis w mediach społecznościowych w związku z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ważny polityk PiS i były minister aktywów państwowych w ostrych słowach odniósł się do jego słów.

Nie żyje znany dziennikarz TVP z ostatniej chwili
Nie żyje znany dziennikarz TVP

W wieku 69 lat zmarł w Łodzi dziennikarz, publicysta i reportażysta Telewizji Polskiej Waldemar Wiśniewski. Od 35 lat pracował w TVP Łódź. Przez wiele lat zasiadał w Zarządzie Głównym i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, był wiceprezesem łódzkiego Zarządu SDP.

Koniec majówki nie będzie spokojny. IMGW wydał komunikat z ostatniej chwili
Koniec majówki nie będzie spokojny. IMGW wydał komunikat

W piątek na przeważającym obszarze kraju w dalszym ciągu słonecznie, jedynie na południu i zachodzie miejscami więcej chmur. W zachodniej połowie kraju miejscami przelotne opady deszczu, możliwe są też burze – poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik.

Jedynka z listy Macrona: Dlaczego Polacy nie mieliby przyjmować ubiegających się o azyl?! z ostatniej chwili
"Jedynka" z listy Macrona: "Dlaczego Polacy nie mieliby przyjmować ubiegających się o azyl?!"

– Dlaczego Czesi, Słowacy, Rumuni, Polacy nie mieliby w przyszłości przyjmować ubiegających się o azyl? Tych, których my dziś musimy przyjmować we Francji? – pyta Valerie Hayer, "jedynka" z listy Emmanuela Macrona do Parlamentu Europejskiego.

REKLAMA

PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl

- Młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości, były marszałek Sejmu Stanisław Karczewski w wywiadzie dla Tysol.pl.
Stanisław Karczewski  PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl
Stanisław Karczewski / PAP Piotr Polak

- Jesteśmy już po drugiej turze wyborów samorządowych, więc czas na podsumowania. Panie senatorze, jak pan ocenia wyniki Prawa i Sprawiedliwości w tych wyborach? 

- Oczywiście jesteśmy zadowoleni z wyników, chociaż nie osiągnęliśmy sukcesów w wielu miejscach, na które po cicho liczyliśmy - myślę tutaj o Poznaniu,  o innych dużych miastach. Widać jednak zdecydowaną poprawę naszych wyników. To bardzo cieszy. Wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma silnego poparcia w dużych miastach, ale widać pewne zmiany i to napawa optymizmem. 

 - Co PiS musiałby zmienić, aby te duże miasta zdobyć? Czy jest to dla was w ogóle możliwe? 

- Dobre wyniki otrzymali rzutcy, młodzi kandydaci. Myślę, że jest właściwy kierunek, żeby stawiać na młodszych ludzi, a my starsi politycy, już z nieco większym doświadczeniem, będziemy stali z tyłu i będziemy im doradzać. 

- No właśnie, według analiz przeprowadzonych podczas pierwszej tury wyborów, mocno wzrosło poparcie dla PiS-u wśród tej najmłodszej grupy wyborców - 18-29. Z czego to wynika? 

- Oczywiście ta grupa nie została jeszcze odzyskana, ale widać pewne zmiany. Myślę, że ta grupa wyborców przede wszystkim zawiodła się Trzecią Drogą, do której to wielu młodych ludzi odeszło. Poza tym uważam, że młodych ludzi odstrasza ta bardzo agresywna polityka Donalda Tuska i koalicji 13 grudnia. No i ostatnia rzecz, a być może najważniejsza - młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał

- Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego? Na czym chcecie się skupić w kampanii? 

- Jesteśmy partią pragmatyczną i wiarygodną. Będziemy prowadzili kampanię, w której będziemy mówili o walorach Unii Europejskiej, ale także będzie przestrzegać przed tym, że są zamysły, aby państwa Unii Europejskiej przedstawić w jedno państwo. Temu będziemy się sprzeciwiali. Oczywiście mówię tak bardzo ogólnie, bo będziemy zwracali także uwagę na problemy związane z narzucaniem przyjmowania uchodźców. Ale także na kwestie przyjmowania euro, z czym Prawo i Sprawiedliwość się oczywiście nie zgadza, bo bardzo mocno negatywne skutki takiej decyzji, a szczególnie właśnie młodzi ludzie. 

- Jakie są wasze oczekiwania, jeżeli chodzi o wynik? Czy macie jakiś taki pułap procentowy, który jest dla was celem minimum? 

- Naszym celem jest to, aby po raz jedenasty z rzędu zwyciężyć z Platformą Obywatelską. 


Kontekst: kim jest Stanisław Karczewski? 

Stanisław Karczewski urodził się 14 listopada 1955 r. w Warszawie. Ukończył studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, następnie uzyskał specjalizację II stopnia z chirurgii ogólnej. Od 1981 r. pracował w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej). Był kolejno stażystą, młodszym asystentem, asystentem, kierownikiem Oddziału Pomocy Doraźnej, dyrektorem szpitala oraz ordynatorem Oddziału Chirurgicznego. W 1989 r. był jednym z założycieli Komitetu Obywatelskiego w Nowym Mieście nad Pilicą. Przez wiele lat przewodniczył Zakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w tym mieście. W latach 1998-2002 był radnym Rady Powiatu Grójeckiego. Od 2002 do 2005 r. sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W Senacie VI i VII kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Zdrowia. Od 2010 r. pełnił funkcję przewodniczącego części senackiej Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W Senacie X kadencji jest: - członkiem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Należy do Prawa i Sprawiedliwości. Zasiada w Komitecie Politycznym i jest członkiem Komisji ds. Etyki. Był szefem sztabu wyborczego PiS w zwycięskich wyborach parlamentarnych w 2015 r.

Czytaj także: 

Tarczyński do von der Leyen: Przegracie te wybory i dobrze o tym wiecie

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe