loading
Proszę czekać...
Dr. Paweł Drobny: Ekonomiści powinni milczeć na temat niedzieli
Opublikowano dnia 12.10.2017 08:00
Czy banki i giełdy działają w niedzielę? Nie. A mimo to rynek finansowy działa sprawnie. Dlaczego zatem przedstawiciele sieci handlowych tak mocno bronią możliwości handlu we wszystkie dni tygodnia? O wolnych niedzielach z dr. Pawłem Drobnym z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie rozmawia Andrzej Berezowski.

Fotolia
– Czy ekonomia to właściwa nauka do rozstrzygnięcia sensu zakazu pracy w niedzielę?
– Moim zdaniem źle się dzieje, że spór między przeciwnikami i zwolennikami pracy w niedzielę próbuje się rozstrzygnąć za pomocą ekonomii. Ekonomiści powinni milczeć na temat niedzieli. Niedziela nie ma sensu ekonomicznego. Ma sens nieekonomiczny. Powinna być czasem wolnym od pracy, ponieważ jest to czas święty, a świętość nie jest przedmiotem zainteresowania ekonomii.

– A jednak zwolnicy i przeciwnicy zakazu handlu w niedzielę przywołują argumenty ekonomiczne.
– Jesteśmy zaprogramowani na to, by wszystko rozpatrywać przez pryzmat ekonomii. We wszystkim szukamy przychodów, kosztów i zysków.

– Zaprogramowani?
– Nauka na uczelniach ekonomicznych opiera się na metodzie zakorzenionej przede wszystkim w nurcie neoklasycznym, który ma liczne ograniczenia. Nie uwzględnia tego, że gospodarka, rynek są wkomponowane w procesy społeczne, że są rzeczy ważniejsze od tego, co nazywamy wartościami ekonomicznymi, takie, które się wymykają rozumowaniu ekonomicznemu.
Powinniśmy chronić niedzielę jako dzień wolny od pracy nie tyle po to, aby był to dzień wolny, ale dlatego, że jest to w naszej kulturze czas święty.

– Pojęcie „czas święty” nieodparcie wiąże się z religią.
– Słowo „święty” oznacza „odmienny”, „inny”, „przynależny do bóstwa”. Musi to być dzień całkiem inny od sześciu pozostałych dni tygodnia, w które pracujemy.Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Chcemy pracowniczej konstytucji!
Na Zachodzie układy zbiorowe pracy to chleb powszedni. U nas wciąż uważane są za archaizm, rozwiązanie niepotrzebne i niepraktyczne. Niesłusznie – i dlatego Solidarność będzie o nie walczyć. O tym w Temacie Tygodnia 43. numeru „TS”, poświęconym właśnie układom zbiorowym.
Nauczyciele potrzebni od zaraz
Od początku wprowadzania zmian w oświacie straszono, że wielu nauczycieli
straci pracę. Tymczasem w niektórych szkołach nawet kilka tygodni
po rozpoczęciu roku szkolnego brakowało dydaktyków. Jak to w końcu jest ze zwolnieniami nauczycieli po reformie? Barbara Michałowska.
Grupa Wyszehradzka – więcej pragmatyzmu, mniej romantyzmu
Chociaż pozornie zgadzamy się we wszystkim, nie można zapominać, że w politycznych sojuszach każdy z partnerów ma swoje interesy. Nie inaczej jest w przypadku Grupy Wyszehradzkiej. O tym, czy rzeczywiście tak bardzo po drodze Węgrom i Polakom – dla „TS” pisze Dominik Héjj.
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 43/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl odwiedza miasteczko namiotowe pod SN im. Miernika
Blogi
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Wielkie inwestycje w Polsce ukazują prorosyjskość i proniemieckość partii opozycyjnych
Pod koniec poprzedniego tygodnia na sesji rady miejskiej w Elblągu, minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk przedstawił lokalizację kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, która znacząco skróci drogę morską do portu przeładunkowego zlokalizowanego w tym mieście.
avatar
Barbara
Piela

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowe plastusie Barbary Pieli: Grodzka, HGW i Kijowski
"Trzeba być sobą", plastelina, skala 1:10
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Oryginalna walka ze stresem
A może reakcja przełożonych była zbyt pochopna?
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.