"Konstytucja Biznesu" przyjęta przez rząd. Pracodawca wzmocniony, a co z pracownikami?

Po uzgodnieniach międzyresortowych rząd Beaty Szydło przyjął „Konstytucję Biznesu”, czyli pakiet ustaw reformujących prawo gospodarcze. Najważniejszym elementem jest Ustawa Prawo przedsiębiorców, która zastąpi obowiązującą od 2004 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Czy „Konstytucja Biznesu”będzie ona skutecznym narzędziem służącym odformalizowaniu zasad prowadzenia działalności gospodarczej? A przy okazji stracą pracownicy. To przedsiębiorca będzie miał rację. Z założenia ma bowiem prowadzić działalność uczciwie. A pracownik? Czy oznacza to rozbrat PiS i koalicjantów z polityką socjalną na rzecz jej liberalizacji?
M. Żegliński "Konstytucja Biznesu" przyjęta przez rząd. Pracodawca wzmocniony, a co z pracownikami?
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność

- Celem wdrażanej ustawy jest realizowanie konstytucyjnej zasady wolności działalności gospodarczej. Zmiany przewidują katalog zasad, których wszystkie urzędy państwowe będą musiały przestrzegać podczas rozpatrywania spraw, w których stroną będą przedsiębiorcy. Wyrazem przychylnego nastawienia do przedsiębiorców będzie działanie w myśl zasady, iż co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, zaufania do przedsiębiorcy i domniemania jego uczciwości, rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść jednostki gospodarczej, przyjaznej interpretacji przepisów czy polubownego rozstrzygania kwestii spornych – czytamy w uzasadnieniu.

Pakiet „Konstytucji Biznesu” przygotowany przez resort wicepremiera Mateusza Morawieckiego wprowadza zmiany, które tworzą otoczenie prawne przyjazne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca nie będzie udowadniać swojej uczciwości, ponieważ wątpliwości i rozbieżności w interpretacji przepisów będą rozstrzygane na jego korzyść. Dodatkowo rząd Beaty Szydło przyjął zasadę, iż przedsiębiorców nie powinno się traktować jak potencjalnych przestępców czy jak podmioty nagminnie naruszające prawo.

Jest to zmiana sytuacji, gdy przedsiębiorcaw przypadku nieostrożności lub ominięcia prawa musi mieć świadomość, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.
Konstytucja Biznesu to zatem odpowiedź na postulaty pracodawców. Barierą dla każdego z nich są bowiem liczne zapisy przepisów i interpretacji podatkowych.

Przedsiębiorcy od lat postulowali też swego rodzaju gwarancji bezpieczeństwa i ich ochrony w relacjach z urzędnikami.

We wtorek rząd zajmie się Konstytucją Biznesu, zakładającą m.in. wprowadzenie działalności nierejestrowej, ulg na start dla początkujących przedsiębiorców i powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ministrowie omówią też projekt ustawy o dokumentach publicznych.

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu projektów ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym. Ogłosił ją przed rokiem, podczas Kongresu 590 w Rzeszowie, wicepremier Mateusz Morawiecki, aby poprawić jakość relacji między biznesem a administracją.

Na Konstytucję dla Biznesu składa się Prawa przedsiębiorców, ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców.

Projekt Prawa przedsiębiorców określa zasady wolności działalności gospodarczej, czyli co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, domniemania uczciwości przedsiębiorcy, przyjaznej interpretacji przepisów, rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy, bezstronności i równego traktowania.

W przypadkach skomplikowanych przepisów, organy administracji mają wydawać napisane przystępnym językiem objaśnienia przepisów, zastosowanie się przedsiębiorcy do takich objaśnień będzie chroniło go przed negatywnymi konsekwencjami.

Zasady te mają też dotyczyć uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów.

Prawo przedsiębiorców wprowadzi pojęcie działalności nierejestrowej – na najmniejszą skalę (przychody miesięczne do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie podlegać rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Ma ona dotyczyć zwłaszcza drobnego handlu, sporadycznie udzielanych korepetycji i urzeczywistniać zasadę wolności gospodarczej.

Przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP, numer

Konstytucja Biznesu przewiduje też utworzenie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma być organem interwencyjnym w sprawach, gdzie naruszane są prawa przedsiębiorców.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Zatem wszelkie wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść firm, a nie instytucji państwowych.

Przypomnijmy, „Konstytucja Biznesu” nie może ułatwiać, niejako przy okazji, omijanie przez nieuczciwych przedsiębiorców prawa ze szkodą dla pracowników, rzetelnych pracodawców
 i całej gospodarki – stwierdzała już Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i wnosiła uwagi do projektów ustaw z pakietu „Konstytucji Biznesu”przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju.

„Konstytucja Biznesu” powinna zachęcać pracodawców do łączenia się w związki pracodawców lub związki producentów. Obecnie wskazane zasady nie znajdują swoich promotorów. Wprawdzie zachowania pracodawców zapisane są w odpowiednich ustawach, ale projekt ustawy dotyczy również podmiotów, które nie zawsze są pracodawcami, natomiast ich zachowania mają w tym względzie bardzo duże znaczenie.

Obecne zachowania wielu przedsiębiorców będących pracodawcami (choć w naszej opinii są oni w mniejszości) w zakresie respektowania praw pracowników są niezadawalające. Egzekwowanie przestrzegania prawa przez właścicieli podmiotów gospodarczych oraz pracodawców względem pracowników napotyka na poważne przeszkody. Projekt ustawpowinien obejmować nie tylko prawa przedsiębiorców, ale również ich obowiązki.

„Konstytucja biznesu” nie może ułatwiać, niejako przy okazji, omijanie przez nieuczciwych przedsiębiorców prawa ze szkodą dla pracowników, rzetelnych pracodawców
i całej gospodarki.

ASG

/ Źródło: www.solidarnosc.gda.pl

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rozwód w Pałacu Buckingham już pewny? Wcześniej Meghan Markle obrączkę odesłała pocztą z ostatniej chwili
Rozwód w Pałacu Buckingham już pewny? Wcześniej Meghan Markle obrączkę odesłała pocztą

Kilka miesięcy temu hiszpański dziennik „Marca” poinformował, że Meghan Markle złożyła papiery rozwodowe, w których żąda od Harry’ego 80 mln dolarów i pełnej opieki nad dziećmi. Tymczasem na łamach "New Idea" pojawiły się nowe informacje.

Uczestniczka znanego programu poważnie chora. Wydano oświadczenie z ostatniej chwili
Uczestniczka znanego programu poważnie chora. Wydano oświadczenie

Uczestniczka znanego programu TVP wyznała jakiś czas temu, że jest chora. Teraz pojawiły się nowe informacje.

Mazurek kontra wiceszef MSZ: „Adieu, mam lepszą robotę na boku!” z ostatniej chwili
Mazurek kontra wiceszef MSZ: „Adieu, mam lepszą robotę na boku!”

– Panie ministrze, nie będzie panu żal tak tego zostawiać? Przychodzi pan na cztery miesiące do rządu i teraz mówi pan: „Adieu, chłopaki, bo ja mam teraz lepszą robotę na boku”? – pytał startującego w wyborach do PE wiceszefa MSZ Andrzeja Szejnę prowadzący program na antenie RMF FM Robert Mazurek.

Rekonstrukcja rządu. „Oddaliśmy się do dyspozycji premiera” z ostatniej chwili
Rekonstrukcja rządu. „Oddaliśmy się do dyspozycji premiera”

– Oddaliśmy się do dyspozycji premiera. Rekonstrukcja rządu nastąpi 10 maja, do tej pory pełnimy nasze funkcje – powiedział w piątek w TVP Info minister aktywów państwowych Borys Budka, który będzie kandydował do PE.

Wypadek amerykańskich żołnierzy w Polsce z ostatniej chwili
Wypadek amerykańskich żołnierzy w Polsce

Dwóch żołnierzy z USA zostało rannych w wypadku, do którego doszło na Mazowszu – poinformował polsatnews.pl.

z ostatniej chwili
Kto zostanie Mistrzem Europy 2024 w piłce nożnej? Analiza faworytów turnieju

Piłkarskie emocje sięgają zenitu, gdy zbliżają się rozgrywki o mistrzostwo Europy 2024. O tytuł Mistrza Europy powalczą drużyny z całego kontynentu na niemieckich stadionach. Historia Euro pokazuje, że wielokrotnie tytuły zdobywały reprezentacje, które potrafiły połączyć talent indywidualny z doskonałą organizacją drużynową oraz odpowiednio przygotować się mentalnie i taktycznie.

Mentzen: Nie chcemy, żeby Zielony Ład znowu wpędził nas w biedę z ostatniej chwili
Mentzen: Nie chcemy, żeby Zielony Ład znowu wpędził nas w biedę

– Zielony Ład to upadek europejskiego rolnictwa i przemysłu, utrata dobrych miejsc pracy, wzrost kosztów energii oraz drogie przymusowe remonty. Polska rozwinęła się dzięki ciężkiej pracy Polaków. Nie chcemy, żeby Zielony Ład znowu wpędził nas w biedę – powiedział w opublikowanym na YouTubie nagraniu Sławomir Mentzen.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Pilne informacje w sprawie króla Karola III z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Pilne informacje w sprawie króla Karola III

W ostatnich tygodniach w Pałacu Buckingham zrobiło się niespokojnie. U króla Karola III wykryto nowotwór. „The Daily Beast” podaje nowe niepokojące informacje.

USA finalizują potężny pakiet pomocy dla Ukrainy. Politico podaje szczegóły z ostatniej chwili
USA finalizują potężny pakiet pomocy dla Ukrainy. Politico podaje szczegóły

Stany Zjednoczone finalizują jeden z największych pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy i przygotowują się do podpisania kontraktów na dostawy broni i sprzętu dla Sił Zbrojnych Ukrainy o wartości ok. 6 miliardów dolarów – podał portal Politico, powołując się na dwóch urzędników administracji USA.

Waldemar Krysiak: Rozpad polskiego środowiska LGBT? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Rozpad polskiego środowiska LGBT?

Zaczęło się od homoseksualnego podrywu, a skończyło się na zarzutach defraudacji ponad 100 tys. złotych przez działaczy LGBT. Na naszych oczach dochodzi do rozpadu w polskim środowisku tęczy.

REKLAMA

"Konstytucja Biznesu" przyjęta przez rząd. Pracodawca wzmocniony, a co z pracownikami?

Po uzgodnieniach międzyresortowych rząd Beaty Szydło przyjął „Konstytucję Biznesu”, czyli pakiet ustaw reformujących prawo gospodarcze. Najważniejszym elementem jest Ustawa Prawo przedsiębiorców, która zastąpi obowiązującą od 2004 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Czy „Konstytucja Biznesu”będzie ona skutecznym narzędziem służącym odformalizowaniu zasad prowadzenia działalności gospodarczej? A przy okazji stracą pracownicy. To przedsiębiorca będzie miał rację. Z założenia ma bowiem prowadzić działalność uczciwie. A pracownik? Czy oznacza to rozbrat PiS i koalicjantów z polityką socjalną na rzecz jej liberalizacji?
M. Żegliński "Konstytucja Biznesu" przyjęta przez rząd. Pracodawca wzmocniony, a co z pracownikami?
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność

- Celem wdrażanej ustawy jest realizowanie konstytucyjnej zasady wolności działalności gospodarczej. Zmiany przewidują katalog zasad, których wszystkie urzędy państwowe będą musiały przestrzegać podczas rozpatrywania spraw, w których stroną będą przedsiębiorcy. Wyrazem przychylnego nastawienia do przedsiębiorców będzie działanie w myśl zasady, iż co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, zaufania do przedsiębiorcy i domniemania jego uczciwości, rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść jednostki gospodarczej, przyjaznej interpretacji przepisów czy polubownego rozstrzygania kwestii spornych – czytamy w uzasadnieniu.

Pakiet „Konstytucji Biznesu” przygotowany przez resort wicepremiera Mateusza Morawieckiego wprowadza zmiany, które tworzą otoczenie prawne przyjazne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca nie będzie udowadniać swojej uczciwości, ponieważ wątpliwości i rozbieżności w interpretacji przepisów będą rozstrzygane na jego korzyść. Dodatkowo rząd Beaty Szydło przyjął zasadę, iż przedsiębiorców nie powinno się traktować jak potencjalnych przestępców czy jak podmioty nagminnie naruszające prawo.

Jest to zmiana sytuacji, gdy przedsiębiorcaw przypadku nieostrożności lub ominięcia prawa musi mieć świadomość, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.
Konstytucja Biznesu to zatem odpowiedź na postulaty pracodawców. Barierą dla każdego z nich są bowiem liczne zapisy przepisów i interpretacji podatkowych.

Przedsiębiorcy od lat postulowali też swego rodzaju gwarancji bezpieczeństwa i ich ochrony w relacjach z urzędnikami.

We wtorek rząd zajmie się Konstytucją Biznesu, zakładającą m.in. wprowadzenie działalności nierejestrowej, ulg na start dla początkujących przedsiębiorców i powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ministrowie omówią też projekt ustawy o dokumentach publicznych.

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu projektów ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym. Ogłosił ją przed rokiem, podczas Kongresu 590 w Rzeszowie, wicepremier Mateusz Morawiecki, aby poprawić jakość relacji między biznesem a administracją.

Na Konstytucję dla Biznesu składa się Prawa przedsiębiorców, ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców.

Projekt Prawa przedsiębiorców określa zasady wolności działalności gospodarczej, czyli co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, domniemania uczciwości przedsiębiorcy, przyjaznej interpretacji przepisów, rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy, bezstronności i równego traktowania.

W przypadkach skomplikowanych przepisów, organy administracji mają wydawać napisane przystępnym językiem objaśnienia przepisów, zastosowanie się przedsiębiorcy do takich objaśnień będzie chroniło go przed negatywnymi konsekwencjami.

Zasady te mają też dotyczyć uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów.

Prawo przedsiębiorców wprowadzi pojęcie działalności nierejestrowej – na najmniejszą skalę (przychody miesięczne do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie podlegać rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Ma ona dotyczyć zwłaszcza drobnego handlu, sporadycznie udzielanych korepetycji i urzeczywistniać zasadę wolności gospodarczej.

Przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP, numer

Konstytucja Biznesu przewiduje też utworzenie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma być organem interwencyjnym w sprawach, gdzie naruszane są prawa przedsiębiorców.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Zatem wszelkie wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść firm, a nie instytucji państwowych.

Przypomnijmy, „Konstytucja Biznesu” nie może ułatwiać, niejako przy okazji, omijanie przez nieuczciwych przedsiębiorców prawa ze szkodą dla pracowników, rzetelnych pracodawców
 i całej gospodarki – stwierdzała już Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i wnosiła uwagi do projektów ustaw z pakietu „Konstytucji Biznesu”przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju.

„Konstytucja Biznesu” powinna zachęcać pracodawców do łączenia się w związki pracodawców lub związki producentów. Obecnie wskazane zasady nie znajdują swoich promotorów. Wprawdzie zachowania pracodawców zapisane są w odpowiednich ustawach, ale projekt ustawy dotyczy również podmiotów, które nie zawsze są pracodawcami, natomiast ich zachowania mają w tym względzie bardzo duże znaczenie.

Obecne zachowania wielu przedsiębiorców będących pracodawcami (choć w naszej opinii są oni w mniejszości) w zakresie respektowania praw pracowników są niezadawalające. Egzekwowanie przestrzegania prawa przez właścicieli podmiotów gospodarczych oraz pracodawców względem pracowników napotyka na poważne przeszkody. Projekt ustawpowinien obejmować nie tylko prawa przedsiębiorców, ale również ich obowiązki.

„Konstytucja biznesu” nie może ułatwiać, niejako przy okazji, omijanie przez nieuczciwych przedsiębiorców prawa ze szkodą dla pracowników, rzetelnych pracodawców
i całej gospodarki.

ASG

/ Źródło: www.solidarnosc.gda.pl

#REKLAMA_POZIOMA#



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe