loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Czy zostanie zlikwidowana górna granica opłacania składek na ZUS - debata w PR24
Opublikowano dnia 21.11.2017 18:31
W opinii Solidarności, proces opiniowania ustawy likwidujące tzw. 30-krotność w ubezpieczeniach społecznych to gwałt na dialogu społecznym i jej partnerach - mówiła ekspertka związki Barbara Surdykowska w debacie "Kapitał i praca" na antenie PR24. jak zaznaczyła, ustawa nie została prawidłowo skonsultowana, została skierowana do partnerów społecznych w momecie, kiedy trafiła na Komitet Stały Rady Ministrów. Wysłuchanie naszych argumentacji na tym etapie jest już iluzoryczne, podkreśliła.

www.pexels.com
Tak zwana trzydziestokrotność to obowiązująca od dawna regulacja, zgodnie z którą po osiągnięciu pułapu zarobków wynoszącego trzydziestokrotność średniej płacy, nie płaci się składek ZUS. Dotyczy to osób, które zarabiają powyżej 10 870 zł brutto miesięcznie, czyli około 2 proc. osób z około 16 mln pracujących.

Chociaż likwidacja takiego zapisu w pewien sposób wyrównywałaby szanse wszystkich pracowników, którzy płacą składki od całej kwoty dochodu, to jednak zarówno związki zawodowe, jak i pracodawcy, nie zgadzają się z likwidacją tego rozwiązania.

Protestują również przeciwko formie, w jakiej była ona poddana konsultacjom społecznym, a w zasadzie realne została ich pozbawiona.


Jak zaznazali goście audycji, projekt nie realizuje sprawiedliwości społecznej. Nasz system emerytalno-rentowy jest tak skonstruowany, że tyle ile wpłacimy, tyle powinniśmy za kilka lat otrzymać.

Jeśli więc będą pobierane pełne składki, także najwyższych wynagrodzeń, to za jakiś czas całe społeczeństwo będzie musiało się złożyć się na wysokie emerytury i wysokie waloryzacje dla tych osób. .


Całą audycję mopna wysłuchań tutaj: https://www.polskieradio.pl/130/5787/Artykul/1925470,Rzad-zlikwiduje-gorne-ograniczenie-skladek-ZUShttps://www.polskieradio.pl/130/5787/Artykul/1925470,Rzad-zlikwiduje-gorne-ograniczenie-skladek-ZUS

Anna Grabowska

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl o. Jacek Norkowski Czy pobieramy narządy od żywych ludzi?
Blogi
avatar
Marcin
Wątrobiński

Marcin Wątrobiński [prawnik]: Dlaczego kara dla TVN to błąd
Na ten temat napisano i powiedziano już bardzo dużo. Ścierają się różne poglądy, które z reguły oparte są na emocjach. Zapomina się niestety o pewnych zasadach.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Lis w amoku
Redaktor naczelny "Newsweeka Polska" konsekwentnie walczy o miano największego, a zarazem najgłupszego wroga Zjednoczonej Prawicy.
avatar
Waldemar
Żyszkiewicz

Waldemar Żyszkiewicz: Tatuaż mózgu albo dzicy z naszej ulicy
Był koniec maja 1985 roku. Pamiętam przerażające obrazy ze stadionu Heysel w Brukseli: amok rozszalałych kibiców angielskich, panika zaatakowanych Włochów, bezradność służb porządkowych... To wszystko w połączeniu z brakiem należytego zabezpieczenia obiektu przyniosło skutki katastrofalne: 39 ofiar śmiertelnych, w tym jedenastoletnia dziewczynka z Włoch, ponad sześćset osób poszkodowanych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.