loading
Proszę czekać...
Czy zostanie zlikwidowana górna granica opłacania składek na ZUS - debata w PR24
Opublikowano dnia 21.11.2017 18:31
W opinii Solidarności, proces opiniowania ustawy likwidujące tzw. 30-krotność w ubezpieczeniach społecznych to gwałt na dialogu społecznym i jej partnerach - mówiła ekspertka związki Barbara Surdykowska w debacie "Kapitał i praca" na antenie PR24. jak zaznaczyła, ustawa nie została prawidłowo skonsultowana, została skierowana do partnerów społecznych w momecie, kiedy trafiła na Komitet Stały Rady Ministrów. Wysłuchanie naszych argumentacji na tym etapie jest już iluzoryczne, podkreśliła.

www.pexels.com
Tak zwana trzydziestokrotność to obowiązująca od dawna regulacja, zgodnie z którą po osiągnięciu pułapu zarobków wynoszącego trzydziestokrotność średniej płacy, nie płaci się składek ZUS. Dotyczy to osób, które zarabiają powyżej 10 870 zł brutto miesięcznie, czyli około 2 proc. osób z około 16 mln pracujących.

Chociaż likwidacja takiego zapisu w pewien sposób wyrównywałaby szanse wszystkich pracowników, którzy płacą składki od całej kwoty dochodu, to jednak zarówno związki zawodowe, jak i pracodawcy, nie zgadzają się z likwidacją tego rozwiązania.

Protestują również przeciwko formie, w jakiej była ona poddana konsultacjom społecznym, a w zasadzie realne została ich pozbawiona.


Jak zaznazali goście audycji, projekt nie realizuje sprawiedliwości społecznej. Nasz system emerytalno-rentowy jest tak skonstruowany, że tyle ile wpłacimy, tyle powinniśmy za kilka lat otrzymać.

Jeśli więc będą pobierane pełne składki, także najwyższych wynagrodzeń, to za jakiś czas całe społeczeństwo będzie musiało się złożyć się na wysokie emerytury i wysokie waloryzacje dla tych osób. .


Całą audycję mopna wysłuchań tutaj: https://www.polskieradio.pl/130/5787/Artykul/1925470,Rzad-zlikwiduje-gorne-ograniczenie-skladek-ZUShttps://www.polskieradio.pl/130/5787/Artykul/1925470,Rzad-zlikwiduje-gorne-ograniczenie-skladek-ZUS

Anna Grabowska

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Resortowy
Renegat

Wyniki sondażowe – subiektywna analiza
Pierwsze wyniki sondażowe po godz. 21:00, które dają zjednoczonej prawicy tylko, tak tylko 32,3 % uważam, mimo wszystko za porażkę.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Niepodległościowa duma na ulicach Krakowa
Około 10 tysięcy uczniów z całej Małopolski przemaszerowało w piątek z Wawelu do parku im. doktora Henryka Jordana w ramach „Widowiska Dumy i Radości”.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Wyborcze esemesy
Mam nadzieję, że nikt, kto wysłał dzisiaj esemesa lub odbył rozmowę telefoniczną o kandydatach do samorządów nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.