loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Czy zostanie zlikwidowana górna granica opłacania składek na ZUS - debata w PR24
Opublikowano dnia 21.11.2017 18:31
W opinii Solidarności, proces opiniowania ustawy likwidujące tzw. 30-krotność w ubezpieczeniach społecznych to gwałt na dialogu społecznym i jej partnerach - mówiła ekspertka związki Barbara Surdykowska w debacie "Kapitał i praca" na antenie PR24. jak zaznaczyła, ustawa nie została prawidłowo skonsultowana, została skierowana do partnerów społecznych w momecie, kiedy trafiła na Komitet Stały Rady Ministrów. Wysłuchanie naszych argumentacji na tym etapie jest już iluzoryczne, podkreśliła.

www.pexels.com
Tak zwana trzydziestokrotność to obowiązująca od dawna regulacja, zgodnie z którą po osiągnięciu pułapu zarobków wynoszącego trzydziestokrotność średniej płacy, nie płaci się składek ZUS. Dotyczy to osób, które zarabiają powyżej 10 870 zł brutto miesięcznie, czyli około 2 proc. osób z około 16 mln pracujących.

Chociaż likwidacja takiego zapisu w pewien sposób wyrównywałaby szanse wszystkich pracowników, którzy płacą składki od całej kwoty dochodu, to jednak zarówno związki zawodowe, jak i pracodawcy, nie zgadzają się z likwidacją tego rozwiązania.

Protestują również przeciwko formie, w jakiej była ona poddana konsultacjom społecznym, a w zasadzie realne została ich pozbawiona.


Jak zaznazali goście audycji, projekt nie realizuje sprawiedliwości społecznej. Nasz system emerytalno-rentowy jest tak skonstruowany, że tyle ile wpłacimy, tyle powinniśmy za kilka lat otrzymać.

Jeśli więc będą pobierane pełne składki, także najwyższych wynagrodzeń, to za jakiś czas całe społeczeństwo będzie musiało się złożyć się na wysokie emerytury i wysokie waloryzacje dla tych osób. .


Całą audycję mopna wysłuchań tutaj: https://www.polskieradio.pl/130/5787/Artykul/1925470,Rzad-zlikwiduje-gorne-ograniczenie-skladek-ZUShttps://www.polskieradio.pl/130/5787/Artykul/1925470,Rzad-zlikwiduje-gorne-ograniczenie-skladek-ZUS

Anna Grabowska

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Jacek
Matysiak

Polska-Izrael. Ostra debata między ofiarami kata...
Im więcej wszystko się zmienia tym bardziej pozostaje takie same. Czekamy na “Dobrą Zmianę” w przemienieniu eksterytorialnych żydowskich placówek ziejących antypolskim jadem i pogardą dla prawdy, a utrzymywanych z kieszeni polskiego podatnika, w instytucje służące historycznej prawdzie. Chodzi tu o kierownictwo Muzeum w Auschwitz, Muzeum Polin i kilka innych ośrodków, na które łożą Polacy, aby ich i ich najświętsze idee i wartości brutalnie i chamsko opluwano. Niestety jeśli miotła “Dobrej Zmiany” już się zdarła Polacy będą zobligowani szukać nowej. Takiej polskiej miotły, która wymiecie te błazeńskie umizgi elit polskiego budżetu w kierunku rozpuszczonych jak dziadowskie bicze przez poprzednie reżimy, rozmaite antypolskie atrapy. Przyjaźń polsko-żydowska przypomina Globalne Ocieplenie wszyscy o niej mówili i ją sponsorowali dopóki nie odczuli prawdziwego oziębienia.
avatar
Przemysław
Jarasz

Dziewięciu zatrzymanych, 237 zarzutów karnych. Policja na Śląsku rozbiła narkotykowy gang pseudokibiców
Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem dużymi ilościami narkotyków i środków psychotropowych na terenie województwa śląskiego. Dziewięciu zatrzymanych usłyszało w sumie 237 zarzutów m.in. wprowadzenia na czarny rynek ponad 100 kg narkotyków wartych około 4 miliony złotych. Sześciu z podejrzanych, zostało już tymczasowo aresztowanych. Grozi im do 12 lat więzienia. Większa część gangu to mieszkańcy Zabrza, prawdopodobnie związani ze środowiskiem pseudokibiców Górnika.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Te pomniki muszą stanąć!
Apeluję do władz Krakowa o zrealizowanie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości bardzo dawno temu podjętych uchwał.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.