loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Czy zostanie zlikwidowana górna granica opłacania składek na ZUS - debata w PR24
Opublikowano dnia 21.11.2017 18:31
W opinii Solidarności, proces opiniowania ustawy likwidujące tzw. 30-krotność w ubezpieczeniach społecznych to gwałt na dialogu społecznym i jej partnerach - mówiła ekspertka związki Barbara Surdykowska w debacie "Kapitał i praca" na antenie PR24. jak zaznaczyła, ustawa nie została prawidłowo skonsultowana, została skierowana do partnerów społecznych w momecie, kiedy trafiła na Komitet Stały Rady Ministrów. Wysłuchanie naszych argumentacji na tym etapie jest już iluzoryczne, podkreśliła.

www.pexels.com
Tak zwana trzydziestokrotność to obowiązująca od dawna regulacja, zgodnie z którą po osiągnięciu pułapu zarobków wynoszącego trzydziestokrotność średniej płacy, nie płaci się składek ZUS. Dotyczy to osób, które zarabiają powyżej 10 870 zł brutto miesięcznie, czyli około 2 proc. osób z około 16 mln pracujących.

Chociaż likwidacja takiego zapisu w pewien sposób wyrównywałaby szanse wszystkich pracowników, którzy płacą składki od całej kwoty dochodu, to jednak zarówno związki zawodowe, jak i pracodawcy, nie zgadzają się z likwidacją tego rozwiązania.

Protestują również przeciwko formie, w jakiej była ona poddana konsultacjom społecznym, a w zasadzie realne została ich pozbawiona.


Jak zaznazali goście audycji, projekt nie realizuje sprawiedliwości społecznej. Nasz system emerytalno-rentowy jest tak skonstruowany, że tyle ile wpłacimy, tyle powinniśmy za kilka lat otrzymać.

Jeśli więc będą pobierane pełne składki, także najwyższych wynagrodzeń, to za jakiś czas całe społeczeństwo będzie musiało się złożyć się na wysokie emerytury i wysokie waloryzacje dla tych osób. .


Całą audycję mopna wysłuchań tutaj: https://www.polskieradio.pl/130/5787/Artykul/1925470,Rzad-zlikwiduje-gorne-ograniczenie-skladek-ZUShttps://www.polskieradio.pl/130/5787/Artykul/1925470,Rzad-zlikwiduje-gorne-ograniczenie-skladek-ZUS

Anna Grabowska

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Portal
Stoczniowy

PGZ Stocznia Wojenna rekrutuje specjalistów
Państwowa stocznia należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła szeroką rekrutację. Firma zamierza w najbliższym czasie zatrudnić ok. 150 osób. Potrzebni są spawacze, monterzy, elektromonterzy, elektrycy, rurarze, malarze, elektronicy, automatycy. Stocznia Wojenna szuka też technologów i projektantów, spółka podała w komunikacie.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Gafa Putina, niedopatrzenie ochroniarzy innych VIP-ów"
Prezydentowi Rosji zabrakło refleksu i wyczucia sytuacji, co w niczym nie zwalnia jednak z odpowiedzialności za ten skandal służb ochrony pozostałych moknących w deszczu na Łużnikach VIP-ów.
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Normalność kontra totalny odlot
Ostatnie 2,5 roku rządów PiS w znacznym stopniu przywróciło wreszcie w Polsce normalność, choć jest jeszcze nad czym popracować, po blisko 30 latach zaniedbań. Obudziło jednak totalne wariactwo polityczne i niesłychaną frustrację ze strony przegranej opozycji - coraz bardziej antypolskiej i antypaństwowej. Przypomniało w ich wydaniu takie stare demony jak: liberum veto, zdrada i zaprzaństwo, powszechne wręcz kłamstwo stosowane w debacie politycznej. Wzmogły one jeszcze szaleństwa szkodników polskiego interesu narodowego, zaktywizowało tzw. V-kolumnę, wszelkich wrogów polskości, patriotyzmu, tradycji, a nawet zdrowego rozsądku.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.