loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Do mediatora zamiast do sądu
Opublikowano dnia 14.12.2017 12:27
Rozpowszechnienie pozasądowych metod rozwiązywania sporów przez Amerykanów w latach 70. XX wieku związane było z tymi samymi problemami, które dzisiaj obserwujemy w Polsce: przewlekłość postępowań, wysokie koszty, czego efektem jest ograniczenie korzystania z ochrony prawnej.

Tomasz Gutry - Tygodnik Solidarność
Katarzyna Zimmer-Drabczyk

Formalne początku mediacji w Polsce sięgają roku 1997, kiedy to wprowadzono ją do Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego. W 2005 roku weszły w życie przepisy dotyczące stosowania mediacji w sprawach cywilnych, dzięki którym możliwe jest korzystanie z mediacji np. w sprawach o opiekę nad dzieckiem, o podział majątku, dział spadku w sprawach gospodarczych, a także w sprawach pracowniczych. Kolejnym krokiem milowym były zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, które utorowały drogę do rozwoju mediacji w sprawach rodzinnych (m.in. porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie).

Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów
W sierpniu 2005 r. powołana została Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy ministrze sprawiedliwości (aktualnie Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów). W 2016 r. do Rady, obok przedstawicieli ministerstwa sprawiedliwości, mediatorów, sędziów, zostali włączeni przedstawiciele partnerów społecznych. Do zadań Rady należy proponowanie i prowadzenie działań w kierunku rozwoju alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w szczególności: proponowanie rozwiązań o charakterze prawnym oraz organizacyjno-praktycznym służących w szczególności mediacji; opracowanie i propagowanie zasad etycznych pracy mediatora i postępowania mediacyjnego oraz standardów szkolenia mediatorów. Ważnym dokumentem, który Rada uchwaliła w 2006 r., są standardy prowadzenia mediacji i postępowania mediatora...

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Apel o apolityczność ZHP
Wzywam Was do opamiętania, druhny i druhowie ze Związku, w którym spędziłem wiele lat harcerskiej oraz instruktorskiej służby.
avatar
.
Rosemann

Rosemann: „La Pasionarie” i „Pistolety” czyli jeszcze bardziej totalna
Irracjonalna jest radość polityków i zwolenników rządzącej prawicy, że obdarowani zostali przeciwnikiem.którego działania właśnie obserwujemy. To owszem, na pierwszy rzut oka jest śmieszne. Jest też mało skuteczne bo dla większości społeczeństwa a także (co widać z komentarzy w mediach społecznościowych) dla całkiem twardej opozycji wobec władzy po prostu niestrawne i nie akceptowalne. Tyle, że efektem nieskutecznego radykalizmu zazwyczaj jest jeszcze większy radykalizm.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Wątpliwa sława Szkieletora
Ranking otwiera przesławne dzieło Antoni Gaudiego - barcelońska świątynia Sagrada Familia.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.