loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Do mediatora zamiast do sądu
Opublikowano dnia 14.12.2017 12:27
Rozpowszechnienie pozasądowych metod rozwiązywania sporów przez Amerykanów w latach 70. XX wieku związane było z tymi samymi problemami, które dzisiaj obserwujemy w Polsce: przewlekłość postępowań, wysokie koszty, czego efektem jest ograniczenie korzystania z ochrony prawnej.

Tomasz Gutry - Tygodnik Solidarność
Katarzyna Zimmer-Drabczyk

Formalne początku mediacji w Polsce sięgają roku 1997, kiedy to wprowadzono ją do Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego. W 2005 roku weszły w życie przepisy dotyczące stosowania mediacji w sprawach cywilnych, dzięki którym możliwe jest korzystanie z mediacji np. w sprawach o opiekę nad dzieckiem, o podział majątku, dział spadku w sprawach gospodarczych, a także w sprawach pracowniczych. Kolejnym krokiem milowym były zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, które utorowały drogę do rozwoju mediacji w sprawach rodzinnych (m.in. porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie).

Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów
W sierpniu 2005 r. powołana została Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy ministrze sprawiedliwości (aktualnie Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów). W 2016 r. do Rady, obok przedstawicieli ministerstwa sprawiedliwości, mediatorów, sędziów, zostali włączeni przedstawiciele partnerów społecznych. Do zadań Rady należy proponowanie i prowadzenie działań w kierunku rozwoju alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w szczególności: proponowanie rozwiązań o charakterze prawnym oraz organizacyjno-praktycznym służących w szczególności mediacji; opracowanie i propagowanie zasad etycznych pracy mediatora i postępowania mediacyjnego oraz standardów szkolenia mediatorów. Ważnym dokumentem, który Rada uchwaliła w 2006 r., są standardy prowadzenia mediacji i postępowania mediatora...

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Jak sprytnie poradzić sobie z reliktami komunizmu?
Problemy z pamiątkami minionego ustroju mają też inne dawniej zniewolone przez Sowietów państwa.
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Zakończono budowę pomnika gen. Kuklińskiego
Monument robi spore wrażenie, chociaż osobiście wolałbym, żeby był on figuralny, a nie symboliczny.
avatar
prof. Romuald
Szeremietiew

Romuald Szeremietiew: Dwa sztandary - Żydowski Związek Wojskowy
Przypominając powstanie w getcie warszawskim w 75. rocznicę wybuchu walk, warto pamiętać, kto wówczas walczył. Obok Żydowskiej Organizacji Bojowej, znanej dzięki licznym opracowaniom historycznym, był też przemilczany w latach PRL Żydowski Związek Wojskowy.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.