loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Do mediatora zamiast do sądu
Opublikowano dnia 14.12.2017 12:27
Rozpowszechnienie pozasądowych metod rozwiązywania sporów przez Amerykanów w latach 70. XX wieku związane było z tymi samymi problemami, które dzisiaj obserwujemy w Polsce: przewlekłość postępowań, wysokie koszty, czego efektem jest ograniczenie korzystania z ochrony prawnej.

Tomasz Gutry - Tygodnik Solidarność
Katarzyna Zimmer-Drabczyk

Formalne początku mediacji w Polsce sięgają roku 1997, kiedy to wprowadzono ją do Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego. W 2005 roku weszły w życie przepisy dotyczące stosowania mediacji w sprawach cywilnych, dzięki którym możliwe jest korzystanie z mediacji np. w sprawach o opiekę nad dzieckiem, o podział majątku, dział spadku w sprawach gospodarczych, a także w sprawach pracowniczych. Kolejnym krokiem milowym były zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, które utorowały drogę do rozwoju mediacji w sprawach rodzinnych (m.in. porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie).

Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów
W sierpniu 2005 r. powołana została Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy ministrze sprawiedliwości (aktualnie Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów). W 2016 r. do Rady, obok przedstawicieli ministerstwa sprawiedliwości, mediatorów, sędziów, zostali włączeni przedstawiciele partnerów społecznych. Do zadań Rady należy proponowanie i prowadzenie działań w kierunku rozwoju alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w szczególności: proponowanie rozwiązań o charakterze prawnym oraz organizacyjno-praktycznym służących w szczególności mediacji; opracowanie i propagowanie zasad etycznych pracy mediatora i postępowania mediacyjnego oraz standardów szkolenia mediatorów. Ważnym dokumentem, który Rada uchwaliła w 2006 r., są standardy prowadzenia mediacji i postępowania mediatora...

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Graf
Zero

[Grafzero vlog literacki]: 500 tysięcy, Piekara i Wellman
O co chodzi w głośnym procesie?
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Zdelegalizować nazistów i komunistów!
Nadarza się znakomita okazja, aby symetrycznie zastosować te sformułowania wobec jawnych propagatorów nazizmu i komunizmu.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Niech wszyscy senatorowie PiS przyznają się, jak zagłosowali w sprawie Stanisława Koguta
Byłby to piękny dowód odwagi cywilnej, bez której trudno sobie wyobrazić bycie odpowiedzialnym politykiem.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.