loading
Proszę czekać...
Do mediatora zamiast do sądu
Opublikowano dnia 14.12.2017 12:27
Rozpowszechnienie pozasądowych metod rozwiązywania sporów przez Amerykanów w latach 70. XX wieku związane było z tymi samymi problemami, które dzisiaj obserwujemy w Polsce: przewlekłość postępowań, wysokie koszty, czego efektem jest ograniczenie korzystania z ochrony prawnej.

Tomasz Gutry - Tygodnik Solidarność
Katarzyna Zimmer-Drabczyk

Formalne początku mediacji w Polsce sięgają roku 1997, kiedy to wprowadzono ją do Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego. W 2005 roku weszły w życie przepisy dotyczące stosowania mediacji w sprawach cywilnych, dzięki którym możliwe jest korzystanie z mediacji np. w sprawach o opiekę nad dzieckiem, o podział majątku, dział spadku w sprawach gospodarczych, a także w sprawach pracowniczych. Kolejnym krokiem milowym były zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, które utorowały drogę do rozwoju mediacji w sprawach rodzinnych (m.in. porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie).

Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów
W sierpniu 2005 r. powołana została Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy ministrze sprawiedliwości (aktualnie Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów). W 2016 r. do Rady, obok przedstawicieli ministerstwa sprawiedliwości, mediatorów, sędziów, zostali włączeni przedstawiciele partnerów społecznych. Do zadań Rady należy proponowanie i prowadzenie działań w kierunku rozwoju alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w szczególności: proponowanie rozwiązań o charakterze prawnym oraz organizacyjno-praktycznym służących w szczególności mediacji; opracowanie i propagowanie zasad etycznych pracy mediatora i postępowania mediacyjnego oraz standardów szkolenia mediatorów. Ważnym dokumentem, który Rada uchwaliła w 2006 r., są standardy prowadzenia mediacji i postępowania mediatora...

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Polak Prymasem
Dzisiaj prymas Polski abp Wojciech Polak został laureatem „Tygodnika Powszechnego”, otrzymał medal św. Jerzego. Jak opublikowano na stronach tygodnika, otrzymał go „za walkę ze smokiem podziałów, które oddaliły od siebie Polaków. Za to, że jest siłą spokoju naszego Kościoła. Za to, że jednoczy wspólnotę swoim opanowaniem i pokorą – w naszych czasach cechami unikalnymi”.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Nowy Sącz w hołdzie bohaterom niepodległości"
Na wykonanej z jasnego piaskowca tablicy znajduje się prawie 120 nazwisk sądeczan, którzy zapisali się w historii miasta w okresie, kiedy odzyskiwaliśmy w 1918 roku niepodległość.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Po co wprowadza się sankcje przeciw Rosji?
Na dzisiejszym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej podjęto decyzję o wprowadzeniu nowego mechanizmu nakładania sankcji wobec państw, które naruszają międzynarodową konwencję o zakazie rozprzestrzeniania broni chemicznej. Propozycja była autorstwa Wielkiej Brytanii, wsparła ją Francja, ale również wyraźnie za wprowadzeniem nowych mechanizmów opowiedziały się państwa z naszego regionu – prócz Polski, również Słowacja, Słowenia, Węgry, Chorwacja, Czechy i Rumunia oraz Bułgaria. Jeżeli ta wspólnota poglądów jest pierwszym efektem bukareszteńskiego posiedzenia wspólnoty Trójmorza, to jest to dobry zwiastun na przyszłość. Przede wszystkim z tego powodu, że niezależnie od ożywionych kontaktów dyplomatycznych państw naszego regionu z Moskwą (w ubiegłych dwóch tygodniach byli tam z wizytą ministrowie spraw zagranicznych Słowacji i Węgier), jeśli idzie o kwestie bezpieczeństwa i sprawy zasadnicze, linia polityczna jest jedna.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.