loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Premier Morawiecki w Brukseli. Strefa euro. Brexit. Imigranci. Europejska polityka obronna
Opublikowano dnia 14.12.2017 23:46
Premier poinformował, że tematem, który jest dzisiaj poruszany na szczycie Rady Europejskiej jest strefa euro i różne sposoby jej reformowania. Strefa euro przeżywa cały czas kryzys, który zaczął się 10 lat temu. On cały czas zmienia swoje oblicze i jeszcze się nie skończył – zwrócił uwagę Mateusz Morawiecki.

kprm.gov.pl
Dyskusja na temat strefy euro

Jesteśmy bacznym obserwatorem tego, co się dzieje w strefie euro, ponieważ chcielibyśmy, aby była ona w jak najlepszym kształcie zarówno od strony gospodarczej, jak i stabilizacyjnej


– powiedział Prezes Rady Ministrów. Zaznaczył, że Polska dlatego właśnie rozmawia o Unii Bankowej oraz o innych filarach strefy euro, jak np. gwarantowanych depozytach, czy jednolitym nadzorze.

Wszystkie te tematy są w agendzie i my pokazujemy, że chcemy odgrywać, tak jak do tej pory, stabilizującą rolę w europejskiej gospodarce i w całym kształcie systemu finansowego, który jest niezwykle ważny dla polityki gospodarczej


– dodał.

Jak podkreślił premier, dzisiaj nie dyskutujemy o przystąpieniu Polski do strefy euro, ale o stabilności strefy euro, która jest w bardzo trudnej sytuacji.

Pomoc dla uchodźców

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wśród państw Grupy Wyszehradzkiej jest pełna zgodność w kwestii podejścia do migracji. Wspólne stanowisko przedstawiono podczas rozmów szefów rządów V4 z premierem Włoch Paolo Gentilonim i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem i spotkało się z ono bardzo dobrym odbiorem.

Cieszę się, że w tym kontekście przewodniczący Rady Europejskiej zaczyna mówić w taki sposób jak Polska


– dodał Prezes Rady Ministrów.

Zaznaczył, że Polska jest zdecydowana, by pomagać ludziom dotkniętym wojną lub innymi okrutnymi doświadczeniami, ale na miejscu, bo dzięki temu pomoc jest bardziej efektywna.

Finansowanie programów pomocowych

Według szefa rządu, również polskie podejście do finansowania inicjatyw międzynarodowych związanych z niwelowaniem ognisk zapalnych w innych częściach świata, co ma związek z tematem uchodźców, zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez szefa KE. Premier Morawiecki wymienił szereg inicjatyw pomocowych, w których Polska bierze udział, m.in.: European Resilience, instrumenty finansowe Europejskiego Banku Inwestycyjnego, EU Trust Fund. Jego zdaniem, tego typu wsparcie przynosi efekty, o czym może świadczyć zmniejszenie się liczby osób, które szukają schronienia w południowej części Włoch.

Brexit

Negocjacje dotyczące opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię są kolejnym tematem rozmów przywódców państw i szefów rządów. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego prawdopodobny kompromis, który zostanie osiągnięty, będzie dobry dla obu stron.

Właściwie te propozycje, na których nam zależało, a więc odpowiednia troska o naszych obywateli w Wielkiej Brytanii, podparta regulacjami dotyczącymi równego traktowania, w szczególności równego traktowania stron w przywilejach socjalnych, są zgodne z naszymi postulatami


– podkreślił.

W ocenie premiera, kolejnym ważnym tematem jest dyskusja na temat udziału Wielkiej Brytanii w budżecie UE w ciągu najbliższych kilku lat, gdyż obecna perspektywa finansowa kończy się w 2020 roku.

Wzmocnienie polityki obronnej w Europie

Trzeci obszar w ramach którego zrobiliśmy bardzo duże postępy i będę rozmawiał o tym z prezydentem Macronem, to kwestia strukturalnej współpracy w ramach polityki obronnej – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Tutaj pokazujemy daleko idącą wolę współpracy, która odpowiada nam i naszym interesom. Chcemy być przy budowie silnych sił zbrojnych w Europie – dodał szef polskiego rządu. Podkreślił, że jesteśmy zainteresowani budowaniem współpracy wojskowej i liczy, że spotka się to z pozytywnym odbiorem ze strony naszych zagranicznych partnerów. Jednocześnie, Mateusz Morawiecki wskazał, że głównym gwarantem bezpieczeństwa Polski pozostanie NATO i Stany Zjednoczone, które są naszym najsilniejszym sojusznikiem w ramach polityki bezpieczeństwa zewnętrznego.

Źródło: kprm.gov.pl
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Przemysław
Jarasz

Były prominentny polityk śląskiej lewicy jest zbyt chory na więzienie, ale miał siły na rozrywkę
Być może to już jutro Sąd Rejonowy w Zabrzu zdecyduje ostatecznie o losach byłego wiceprezydenta Zabrza Jerzego W., prawomocnie skazanego na karę więzienia za udział w aferze korupcyjnej. Ten były samorządowiec i wpływowy onegdaj działacz lewicy na Śląsku w zasadzie powinien był już trafić za kraty, lecz próbuje od pewnego czasu udowodnić przed zabrzańskim sądem, iż po orzeczeniu wyroku tak poważnie podupadł na zdrowiu, że nie może trafić do więzienia. Tymczasem jak ustalił lokalny Głos Zabrza i Rudy Śl., Jerzy W. jeszcze do późnej jesieni ub.r., a nawet wiosną br. pojawiał się na meczach Górnika Zabrze i to pomimo tęgiego chłodu i zimowych wręcz warunków atmosferycznych. Zaś po nastaniu nowego roku brał udział nie tylko w opłatku środowisk biznesowych Zabrza, ale wręcz uczestniczył w zabawie karnawałowej. Jest też i inna kluczowa wątpliwość – czy Jerzy W. powinien być opiniowany przez miejscowych biegłych lekarzy sądowych m.in. pod kątem zaburzeń sercowych, skoro zarówno on, jak i jego małżonka – Anna powszechnie znani są ze ścisłych kontaktów ze światem śląskiej kardiologii medycznej?
avatar
Elżbieta
Połomska

Elżbieta Połomska: Marność nad marnościami
Przedkładanie jednego życia ludzkiego nad drugie jest okrutnym precedensem, a usprawiedliwianie tego „realiami polityki społecznej” brzmi jak molochowy żart. Można mieć tylko nadzieję, że postawa p. poseł nie jest reprezentatywna dla całego ugrupowania PiS, które wyniosło panią na szczyty władzy. Chociaż opór tego obozu w procedowaniu tej i podobnych obywatelskich propozycji jest zaskakujący i głęboko niepokojący nas, wyborców.
avatar
Przemysław
Jarasz

64 mln zł strat i 641 pokrzywdzonych. Surowe wyroki dla twórców piramidy finansowej
Wyrządzona szkoda w wielkich rozmiarach o łącznej wysokości prawie 64 milionów złotych oraz 641 osób pokrzywdzonych – to efekt działania piramidy finansowej stworzonej przez dwóch mężczyzn z Kalisza i okolic. Sąd Okręgowy w Kaliszu skazał 47-latka na karę 12 lat pozbawienia wolności, 700 tysięcy złotych grzywny, a także orzekł obowiązek częściowego naprawienia szkody i pokrycia kosztów postępowania w wysokości 250 tysięcy złotych. Drugi z mężczyzn usłyszał wyrok 3 lat pozbawienia wolności, obowiązek zapłaty 250 tys. złotych grzywny oraz zobowiązano go do uiszczenia 160 tysięcy złotych kosztów sądowych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.