loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Ewa Zarzycka dla "TS": Nadzieja
Opublikowano dnia 15.01.2018 18:00
„Polska jest naszym wspólnym dobrem. Bez współdziałania nie żylibyśmy dzisiaj w wolnej Polsce. Można i wolno się spierać. Spór – tak. Wojna – nie” – powiedział w swoim exposé premier Mateusz Morawiecki. I natychmiast w pewnym radiu pewien publicysta komentując wystąpienie premiera, ten akurat fragment wybrał sobie na by pokazać, jaki jest niezależny i odważny. „Och, to takie niepoważne nawoływanie „kochajmy się” – rzucił lekko. 

pixabay.com
I ja go rozumiem. Wszak by merytorycznie się spierać, trzeba coś wiedzieć, mieć swoje zdanie i umieć go bronić. To wymaga myślenia, a od myślenia, wiadomo, odciski na mózgu się robią. A plastrów na nie brak. Więc po co się na takie niedogodności narażać, skoro wystarczy kilka haseł- gotowców wkuć, np. „Platforma Obywatelska zrujnowała Polskę” albo „PiS wprowadza dyktaturę” i nimi się posługując rzeczywistość maluczkim objaśniać. Czy to służba zdrowia, czy sprawy zagraniczne, ekonomia lub obronność – zawsze będą pasować. A przy okazji status ostrego publicysty można sobie wyrobić. Same korzyści.

A politycy? Czyżby premier od nich oczekiwał, że zaczną swoje pomysły, hasła, które głoszą, Polakom wyjaśniać? Po co? Tak jest dobrze – są swoi i jest wraże plemię. Swoi nie mają myśleć. Mają wierzyć, że pomysły są dobre a hasła jedynie słuszne. I je powtarzać. Wrogów trzeba niszczyć, jeńców nie brać i zawsze pamiętać, by swoje działania nienawiścią drugiej strony tłumaczyć. To nie ja zaczęłam, to PiS. Jest chore na nienawiść – powtarza więc Platforma. A Platforma nienawidzi Polski i patriotyzmu – donosi PiS.

Podobno blondynki są naiwne. Ja, naturalna blondynka drugiej fazy, nie jestem naiwna aż tak, by oczekiwać, że styl uprawiania polityki w Polsce od jakichkolwiek haseł się zmieni. Lecz my, obywatele, swój rozum mamy. I w tym cała nadzieja.

Ewa Zarzycka

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (3/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
dr Piotr
Łysakowski

Dr Piotr Łysakowski: Dezinformacja. Wierni uczniowie tajnych służb PRL
Dezinformacja była jedną z metod działania tajnych służb w PRL (i cały "obozie" państw demokracji ludowej - niestety jeszcze dzisiaj widać , że wspomniane służby mają wiernych uczniów
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Co niepełnosprawni sądzą o wczorajszym proteście pod Sejmem?
Przebywające od wielu dni w Sejmie osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mają znakomitą okazję, aby jednoznacznie przekonać opinię publiczną, że ich protest ma całkowicie i wyłącznie apolityczny charakter.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Prezydenci zaproszeni pod pomnik gen. Kuklińskiego
Taka wielka, patriotyczna uroczystość ponad wszelkimi politycznymi podziałami należy się „pierwszemu polskiemu oficerowi w NATO”.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.