loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Ewa Zarzycka dla "TS": Nadzieja
Opublikowano dnia 15.01.2018 18:00
„Polska jest naszym wspólnym dobrem. Bez współdziałania nie żylibyśmy dzisiaj w wolnej Polsce. Można i wolno się spierać. Spór – tak. Wojna – nie” – powiedział w swoim exposé premier Mateusz Morawiecki. I natychmiast w pewnym radiu pewien publicysta komentując wystąpienie premiera, ten akurat fragment wybrał sobie na by pokazać, jaki jest niezależny i odważny. „Och, to takie niepoważne nawoływanie „kochajmy się” – rzucił lekko. 

pixabay.com
I ja go rozumiem. Wszak by merytorycznie się spierać, trzeba coś wiedzieć, mieć swoje zdanie i umieć go bronić. To wymaga myślenia, a od myślenia, wiadomo, odciski na mózgu się robią. A plastrów na nie brak. Więc po co się na takie niedogodności narażać, skoro wystarczy kilka haseł- gotowców wkuć, np. „Platforma Obywatelska zrujnowała Polskę” albo „PiS wprowadza dyktaturę” i nimi się posługując rzeczywistość maluczkim objaśniać. Czy to służba zdrowia, czy sprawy zagraniczne, ekonomia lub obronność – zawsze będą pasować. A przy okazji status ostrego publicysty można sobie wyrobić. Same korzyści.

A politycy? Czyżby premier od nich oczekiwał, że zaczną swoje pomysły, hasła, które głoszą, Polakom wyjaśniać? Po co? Tak jest dobrze – są swoi i jest wraże plemię. Swoi nie mają myśleć. Mają wierzyć, że pomysły są dobre a hasła jedynie słuszne. I je powtarzać. Wrogów trzeba niszczyć, jeńców nie brać i zawsze pamiętać, by swoje działania nienawiścią drugiej strony tłumaczyć. To nie ja zaczęłam, to PiS. Jest chore na nienawiść – powtarza więc Platforma. A Platforma nienawidzi Polski i patriotyzmu – donosi PiS.

Podobno blondynki są naiwne. Ja, naturalna blondynka drugiej fazy, nie jestem naiwna aż tak, by oczekiwać, że styl uprawiania polityki w Polsce od jakichkolwiek haseł się zmieni. Lecz my, obywatele, swój rozum mamy. I w tym cała nadzieja.

Ewa Zarzycka

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (3/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Jan Vincent Rostowski pluje pod wiatr
Ciekawe, kogo chciał obrazić i sprowokować Sztukmistrz z Londynu Jan Vincent Rostowski; Kornela Morawieckiego, premiera Mateusza Morawieckiego, a może śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w związku z 10-tą rocznicą jego odważnej akcji w Gruzji, swym ostatnim, głupawym i aroganckim wpisem w mediach społecznościowych.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Człowiek Putina objęty zakazem wjazdu do UE w związku z aneksją Krymu przyjęty w Berlinie
Rząd niemiecki nie miał żadnych skrupułów przyjąć w Berlinie (niemalże w tajemnicy) szefa sztabu generalnego Rosji, Walerija Gierasimowa.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Minister Ardanowski zapowiedział od początku września wypłaty tzw. pomocy suszowej
Wczoraj minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski w wywiadzie dla TVP Info poinformował, że jego resort będzie gotowy do rozpoczęcia wypłat środków tzw. pomocy suszowej dla poszkodowanych rolników już od początku września.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.