loading
Proszę czekać...
Minione dwanaście miesięcy to okres dużych napięć i nasilających się konfliktów. Kto sieje wiatr...
Opublikowano dnia 17.01.2018 13:00
Przeglądając tygodniki polityczne wydawane po 1989 r. w podsumowaniach poszczególnych lat co roku można natknąć się na stwierdzenia, że minione dwanaście miesięcy to okres dużych napięć i nasilających się konfliktów. Trudno podobnych słów nie użyć w stosunku do roku 2017, szczególnie że w przestrzeni publicznej coraz częściej można zauważyć akty agresji. 

tysol
Mateusz Kosiński

– Bardzo silna polaryzacja występowała od lat, ale zmianą jest to, że jedna ze stron, w tym przypadku Platforma Obywatelska, zaczęła definiować sytuację w sposób skrajny: że to koniec demokracji. W tej diagnozie PiS nie jest już przeciwnikiem –Kaczyński jest dyktatorem. Podziałowi ulegali zazwyczaj wyborcy mniej wyrobieni politycznie, teraz podziały dotyczą też osób z wyższym wykształceniem  czy przedstawicieli elit. Przykładem może być atak na limuzyny prezydenckie czy gloryfikacja samospalenia – ocenia prof. Norbert Maliszewski, politolog UKSW. 

Bo nienawidzę PiS…
Do najpoważniejszego zdarzenia doszło tuż przed świętami Bożego Narodzenia, gdy w ogniu stanęło biuro poselskie minister Beaty Kempy w Sycowie. 40-letni Sebastian K. najpierw wybił metalowym przedmiotem szybę w drzwiach, następnie rozlał i podpalił łatwopalną substancję. Pożar na szczęście w szybkim tempie ugasili strażacy. W kamienicy, w której mieściło się biuro, przebywało piętnaście osób, w tym sześcioro dzieci. Niewiele zabrakło do prawdziwego dramatu. Sebastian K., ślusarz spod Sycowa, wśród sąsiadów mający opinię spokojnego, zeznał, że nienawidzi PiS-u i obawia się zmian w wymiarze sprawiedliwości oraz ordynacji wyborczej. K. usłyszał poważne zarzuty – wprowadzenia zagrożenia życia i zdrowia dla wielu osób, co jest rozumiane jako czyn o charakterze terrorystycznym. Trafił na trzy miesiące do aresztu, grozi mu do 15 lat więzienia.

Były i inne, na szczęście mniej groźne incydenty, zazwyczaj ataki na biura członków koalicji rządzącej...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Ból…
Gdyby nie inicjatywa władz, mielibyśmy dziś na pierwszych stronach polskich i zagranicznych gazet prawdziwe a nie kadrowane z wielkim wysiłkiem pracowników Agory gorszące sceny z Warszawy. I mielibyśmy wielkiego kaca, że daliśmy sobie zepsuć święto, które raz tylko dane nam było przeżywać. I to tylko, że na to nie pozwolono powinno być dla nas ważne.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Tusk wysoko zawiesza poprzeczkę
Nie odnoszę się do treści przemówień Tuska, lecz wyłącznie do retoryki i erystyki, którymi znakomicie włada.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: Największa demokracja świata
Świat stał się globalną wioską, to prawda, ale interesy narodowe i państwowe wciąż są głównym drogowskazem i punktem odniesienia. Globalizacja polityki międzynarodowej nie polega na tym, że poszczególne kraje przestają mieć interesy czy że je grzecznie przekazują organizacjom międzynarodowym, tylko na tym, że owe interesy stają się przedmiotem rozgrywek globalnych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.