loading
Proszę czekać...
Minione dwanaście miesięcy to okres dużych napięć i nasilających się konfliktów. Kto sieje wiatr...
Opublikowano dnia 17.01.2018 13:00
Przeglądając tygodniki polityczne wydawane po 1989 r. w podsumowaniach poszczególnych lat co roku można natknąć się na stwierdzenia, że minione dwanaście miesięcy to okres dużych napięć i nasilających się konfliktów. Trudno podobnych słów nie użyć w stosunku do roku 2017, szczególnie że w przestrzeni publicznej coraz częściej można zauważyć akty agresji. 

tysol
Mateusz Kosiński

– Bardzo silna polaryzacja występowała od lat, ale zmianą jest to, że jedna ze stron, w tym przypadku Platforma Obywatelska, zaczęła definiować sytuację w sposób skrajny: że to koniec demokracji. W tej diagnozie PiS nie jest już przeciwnikiem –Kaczyński jest dyktatorem. Podziałowi ulegali zazwyczaj wyborcy mniej wyrobieni politycznie, teraz podziały dotyczą też osób z wyższym wykształceniem  czy przedstawicieli elit. Przykładem może być atak na limuzyny prezydenckie czy gloryfikacja samospalenia – ocenia prof. Norbert Maliszewski, politolog UKSW. 

Bo nienawidzę PiS…
Do najpoważniejszego zdarzenia doszło tuż przed świętami Bożego Narodzenia, gdy w ogniu stanęło biuro poselskie minister Beaty Kempy w Sycowie. 40-letni Sebastian K. najpierw wybił metalowym przedmiotem szybę w drzwiach, następnie rozlał i podpalił łatwopalną substancję. Pożar na szczęście w szybkim tempie ugasili strażacy. W kamienicy, w której mieściło się biuro, przebywało piętnaście osób, w tym sześcioro dzieci. Niewiele zabrakło do prawdziwego dramatu. Sebastian K., ślusarz spod Sycowa, wśród sąsiadów mający opinię spokojnego, zeznał, że nienawidzi PiS-u i obawia się zmian w wymiarze sprawiedliwości oraz ordynacji wyborczej. K. usłyszał poważne zarzuty – wprowadzenia zagrożenia życia i zdrowia dla wielu osób, co jest rozumiane jako czyn o charakterze terrorystycznym. Trafił na trzy miesiące do aresztu, grozi mu do 15 lat więzienia.

Były i inne, na szczęście mniej groźne incydenty, zazwyczaj ataki na biura członków koalicji rządzącej...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Mamy charyzmatycznego premiera
Premier zawiesił bardzo wysoko poprzeczkę w kampanii samorządowej nie tylko liderom opozycji, ale także własnemu obozowi politycznemu.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Deutschlandfunk tłumaczy dyplomatyczną zdradę Niemiec
Niedawno przyjmowany był w Berlinie (w sposób nieomal tajny) rosyjski szef sztabu, Gierasimow, człowiek objęty zakazem wjazdu do Unii, a wczoraj gościł u naszych niemieckich "przyjaciół" sam Putin. Ciekawe są komentarze niemieckich mediów mainstreamowych, które wyczuwają co prawda, że coś jest nie tak, że to wszystko wygląda na niemieckie sobiepaństwo, na - jak to oni nazywają - "Alleingang" i przytaczają nawet z pewną troską głosy zaniepokojonej zagranicy, skąd padają nawet tak śmiałe supozycje, jak "dyplomatyczna zdrada". Zawsze jednak bardzo szybko znajdują usprawiedliwienie dla owego niemieckiego "Alleingangu", wszak Angela, jak przystało na przywódczynię Europy, rozmawia z Putinem nie w imieniu Niemiec, lecz całego kontynentu.
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: Kanapki
Kiedy dwie kobiety przebywają blisko siebie dłuższy czas, zawsze dochodzi pomiędzy nimi do rywalizacji na jakiejś płaszczyźnie. I nieważne czy są te kobiety sobie zupełnie obce, czy też to najlepsze przyjaciółki, czy w ostateczności rodzina. I to jest po prostu faktyczny fakt.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.