loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Minione dwanaście miesięcy to okres dużych napięć i nasilających się konfliktów. Kto sieje wiatr...
Opublikowano dnia 17.01.2018 13:00
Przeglądając tygodniki polityczne wydawane po 1989 r. w podsumowaniach poszczególnych lat co roku można natknąć się na stwierdzenia, że minione dwanaście miesięcy to okres dużych napięć i nasilających się konfliktów. Trudno podobnych słów nie użyć w stosunku do roku 2017, szczególnie że w przestrzeni publicznej coraz częściej można zauważyć akty agresji. 

tysol
Mateusz Kosiński

– Bardzo silna polaryzacja występowała od lat, ale zmianą jest to, że jedna ze stron, w tym przypadku Platforma Obywatelska, zaczęła definiować sytuację w sposób skrajny: że to koniec demokracji. W tej diagnozie PiS nie jest już przeciwnikiem –Kaczyński jest dyktatorem. Podziałowi ulegali zazwyczaj wyborcy mniej wyrobieni politycznie, teraz podziały dotyczą też osób z wyższym wykształceniem  czy przedstawicieli elit. Przykładem może być atak na limuzyny prezydenckie czy gloryfikacja samospalenia – ocenia prof. Norbert Maliszewski, politolog UKSW. 

Bo nienawidzę PiS…
Do najpoważniejszego zdarzenia doszło tuż przed świętami Bożego Narodzenia, gdy w ogniu stanęło biuro poselskie minister Beaty Kempy w Sycowie. 40-letni Sebastian K. najpierw wybił metalowym przedmiotem szybę w drzwiach, następnie rozlał i podpalił łatwopalną substancję. Pożar na szczęście w szybkim tempie ugasili strażacy. W kamienicy, w której mieściło się biuro, przebywało piętnaście osób, w tym sześcioro dzieci. Niewiele zabrakło do prawdziwego dramatu. Sebastian K., ślusarz spod Sycowa, wśród sąsiadów mający opinię spokojnego, zeznał, że nienawidzi PiS-u i obawia się zmian w wymiarze sprawiedliwości oraz ordynacji wyborczej. K. usłyszał poważne zarzuty – wprowadzenia zagrożenia życia i zdrowia dla wielu osób, co jest rozumiane jako czyn o charakterze terrorystycznym. Trafił na trzy miesiące do aresztu, grozi mu do 15 lat więzienia.

Były i inne, na szczęście mniej groźne incydenty, zazwyczaj ataki na biura członków koalicji rządzącej...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: Trzy wizyty jednej pani, czyli praca leczy
Był pogodny wieczór. Tata Łukaszka długo jeździł po osiedlu i nie mógł znaleźć wolnego miejsca do parkowania. Wreszcie wypatrzył jedno wolno koło osiedlowego domu. Tam też podjechał i zatrzymał auto, prostopadle do chodnika.
avatar
Paweł
Janowski

Paweł Janowski: Papua na Eurowizji
Z zapartym tchem czekałem na wynik obiektywnego głosowania, naprawdę z zapartym. Przyznaję, że nic tak mnie nie wzrusza od lat, nic mnie tak nie zapiera, jak uczciwe, obiektywne, głosowanie na gwiazdorków i gwiazdeczki jednego kwadransa. Wczoraj byli, dziś już nikt ich nie pamięta. Przebierają się, zmienią płeć, zapuszczają brody do pasa, wydziwiają jak tylko się da, a przy okazji coś tam śpiewają. I tak w kółko. Eurowizja.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Wałęsa idzie na rekord
Jestem przekonany, że Lecha Wałęsę stać na jeszcze więcej w autodestrukcji resztek dawnego autorytetu.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.