loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Minione dwanaście miesięcy to okres dużych napięć i nasilających się konfliktów. Kto sieje wiatr...
Opublikowano dnia 17.01.2018 13:00
Przeglądając tygodniki polityczne wydawane po 1989 r. w podsumowaniach poszczególnych lat co roku można natknąć się na stwierdzenia, że minione dwanaście miesięcy to okres dużych napięć i nasilających się konfliktów. Trudno podobnych słów nie użyć w stosunku do roku 2017, szczególnie że w przestrzeni publicznej coraz częściej można zauważyć akty agresji. 

tysol
Mateusz Kosiński

– Bardzo silna polaryzacja występowała od lat, ale zmianą jest to, że jedna ze stron, w tym przypadku Platforma Obywatelska, zaczęła definiować sytuację w sposób skrajny: że to koniec demokracji. W tej diagnozie PiS nie jest już przeciwnikiem –Kaczyński jest dyktatorem. Podziałowi ulegali zazwyczaj wyborcy mniej wyrobieni politycznie, teraz podziały dotyczą też osób z wyższym wykształceniem  czy przedstawicieli elit. Przykładem może być atak na limuzyny prezydenckie czy gloryfikacja samospalenia – ocenia prof. Norbert Maliszewski, politolog UKSW. 

Bo nienawidzę PiS…
Do najpoważniejszego zdarzenia doszło tuż przed świętami Bożego Narodzenia, gdy w ogniu stanęło biuro poselskie minister Beaty Kempy w Sycowie. 40-letni Sebastian K. najpierw wybił metalowym przedmiotem szybę w drzwiach, następnie rozlał i podpalił łatwopalną substancję. Pożar na szczęście w szybkim tempie ugasili strażacy. W kamienicy, w której mieściło się biuro, przebywało piętnaście osób, w tym sześcioro dzieci. Niewiele zabrakło do prawdziwego dramatu. Sebastian K., ślusarz spod Sycowa, wśród sąsiadów mający opinię spokojnego, zeznał, że nienawidzi PiS-u i obawia się zmian w wymiarze sprawiedliwości oraz ordynacji wyborczej. K. usłyszał poważne zarzuty – wprowadzenia zagrożenia życia i zdrowia dla wielu osób, co jest rozumiane jako czyn o charakterze terrorystycznym. Trafił na trzy miesiące do aresztu, grozi mu do 15 lat więzienia.

Były i inne, na szczęście mniej groźne incydenty, zazwyczaj ataki na biura członków koalicji rządzącej...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Znika pomnik generała, "który się kulom nie kłaniał"
Świerczewski był aktywnym działaczem komunistycznym, który walczył przeciwko Polsce w 1920 roku jako oficer Armii Czerwonej.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Jeśli kłamstwu dać godzinę przewagi, to prawda już go nigdy nie dogoni
Gdzieś przeczytałem (mniejsza o to gdzie), że przegrywamy, a właściwie już przegraliśmy z kretesem "bitwę o prawdę historyczną" w sieci. Na podstawie jakichś tam kryteriów i statystyk ktoś doszedł do takich właśnie bardzo ponurych i masochistycznych wniosków. 
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Wzrost PKB w IV kw. 2017 roku wynoszący aż 5,1 proc., dobrym prognostykiem na rok 2018
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w poprzednim tygodniu wstępne szacunki wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) w IV kwartale 2017 roku, z których wynika, że wzrost ten wyniósł aż 5,1 proc. w porównaniu do IV kwartału 2016 roku.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.